• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Bayram tatilinde yola çıkacaklar dikkat!

Bayram tatilinde yola çıkacaklar dikkat!

 


 


LPG’nin hem ekonomik hem de çevreci bir seçenek olduğunu savunan dünyanın en büyük alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye CEO’su Kadir Örücü, “LPG diğer fosil yakıtlara göre daha az katı parçacık (PM) ve karbon salınımı gerçekleştiriyor. LPG’li araçlar, benzinli otomobillere kıyasla yüzde 40 tasarruf sağlıyor. Yani bir araç 100 TL’lik benzinle ortalama 250 kilometre yol yaparken, aynı araç 60 TL’lik LPG ile aynı yolu alabiliyor” ifadelerini kullandı.


LPG EN EKONOMİK SEÇENEK


LPG’nin en ekonomik seçenek olduğunun altını çizen Kadir Örücü, “Akaryakıt giderinin aile ekonomisinde önemli bir yer tuttuğu günümüzde gerek ilk satın alma maliyeti, gerekse periyodik bakım masrafları çok yüksek olan dizel otomobil kullanmak artık akılcı bir tercih değil. Otomobiliniz ister 15 bin km, isterse 45 bin km ya da daha fazla yol yapsın, her halükârda LPG’li araç, dizel araca kıyasla çok daha ekonomik. Hesap ortada. Bu noktadan sonra ekonomi arayanlar için en akıllı çözüm LPG kullanmaktır. Araç sürücüleri LPG dönüşümünü tamamlar, tamamlamaz aynı yolu yüzde 40 daha ucuza gidebiliyor” dedi.


LPG MOTORA ZARAR VERİR Mİ?


Uzun yola çıkacak sürücüleri ilgilendiren, ‘LPG araç motoruna zarar verir’ yargısına açıklık getiren Örücü, “LPG motora zarar vermez, aracın çalışma prensibini değiştirmez. Belirtilen standarda uygun olarak üretilen ürünler kullanıldığında, dönüşüm işlemi TSE tarafından yetkilendirilmiş servislerde yapıldığında ve LPG sisteminin bakımları periyodik olarak gerçekleştirildiğinde LPG’nin araca herhangi bir zarar vermesi mümkün değildir. Yeni nesil araçların çoğunda ‘çok noktalı enjeksiyon sistemi’ kullanılır. Bu araçların LPG dönüşümünde kullanılan sıralı sistem LPG aracın motorunu korur ve ömrünü uzatır. Performans kaybı yaşanmaz. LPG’nin yanarken ortaya çıkardığı ısıl değeri benzine oranla daha düşüktür. Dolayısıyla LPG’li araçlar, benzinli araçlara göre daha az ısınırlar. Ayrıca LPG diğer fosil yakıtlara göre daha az kurum üretir. Bu nedenle motor ve motor yağı ömrü uzar, böylece hem tüketiciye hem de çevreye fayda sağlanır” şeklinde konuştu.


SÜRÜCÜLER DİKKATLİ OLMALI


Bayram tatilinde yollara düşecek sürücülere uyarılarda bulunan Örücü, “Her yıl trafik kurallarına uyulmadığından binlerce hayatı yitiriyoruz. Bayram tatilinde tüm sürücülerimizin trafik kurallarına saygılı olmasını, hız sınırlarına uymasını istiyoruz” ifadelerini kullandı. “Hasretin ve karantinanın olmadığı nice bayramlar” diyen Kadir Örücü, “Geniş masalarda, büyük ailelerin bir araya gelebildiği, büyüklerin küçükleriyle doya doya vakit geçirebildiği bir bayram diliyoruz” şeklinde konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM