• DOLAR
  $1.971,0400
 • EURO
  $0,6696
 • ALTIN
  $34.563,7700
 • BIST
  1,1938
Raziye CELEP
Raziye CELEP
raziyecelep@afyonhisargazetesi.com
Bebekler Kütüphanede Emekler
 • 0
 • 432
 • 02 Nisan 2021 Cuma
 • +
 • -

Kütüphaneler ve kütüphaneciler, yüzyıllardır bilginin, bilimin korunmasını ve nesilden nesile aktarılmasını sağlayan kadim muhafızları. Diller, sözle yaşadı, yazıyla güç buldu. Kil ve taş tabletle başlayan serüven papirüs, parşömen, kağıt ile devam etti. Bugün bunlara ek olarak dijital formları da ilave etmeliyiz.

Asırlar boyunca bilgiye sahip olmak, geleceğe yön vermek, gelişmek, ilerlemek için krallar, padişahlar, devlet adamları, alimler, bilim merkezleri ve kütüphaneler kurdular. Ve buraları halkın faydasına sundular. İnsanları kitaplarla buluşturdular.

Ülkemizde de il ve ilçe Halk Kütüphaneleri, okul kütüphaneleri ve gezici kütüphanelerle çocuklarımızın ve halkımızın bilgiye ulaşmasına, araştırmasına, öğrenmesine, okuma alışkanlığı kazanmasına olanak sağlanmıştır.

Şimdilerde çok güzel projeler hayata geçiriliyor. 0-3 yaş bebeklerin görsel okuma döneminde faydalanabilecekleri oyuncaklarla, dokunmatik kitaplarla buluşacakları, kendi yaş grupları ile sosyalleşebilecekleri, kitaplara olan ilgilerinin oluşmasına ve artırılmasına katkı sağlayacak kütüphaneler hizmete sunuluyor.Evet doğru duydunuz, bebek kütüphanelerinden bahsediyorum. Ayrıca bu mekanlar, anne ile bebeğin kaliteli iletişim kurabilmesine ve birlikte zaman geçirmesine de katkı sağlıyorlar.

Ülkemizde bazı illerimizde bu kütüphanelerden mevcut. Tokat Bebek ve Çocuk Kütüphanesi, Bitlis Bebek ve Çocuk Kütüphanesi, Ankara Mamak Belediyesi YeşilbayırBebek ve Çocuk Kütüphanesi bunlara en güzel örneklerden bazıları. Herşey öyle güzel düşünülmüş ki anne, bebek ve çocukların ihtiyacını karşılayacak şekilde yapılmış. Oyuncaklar, dokunmatik kitaplar, kitap dışı materyaller, masa-sandalyeleri, boylarına göre kitaplıklar, rengarenk ferah tertemiz alanlar, konferans salonları, masal atölyeleri, satranç kulüpleri, oyun alanları, bebek bakım odaları, çocuk tuvaletleri,çocuk gelişimi uzmanları ile biz ebeveynlerin ve çocukların hatta bebeklerin kolay kolay ayrılamayacağımız ortamlar oluşturulmuş. Kitaplara çoğunlukla sınıf ve okul kitaplığından ulaşabilmiş ve Halk Kütüphanesi ile ancak lise de buluşabilmiş biri olarak verilen hizmet ne kadar güzel ve kıymetli.

Bu güzel projenin yaygınlaşmasını, kendi şehrim de dahil olmak üzere tüm illerimizde ülkemizin güzel çocuklarına, bebeklerine ve de ailelerine ulaşmasını dilerim. Fikirleriyle ve yaptıklarıyla yaşama güzellik ve değer katan tüm insanlara ve bu güzellikleri halkıyla buluşturan tüm yöneticilerimize selam olsun.

Bu vesileyle 57.Kütüphane Haftamız kutlu olsun.

Okusun da Büyüsün, bebekler, çocuklar…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM