• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Belediye Meclisi haziran  ayı toplantısı yapıldı

Belediye Meclisi haziran ayı toplantısı yapıldı

Afyonkarahisar Belediye Meclisi Haziran ayı meclis toplantısı Başkan Mehmet Zeybek başkanlığında yapıldı. Toplam 32 maddenin görüşüldüğü toplantı öncesi Başkan Mehmet Zeybek geride kalan ay içerisinde yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında meclisi bilgilendirdi.

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek toplantı öncesi alınacak kararların Afyonkarahisar’a hayırlı olması temennisinde bulundu. Gündem maddeleri görüşmesi öncesinde bilgilendirme konuşması yapan Başkanımız Mehmet Zeybek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de hayırlı olmasını diledi. Zeybek Başkan; “Tabi ülke olarak zor bir seçim dönemi yaşadık neredeyse hemen hemen her partiden arkadaşımız sahadaydı. En büyük sevincimiz, kazasız belasız olaysız bir seçimi atlatmış olmamız” dedi. Zeybek, toplantıdaki konuşmalarında şu ifadelere yer verdi: “Ali İhsan Paşa Mahallemizde ikinci bir itfaiye aktarma istasyonu yaptık. Aşağı yukarı 300 metrekarelik bir inşaat alanı var. Tabii Afyon genişledi. Geniş bir coğrafyaya geniş bir alanı oturuyor. En azından o bölgelerdeki insanlarımıza daha hızlı hizmet edebilme açısından böyle bir istasyonu tamamladık inşallah. El birliği onun da açılışını gerçekleştireceğiz.”

‘GASTRONOMİ SOKAĞI OLAN TEK İLİZ’

“Gastronomi şehirleri içerisinde müstakil gastronomi sokağı olan tek iliz. Tamamlandığında bizim tarihi dokuya uygun, burada bizim tescilli ürünlerimizin hem imal edilip hem pazarlanabileceği bir alan. Yani o tarihi dokuyu ziyaret eden yerli ve yabancı ziyaretçilerin damak lezzetlerimizin üretimini hem müşahede edecek görecek hem de satın alabilecek. İnşallah bunu da bu yaz itibariyle hizmete alacağız.”

ESKİ MÜZE MİLLET KIRAATHANESİ OLACAK

“Müze binamız vardı. Müze, yeni yerine taşındığı için eski binayı teslim aldık. Biz Çevre Şehircilik Bakanımız Murat Kurumla ziyaret ettiğimizde burasının ne olduğunu, akıbetinin ne olduğunu sorduğunda burasının yeni müzenin yapımı karşılığı satıldığını ifade ettiğimizde bana söylediğini sizler de biliyorsunuz. Burada yapılaşmaya müsaade etme, bu yeşil dokuyu bozdurma demişti. Meclis kararıyla burayı yeşil alan ilan ettik. Hepinize teşekkür ediyorum. Geçtiğimiz günlerde buranın devir teslimini aldık. Tabii içindeki arkeolojik eserler yeni müzeye taşındıktan sonra burası boşaltılmıştı. Arkadaşlarımız bir proje çalışması yapıyorlar. Mevcut binayı muhafaza ederek içine millet kıraathanesi, çocuk kütüphanesi yapacağız. Yeşil dokuyu daha güzel hale getirerek halkımızın kullanımına açmayı düşünüyoruz. Yani kültürel faaliyetlerde kullanabileceğimiz bir mekânı yine Afyon’a tekrar kazandırmış olacağız. Orada yapılaşmaya hiç müsaade etmedik, etmeyeceğiz.”

‘YERLİ VE MİLLİ ARAÇ TOGG’U BELEDİYEMİZE KAZANDIRDIK’

“14 Mayıs seçimlerinden sonra Devlet Malzeme Ofisinden bizi aradılar. Belediyelere ücreti mukabil TOGG aracı verebileceklerini ifade ettiler. Devlet Malzeme Ofisinden elektrikli yerli üretim Milli gururumuz olan TOGG’u aldık. Çevre hizmetleri birliğimiz kanalıyla aldık.”

‘AKDEĞİRMEN BARAJINDA SU SEVİYESİ YÜKSELDİ’

“Kışın ülke olarak çok kurak bir kış geçirdik. Kar yağışı yoktu, su kaynaklarımız neredeyse dibe vurmuştu. Ondan dolayı tasarruf tedbirleri uygulamaya başlamıştık. Ama gerçekten hemen hemen ülkenin her tarafında ciddi yağışlar oldu. Akdeğirmen barajında yüzde 10 seviyesinde olan suyumuz şu anda herhalde yüzde 27,5 seviyesine ulaştı. Yazı, kuyulardan aldığımız ve barajdan çektiğimiz suyla inşallah sıkıntı yaşamadan atlatmış olacağız. Meteorolojiden aldığımız rapora göre geçtiğimiz günlerde metrekareye 46 kilogram yağmurun düştüğü belirtildi. 25 kilogramdan sonrası afet olarak nitelendiriliyor. O gün Ataköy’de ciddi bir sel vardı. Gene Cumhuriyet’e varan tesislerin olduğu yerde yol trafiğe kapandı. Yani küçük araçların geçişine müsaade edilmedi. Eşrefpaşa’da Ataköy’de Fatih’te, M. Fevzi Çakmak, Kanlıca mahallelerinde de geçen yağışta evlere su giren vatandaşlarımız vardı. Tabi 46 kilogram olunca, AFAD bunların zararlarını rapor düzenleyerek tazmin ediyor. Yani hiçbir vatandaşımız hiçbir hemşerimiz mağdur edilmiyor. Orhangazi, Osmangazi ve Yeşilyurt mahallelerinde yapmış olduğumuz yağmur suyu hattından dolayı su baskınları yaşanmadı. Önümüzdeki hafta pazartesinden itibaren yağışların biraz azalacağı yönünde bir haber var. Yol asfalt çalışmalarına gireceğiz.” Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM