• DOLAR
  $1.209,31
 • EURO
  $0,4004
 • ALTIN
  $16.504,33
 • BIST
  1,0411
Aykut Edibali hayatını kaybetti

Aykut Edibali hayatını kaybetti

 

Sandıklı doğumlu, Yeniden Milli Mücadele Hareketi lideri ve Millet Partisi Genel Başkanı Aykut Edibali, 80 yaşında vefat etti. Edibali, dün İstanbul’da toprağa verildi.

 

Temelleri Afyon Lisesi’nde atılan Yeniden Milli Mücadele isimli siyasi hareketin başlatılmasında lider olan Aykut Edibali 80 yaşında Ankara’da hayatını kaybetti. Kimilerine göre ‘Türk Sağının Derin Örgütü’ Yeniden Milli Mücadele hareketinin bayrağını çeşitli adlarla kurduğu partilerin kimliklerinde yaşatan Edibali,1942 yılında Sandıklı’da dünyaya geldi. Afyon Lisesi’nde görev yapan Fransızca öğretmeni Edip Nurbaki’nin (Dr. Haluk Nurbaki’nin babasıdır) Aykut Edibali’nin fikirlerinin ilk olgunlaşmasında etkili olduğu bilinmektedir. Odatv’ye göre, Afyon Lisesi’nde okurken lise arkadaşları ile birlikte Hizbu’t-Tahrir’in Halka Çalışmalarına katıldığı belirtilen Edibali, daha sonra hukuk okumak için gittiği İstanbul’da milliyetçi mukaddesatçı çevrelerle ile irtibata geçti.

PEK ÇOK GENCİN YETİŞMESİNİ SAĞLADI

Odatv’deki yazıdan bir bölüm şöyle: “Yeniden Millî Mücadele Hareketi (YMM, Mücadele Birliği), 1960’lı yılların sonlarında anti-emperyalist, anti-Siyonist, anti-komünist, İslamcı öğrenciler tarafından başlatıldı. 1964 senesinde Afyon’da kültür faaliyeti yürüten Aykut Edibali ve Yavuz Arslan Argun’un, Konya’da faaliyet gösteren Necmettin Erişen, İrfan Küçükköy, Mevlit Baltacı, Kemal Yaman, Mevlit Faruk İslamoğlu, Ziya Yürekli, Hasan Elmas ve Mehmet Aydın grubu ile temas etmesiyle hareketin temelleri atıldı. Bu isimler arasında gazeteci yazar Taha Akyol da vardı.Eski asker Ziya Uygur’un İslamcı ve milliyetçi fikirlerinden etkilenen gençler ‘Mücadele Birliği’ derneğini kurdu. Bu sebepten dolayı ‘İhtilaller ve Siyonizm’ kitabının yazarı eski asker Ziya Uygur için Aykut Edibali’nin başını çektiği Mücadelecilerin doğrudan akıl hocası denildi. 1967 senesinde harekete ‘Mücadele Birliği’ ismi verildi.

Aykut Edibali’nin öncüsü olduğu bu teşkilat Taha Akyol’un yanı sıra geçmişte Melih Gökçek, Ahmet Taşgetiren, Halil Şıvgın, Ali Müfit Gürtuna, Atilla Yayla, Burhan Özfatura gibi pek çok gencin yetişmesini sağlamıştı.1974 yılında yazdığı, Türkiye’nin Kıbrıs Politikası ne Olmalıdır adlı kitabında, Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulmasını ve Ada’nın ilhakını önerdi.

AYKUT EDİBALİ KİMDİR

Aykut Edibali 13 Nisan 1942 tarihinde Sandıklı ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yeniden Milli Mücadele isimli bir siyasi hareket başlattı. Bunun yanında Yeniden Milli Mücadele, Bayrak, Pınar, Çınar, Gerçek, Çağrı gibi dergilerde de yazılar yazdı. 1984 yılında Islahatçı Demokrasi Partisi kurdu ve genel başkanlık makamına getirildi.1991’de Kayseri milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girdi. Edibali’nin naaşı, dün İstanbul’daki Marmara İlahiyat Camisi’nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazdan sonra Üsküdar’daki Nakkaştepe Mezarlığı’na toprağa verildi.Ömer Koçak

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM