• DOLAR
  $2.307,4700
 • EURO
  $0,7088
 • ALTIN
  $40.285,0200
 • BIST
  1,1847
Ayazini önemli bir destinasyona dönüştü 

Ayazini önemli bir destinasyona dönüştü 

 

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündem dışı söz aldı. Yurdunuseven; “Ayazini,  Emre Gölü ve birçok değerli çalışmaları ile İlimiz Turizmine ivme kazandıran Sayın valimiz Gökmen Çiçek beye teşekkür ediyorum.

Yurdunuseven; “Frigya Vadileri’nin önemli tarihi ve kültürel öğelerini bir arada barındıran Ayazini Köyü’nün cazibesini ve kırsal turizm imkânlarını geliştirmekle beraber; kırsal turizm etrafında alternatif turizm faaliyetlerinin yaygınlaştırılmasıyla, Frigya Vadileri’nde turizmden elde edilen katma değerin ve Vadinin ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığının artırılmasına katkı sağlayacaktır. Ayazini Köyü’nde yapılan çalışmalar bölgenin bilinirliğinin artırılması ve turizm acentelerinin tur programlarına dâhil edilmesi ile önemli bir destinasyona dönüşmesi hedeflenmektedir” dedi.

DÜNYANIN HER TARAFINA İHRAÇ EDİLMEKTEDİR

Yurdunuseven; “Antik Dönemden günümüze kadar önemini hiç yitirmeyen ve İlimizin adı anıldığında ilk akla gelen öğelerden birisi de Afyon Mermeridir. İnce kristalli olması nedeniyle sanatçılar tarafından aranan Afyon mermeri bir sektör olarak Ülkemizi temsil etmektedir.  Roma Döneminde İlimiz İscehisar İlçesinde (Docimeion)  Güney Afrika’da İtalya’ya kadar daha sonra Avrupa’dan Amerika’ya kadar dünyanın her tarafına ihraç edilmektedir.  Gaziantep ve Hatay’dan sonra UNESCO tarafından ülkemizin üçüncü, dünyanın 36. Gastronomi şehri olarak 31 Ekim 2019 tarihinde ilan edilen Afyonkarahisar, tescilli lezzetiyle gastronomi alanında iddialı bir çalışma yürütüyor. Afyonkarahisar Gastronomisi denince ilk akla gelenlerden; ekmek kadayıfı, kaymak, lokum, sucuk, haşhaş ve patatesli köy ekmeği gibi ürünler ön plana çıkmaktadır.”

“EBER SARISI” BÖLGENİN TANITIMI AÇISINDAN ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

Afyonkarahisar’ımızın Gastronomi ve kültürel değerlerimiz alanında toplamda 17 Coğrafi işaret tescili bulunmaktadır. Hali hazırda tescil bekleyen 16 Adet de başvuru bulunmaktadır İlimizde Milli Park olarak ilan edilen alanlardan bir tanesi de Sandıklı İlçesi sınırları içerisinde bulunan Koca Yayla Akdağ Tabiat Parkıdır. Alan içerisinde bulunan yılkı atları ve tokalı kanyon turizm açısından oldukça dikkat çekmektedir. Tabiat Parkı içerisinde konaklamaya yönelik yapılan bungalov evleri ve karavan turizmi önem kazanmıştır. İlimizde bulunan Eber, Akşehir,  Karamık ve Karakaya Gölleri doğal varlıklar olarak dikkat çekmekte, endemik bir bitki olan “eber sarısı” bölgenin tanıtımı açısından önem arz etmektedir.

2022 YILI İÇERİSİNDE TAMAMLANMASI HEDEFLENİYOR

Yurdunuseven sözlerine şöyle devam etti; “Selçuklu, Beylikler, Osmanlı döneminden günümüze ulaşan Kervansaray, Han, Hamam, Medrese, Cami, Mescit, Şifahane, Rasathane, Muvakkithane, Köprü, ..vb. kültürel yapıların yanında sivil mimari yapılar yer almaktadır. İlimizde Termal Turizm Bölgesi içerisinde kendine özgü mimarisiyle uluslararası nitelikteki müzelerde aranan gerekli bütün üniteleri içerisinde bulunduran, sürekli ziyaret edilebilecek ve Türkiye’de ilk olarak en son teknolojiyle donatılacak olan Afyonkarahisar Müze ve Kültür Merkezi Kompleksi İnşaatı devam etmekte olup 2022 yılı içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM