• DOLAR
  $2.423,2000
 • EURO
  $0,7536
 • ALTIN
  $40.705,6900
 • BIST
  1,1869
Beysel: “İyi kan şekeri kontrolü oldukça önemlidir”

Beysel: “İyi kan şekeri kontrolü oldukça önemlidir”

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selvihan Beysel; “Diyabetli hastalarda COVID-19’a yakalanma oranı genel popülasyona göre daha fazla değildir”

 

Doç. Dr. Selvihan Beysel, “Bununla beraber bir kişide ne kadar fazla kronik sağlık sorunu varsa COVID-19’a bağlı sorunlar da o kadar yükselmektedir.  Diyabetli hastalarda kan şekerinin kontrol altında tutulması enfeksiyon riskini azaltmaktadır” diye konuştu.

 

“BİREYSEL KAN ŞEKERİ DÜZEYLERİNİ KORUYUN”

 

COVID-19 enfeksiyonu ile ilgili şimdiye kadar edinilen bilgilere göre bazı insanların daha fazla hastalanma ve ciddi semptomlar geliştirme riski altında olduğunu söyleyen Beysel, “Bu kişiler genelde 60 yaş üstünde olanlar ile ciddi kronik hastalığı bulunanlardır. Çalışmalar hastaların yüzde 80’inin hastalığı belirtisiz veya hafif geçirdiğini saptamıştır. Ancak diyabetik hastalarda bu oranın daha düşük olması beklenebilir. Dolayısıyla iyi kan şekeri kontrolü oldukça önemli bir konu haline gelmektedir. Hekiminizin sizin için önerdiği bireysel kan şekeri düzeylerini koruyun” şeklinde değerlendirmede bulundu.

 

“STRESLE BAŞA ÇIKMAYI ÖĞRENMEK LAZIM”

 

COVID-19 salgınıyla birlikte değişen yaşam koşulları sonucunda stres belirtilerinin görüldüğünü kaydeden Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selvihan Beysel, stresin özellikle diyabeti olan kişilerde kan şekeri değerlerine etki edebileceğini söyleyerek diyabetli hastalara stresle başa çıkmayı öğrenmeleri gerektiği hatırlatmasında bulundu.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM