• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Azerbaycan, Dağlık Karabağ zaferini askeri geçit töreni ile kutladı

Azerbaycan, Dağlık Karabağ zaferini askeri geçit töreni ile kutladı

 

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’da elde ettiği zafer dolayısıyla başkent Bakü’de askeri geçit töreni ile kutlama gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla geçit töreninde Türk askerleri de yer aldı.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törene katılmak üzere Azerbaycan’a gitti.

Törende Türk askerleri de yer aldı. Mehmetçik, Bakü sokaklarındaki provalarda yer aldı. Bordo bereli Türk askerleri, şehrin sokaklarında “şehitler ölmez, vatan bölünmez”, ve “her şey şehitler için” sloganlarıyla geçit gerçekleştirdi.

44 GÜNDE GELEN ZAFER

Ermenistan’ın Azerbaycan’a saldırmasıyla başlayan çatışmalar 44’üncü gününde yapılan anlaşma ile son buldu. Cephede ağır bir hezimete uğrayan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yenilgiyi kabul ederken, işgal altındaki 300’den fazla yerleşim yeri kurtarıldı.

 

3 BİN ASKER TÖRENDEYDİ

Savaşta kahramanlık gösteren askerlerden 3 bininin geçit yaptığı törende, ordunun kullanımına verilen modern silah ve ekipmanlar da yer aldı. Törende ayrıca, Azerbaycan ordusunun Ermenistan ordusundan ele geçirdiği zırhlı araçlar ve diğer silahlar da sergilendi. Azerbaycan’ın bu zaferi büyük bir sevinçle karşılanırken, Savunma Bakanlığı 10 Aralık’ta Dağlık Karabağ zaferi için geçit töreni düzenlendi. Yapılacak törene Türk ordusu da katıldı.

“NE OLDU PAŞİNYAN”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’ın Karabağ’dan geri çekileceğini açıklamasının ardından kameraların karşısına  geçerek, Paşinyan için “Acınacak durumda” ifadelerini kullanmış, “Ne oldu Paşinyan” sözü akıllara kazınmıştı.

Azerbaycan ordusunun Dağlık Karabağ’ı Ermenistan işgalinden kurtarma harekatı 27 Eylül’de başlamıştı. Geride kalan günler içerisinde 300’e yakın yerleşim yeri işgalden kurtarıldı. Gece saatlerinde yapılan açıklamalara göre, Azerbaycan ve Ermenistan, Rusya’nın ara buluculuğunda çatışmaları sona erdirmek için anlaşmaya vardı. Anlaşmanın Ermenistan’ın yenilgisi anlamına geldiğine dikkat çeken Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Paşinyan, anlaşmayı kendi isteğiyle değil, Azerbaycan’ın demir yumruğu sayesinde imzaladı” diye konuştu.

 

ERDOĞAN, AZERBAYCAN’A GİTTİ! KARABAĞ ZAFERİ TÖRENİNE KATILDI.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan’ın Karabağ zaferinin birinci ayı kutlamaları çerçevesinde 10 Aralık’ta Bakü’de düzenlenen kutlamaya katıldı. 10 Aralık tarihinin, 1991 yılında Azerbaycanlıların boykot ettiği ve yalnızca Ermenilerin katıldığı referandumla Karabağ için bağımsızlık kararı alınan güne denk gelmesi dikkati çekti. Erdoğan ve Aliyev’in yapacağı görüşmelerde masada Karabağ’ın yeniden imarı, bölgede yeni enerji hattı projesi gibi önemli başlıklar olacak.

‘ZAFER GÜNÜ’ DEĞİŞTİRİLDİ

Aliyev, önceki gün imzaladığı bir kararnameyle 10 Kasım’ı “Zafer Bayramı” ilan ederken, bu günü, “halkın gücünün ve milli gururun bayramı” olarak niteledi; bayramın “devletin prestiji ve gelecekteki gelişimi için istisnai bir öneme sahip olan bu eşi görülmemiş zaferi ebediyen devam ettireceğini” ifade etti. Daha sonra 10 Kasım tarihinin Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olması sebebiyle, bayram için belirlenen tarih 8 Kasım olarak değiştirildi.

 

RUHANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda görüştü. İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Erdoğan, İranlı bilim adamı Muhsin Fahrizade’nin suikast sonucu hayatını kaybetmesinden derin üzüntü duyduklarını ifade etti. Erdoğan, Dağlık Karabağ ihtilafında artık yeni bir döneme girildiğini belirterek, bu dönemde de Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine gölge düşürebilecek her türlü eylemden hassasiyetle kaçınılmasının fevkalade önemli olduğunu, kalıcı barış ve istikrarın tesisinin yeni fırsat pencereleri açacağını, bunun Ermenistan dahil tüm bölge ülkelerinin yararına olacağını ifade etti.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI ALİYEV ANLAŞMANIN DETAYLARINI AÇIKLADI

Anlaşma maddeleri

Dağlık Karabağ’da varılan anlaşmanın maddeleri şu şekilde:

 1. Dağlık Karabağ’da Moskova saatiyle (bugün) 00.00’dan itibaren ateşkes ve çatışmaların durdurulması ilan edildi.

-Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacak.

 1. Ağdam bölgesi ile Ermenistan’ın elinde olan ve Azerbaycan’a ait olan Kazah bölgesindeki toprakları Azerbaycan tarafına 20 Kasım’a kadar verilecek.
 2. Dağlık Karabağ’daki temas hattı ve Laçin koridorunda 1960 asker, 90 zırhlı araç ve 380 özel askeri araçla Rus barış güçleri konuşlandırılacak.
 3. Rusya Barış Güçleri, Ermenistan ordusunun çekilmesiyle birlikte bölgeye konuşlandırılacak. Rusya Barış Güçleri, bölgede 5 yıl bulunacak. Tarafların, söz konusu sürenin sona ermesine 6 ay kala bunun uygulanmayacağını bildirmemesi halinde, süre otomatik olarak 5 seneliğine yenilenecek.
 4. Anlaşmaların uygulanmasına dair kontrolün sağlanması amacıyla kontrol merkezi oluşturulacak.
 5. Ermenistan 15 Kasım’a kadar Azerbaycan’a Kelbecer bölgesini, 1 Aralık’a kadar Laçin bölgesini geri verecek. Ermenistan, 5 km. genişliğinde Laçin bölgesindeki koridoru kendisine bırakacak. Bu koridor, Şuşa’ya dokunmayacak. Taraflar 3 sene içinde Hankendi ve Ermenistan arasında bağlantı yapan Laçin koridorunda rotanın oluşturulmasıyla ilgili plan hazırlayacak. Rusya Barış Güçleri, oluşturulacak rotanın korunması amacıyla yeniden konuşlandırılacak. Azerbaycan, Laçin koridorunda vatandaşların, araçların ve yük araçlarının iki yönde hareketini, güvenliğini sağlayacak.
 6. Yerinden edilmişler ve mülteciler Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserinin kontrolünde Dağlık Karabağ’a ve etrafındaki bölgelere dönecek.
 7. Esirlerin, tutsakların ve cenazelerin değişimi yapılacak.
 8. Bölgenin ekonomik ve ulaşım bağlantılarında engeller kaldırılacak. Ermenistan, vatandaşların, araçların ve yük araçlarının iki yönde hareketini organize etmek amacıyla Azerbaycan’ın batısındaki bölgeler ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında ulaşım iletişimini sağlayacak. Ulaşım, iletişimin kontrolü, Rusya Sınır Güvenlik Servisi kurumları tarafından da sağlanacak. Tarafların anlaşmaya varması durumda, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti ve Azerbaycan’ın batı bölgeleri arasında ulaşım iletişimlerinin ağları inşa edilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM