• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Binlerce yıllık bir muamma: Doğal taşlar faydalı mı?

Binlerce yıllık bir muamma: Doğal taşlar faydalı mı?

Doğal taşların insan sağlığına doğrudan etki edip etmediğine dair tartışmalar süredursun, taşlarla ilişkimizin geçmişinin çok uzun yıllara, binlerce yıl öncesine dayandığı biliniyor. Sümerlerin, Antik Mısırlıların doğal taşları tedavi ve korunma amaçlı kullandıkları, Antik Yunanlıların sarhoşluğu önlemekten savaşlarda korunmaya kadar birçok alanda yarar sağlamaya çalıştıklarını biliyoruz. Halen Türkiye’deki yansımalarının ise Çin ve Hindistan başta olmak üzere, çeşitli Asya kültürlerinden esinleniyor.

Rengi ve taşıdığı elementlerle bir enerji taşıdığı ileri sürülen doğal taşların insanlara denge ve uyum sağladığını, doğru şekilde kullanıldığında, bozuklukları veya rahatsızlığı ortadan kaldırdığını, kısacası alternatif tıpta taşların kullanıldığı, varlığın fiziksel, zihinsel, duygusal ve enerjik düzeyde iyileşmesine yardımcı olan yöntemlerden biri olduğunu savunan çok sayıda insan var.

TEZ VE ANTİTEZ

Bunun tam tersinin savunan, anılan etkilerin plasebo olduğunu ileri sürenler ve iddialarını bilimsel deneylerle güçlendirdiklerini iddia edenler de yok değil. Bunlardan birisi Londra Üniversitesi Anomalist Psikoloji Araştırma Biriminin başkanı ChristopherFrench’tir. French, 80 katılımcıdan bazılarına gerçek kuvars kristalleri verildi, bazılarından da gerçek olduğunu düşündükleri sahte bir kuvars kristalini avuçlarında tutarak beş dakika meditasyon yapmaları istendi. Katılımcıların bazılarına da meditasyondan önce, meditasyon esnasında kristalden vücutlarına yayılan bir sıcaklık hissedip hissetmediklerine dikkat etmeleri söylendi. Meditasyonun sonunda sorulan sorulara sahte kristalleri tutanlarla gerçek kristalleri tutanların aynı cevapları verdikleri görüldü.

DOĞAL TAŞLARIN SIRLARINI ŞERİFE AKCİN’E SORDUK

Peki, bu eski zamanlardan beri kullanılan doğal taşların sırları nelerdir? Bu sorunun yanıtını almak üzere Taşhan’da şifalı doğal taş satışı yapan Şerife Akcin’e başvurduk. Akcin, Afyonşehir gazetesine, doğal taşlarla ilgili bilinmeyenleri anlattı. Şerife Akcin, uzun bir süre Konya’da yaşayıp daha sonra memleketi Afyonkarahisar’a döndükten sonra kendine bir uğraş edinmek için doğal taş eğitimleri aldığını daha sonrada bu işi meslek edindiğini söyledi. Akcin’i dinliyoruz:  “Doğal taşın enerjisini seviyorum, yapmayı da seviyorum. İnsanlar için onları özel hale getirmek heyecan verici oluyor. Eğitime başladıktan sonra bu taşların normal bir taş olmadığını daha çok farkına varıyorsunuz. Her birinin içerisinde ayrı ayrı mineraller, şifalar ve her birinin farklı özellikleri var. Bunların faydalarının her kişiye göre değiştiğini, nerede kullanılması gerektiğini, nasıl arındırıldığını tek tek anlatıyorlar. Bu şekilde bilinçlendikten sonra taşların özelliklerine daha çok inanıyorsunuz.

DOĞAL TAŞLAR, VÜCUDUN HANGİ BÖLÜMLERİNE TAKILIR?

Doğal taşlar, kalbe giden damarlar solda olduğu için sol kola takılır. Teninize temas ettiği zaman hemen taktım geçti diyen ve bunu söyleyen varsa yalan söylüyor demektir. Taktıktan 2-3 saat içerisinde sizin ağrınız hafiflediğinizi kendiniz hissedersiniz. Bir insanın o taşa ihtiyacı yoksa veya vücudu ona alışkın değilse, nasıl antibiyotiği kullanmadan önce bir bakarız eğer vücut reaksiyon göstermezse öyle kullanırsınız. Taşı takarken de bir iki saat kullanırız daha sonra çıkardığımızda bir yan etkisi yoksa tekrar vücuda alıştırılması gerekir ve öyle kullanılması gerekmektedir.

KULLANILAN TAŞLARI BİR BAŞKASI KULLANABİLİR Mİ?

Sürekli ve düzenli bir şekilde taş kullanan insanlar bu taşları başka bir kişiye temas ettirmemesi gerekir. Taşlar kişiye ait olduğu için sizden başkasının dokunmaması gerekir. Dokunduktan sonra siz takarsanız sizde yorgunluk ve bitkinlik, karşı tarafın negatif enerjisini almış olursunuz. Aynı toprak gibi düşünebiliriz. Çünkü topraktan çıkıyorlar. Nasıl biz kendimiz çıplak ayakla toprağa basıyoruz bu taşlarda da çıplak elle dokunan kişilerin negatif enerjisini alıyor.  Üzerinde negatif enerji bulunduran kişinin negatif enerjisini taşı sürekli kullanan ve takan kişiye bırakıyor.

BURÇLARLA TAŞLARIN UYUMU NEDİR?

Burçlara göre taşlar veriyoruz. Ama insanlar kendi taşlarını kendileri seçiyor. Bu taş neymiş dediğiniz taş sizin taşınız oluyor. Çünkü sizi çekiyor. Burcunuza baktığınız da evet bu taş seninmiş zaten diyebiliyoruz. Her burcun 6-7 çeşit taşı olduğu için genelde herkes kendi taşını kendisi seçebiliyor.

NE ZAMANDAN BERİ DOĞALTAŞLAR ÜRETİLMEKTEDİR, BU TAŞLAR NASIL ELDE EDİLİYOR?

Taşlar genelde madenlerde bulunur. Her ülkede ayrı ayrı taşlar çıkar. Her taşın çıktığı yer ayrıdır. Çıktığı yere göre de özellikleri de ayrıdır. Şöyle anlatayım, Yemen Akiği Yemen’den çıkar. Genellikle gözünüzle görebileceğiniz her madenden doğal taş çıkar. Ama şifası ve büyüklüğü taşın çıktığı yere göre değişir. Taşın madenden çıktığı şekli budur. İşleme işlemini biz yapmıyoruz ama hazır işlenmiş olarak bunu işleyen arkadaşlar kolye haline getiriyor. Burada ki kırıklarıyla kırık taş yapılıyor. İkisinin de enerjisi aynıdır. En ortadaki en kalındır, aynı zümrüt ve yakutta en güzeli nedir en ortadan çıkan en parlak yeridir. Bununda en mor yeri en güzel yeridir. Negatif enerjiyi emmek için kullanılır ve soğuktur.

DOĞALTAŞIN GERÇEKLİĞİNİ NASIL ANLAYABİLİRİZ?

Doğal taşa ışık tuttuğunuz zaman içerisinde ki damarları görebiliyorsanız gerçek doğal taştır. Doğal taşı kırarsın içi de dışı da aynı renkse o gerçek doğal taştır. Doğal taş ele alındığında çabuk ısınır. Elinize aldınız sizin enerjinizi hemen kabul etti o doğal taştır. Yakarsınız, yaktığınızda eğer kokusu gelmiyorsa doğal taştır. Plastik kokusu geliyorsa o boya olmuştur, boyadan kaynaklı bir kokudur. O şekilde doğal taşların gerçek olup olmadığını anlayabiliriz.

DOĞAL TAŞLARIN TEMİZLİĞİ VE BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

Doğal taşın temizliği topraklama yöntemi, tütsüleme yöntemi, akan su ile olan yöntemi, güneş ve ay ışığıyla arındırma yöntemleri ile temizliği yapılabilir. Bana göre en güzeli topraktan geldiği için toprakla arındırmak. Su ile temizleme yönteminde on dakika boyunca akan bir suda temizlemek gerekiyor. Biz on dakika güldür güldür akan bir su, mineralli bir su bulamayacağımıza göre biraz zordur. Normal çeşme suyunda olur deniyor ama bana göre fikrimi sorarsanız, bence güldür güldür akan bir suda olmalı. Hem mineralini toplamalı hem de arındırılmasını yapmalı diye düşünüyorum. Tuzlu su ile üç dakika bekletilirse üzerinde ki negatifliği atar. Ama kendi mineralini toplaması için şelale veya köylerdeki akan sulardan olması lazım. Bu taşın içerisindeki minerallere inanmak lazım.” Kübra Ergün (Özel)

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM