• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ayşe Madenci’nin Covid günlüğü

Ayşe Madenci’nin Covid günlüğü

İlimizin sosyal medyanın yakından  tanıdığı  kişilerinden biri olan Ayşe Madenci, hastalık sürecinde yaşadıklarını gün gün anlattı. Annesi, , testinin pozitif çıktığını öğrendikten sonraki belirtilerden başlayarak tuttuğu günlüğünde tedavinin en zorlu günlerini dile getirerek yaşadıklarını kaleme aldı.

İlimizin tanınmış kişilerinden biri olan Ayşe Madenci, hastalık sürecinde yaşadıklarını gün gün anlattı. Annesi, , testinin pozitif çıktığını öğrendikten sonraki belirtilerden başlayarak tuttuğu günlüğünde tedavinin en zorlu günlerini dile getirerek yaşadıklarını kaleme aldı. İşte Ayşe Madenci’nin kaleme aldıkları

Ahhhhhh. Annemin Covid 19 ile mücadelesinde 6.günündeyiz…

Şimdi peki annemdeki, bendeki durum ne ?

Çok şükür yaşına göre iyi geçiriyor ama beş gün iyi hissetti ama bu sabah mide bulantısı ve öğürtü ile uyandı… O an korkuyla 112 acil servisi aradım annemin Covid19 hastası olduğunu bugün altıncı günü olduğunu söyledim aşırı mide bulantısı olduğunu öğürtü ile kusmaya çalıştığını söyledim onlarda sağlık bakanlığının vermiş olduğu ilacın bitip bitmediğini sordular bende dün sabah bittiğini söyleyince ilaçların yan etkisi ile bu 6.cı ve 7. Günü çok normal olduğunu nefeste problem varmıyokmu diye sordular bende yok deyince çok acil olursa yine aramamı beyan ettiler…iş yerinde beraber çalıştığımın arkadaşımın

Testi negatife döneli 5 ay olacak.Vemalesef artık çabuk yoruluyor ve zor nefes almakta hala güçlük çekiyor..Eklem ağrıları devam ediyor..

En zoru nefes almakta güçlük çekmesi..Çünkü o minicik şey akciğerlerinde ufak bir hatıra bıraktı ve o ufacık kitle damarlarını tıkayıp yoruyor..

Çok kilo kaybetti ve hâlâ hiç bir şey yemekte zorlanıyor ve Her yediğini anında çıkması ve sevdiğiniz şeylere uzaktan bakmak nasıl bir his hayal bile edemezsiniz diyor…Ve devam ediyor

Kocaman beyaz bir odada kolunuza serum takılı,yanınızda cihazlar boğazınızda burnunuzda düşünün… Yutkunamıyorsunuz..

Kollarınız mosmor ve delik deşik..Doktor ve hemşireler telefonla soruyor durumu..Yanınıza gelince de beyaz balon gibi o steril elbiseyle ve 3 kat maske ile kan ter içinde sizin tedavinizi yapıyor.

Kendinizi geçip o gencecik çocuklara doktorlara üzülüyorsunuz diye anlattı… Hepsi aylardır sevdiklerinden uzakta..Ve siz ona zarar vermekten korkup tedavi anında nefes almaya imtina ediyorsunuz..

Ve arkadaşım devam etti onun yoğun bakım süreci Kurban Bayramına denk gelmişti beraber kurbana yazılmıştık kendisi yoğun bakımda eşi ailesi karantinada mecburen  eşini aradım  kurban için eşideAyşecim malum karantinadayız çıkamıyoruz kesim işiyle sen ilgilen ben ne olan olsun kurban kesecem dedi Bayramın ilk kurbanı kesilirken Rabbim çocuklarına bağışla şu kesilen Kurban yüzü suyu hürmetine yardım et Allahım diye dua ettim ağlayarak çok şükür bayramın ikinci günü akşamı eşi aradı eşim yoğun bakımdan çıktı Ayşecim diye inanın dünyalar benim olmuştu…Annemin hastalığının 6.günü çok şükür nefeste problem yok ama annem hastalandığından beri çok sevdiği Allah’ım son nefesime kadar okutmaktan vazgeçirmesin diye dua ettiği 65.yaşından sonra öğrendiği Kuranı Kerimi okuyamıyor??Namazlarını bazı günler zorlanarak olsa eksik fazla kılmaya çalışıyor…

Var ya şu kolunda maskeyi takanlar..

Kürekle o kollara ve ağza vurasım geliyor görünce..Her yer insan kalabalığı ve herkes dip dibe..

Bence kurumlar annem gibi iş arkadaşım gibi hastalığı çok ağır atlatanları çıkarıp konuşturmalı ve bizler anlatmalıyız..

İyi dinleyin beni..

Maske bir aksesuar değildir.

Beyaz sizi bıktırdıysa ,nefes alan çok güzel rengarek olanları var ve maksimum 5-10 tl arası.

Kıyafete göre alın takın. Mesela bende zorlanıyordum ama şimdi evde bile takmaya başladım rengine göre alıyorum ve sıcak suyla ve beyaz sabunla  yıkayıp kızgın ütüyle ütüleyerek takıyorum….

Belki biraz neşelendirir sizi bu zor günlerde..

Tesettürlü arkadaşlarım eşarplarının iki yanına iğne takarak maskeyi oraya tutturabilirler ,kulak arkaları tahriş olmaz..

Konu nereden nereye geldi..?

Ama bilin ki şu Covid 19 denen ufaklık çok yaramaz ve kötü bir yaratık..

Öyle de kolay gideceği yok..

Çoğunuz yaşadıklarımı biliyorsunuz, beni ve çevremizde virüsten ölenleri düşününki belki erken müdahale olmasaydı annemde olabilirdi çok şükür zorlansadaentübede olanların arasında olabilirdi…

Siz tedbirinizi lütfen iyi alın,

➡️ Bağışıklığınızı düşürmeyin

➡️ Beslenmenize dikkat edin

➡️ Maskesiz çıkmayın ,kolunuza değil elbette

➡️Bol su için

➡️Moralinizi yüksek tutun çünkü bu bağışıklık üzüntüden düşüyor en çok.Bunu bizzat annemdenden dolayı yaşıyorum.

➡️Dua edin,çokedin..Bu belanın kalkması için;  aslında altın değerinde olan bu günleri iyi değerlendirin..

➡️ ÇÜNKÜ ASLINDA ZAHMETİN ALTINDA BÜYÜK HİKMET VE RAHMET VAR..MANEVİ HÂL EHLİ OLANLARA ÂYAN..Bizlere uyarı ve ibret..

➡️ Zamanımızın yaşayan Hak Dostları ,durumun çok ciddi olduğu uyarılarını yapıyorlar..

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM