• DOLAR
  $4.199,2200
 • EURO
  $0,9183
 • ALTIN
  $53.581,0700
 • BIST
  1,1309
Aşırı şişmanlık tüm hastalıkları tetikliyor

Aşırı şişmanlık tüm hastalıkları tetikliyor

 

Bütün hastalıkların altında kilo problemi yattığını belirten Diyetisyen Muhammed Dursun, kişinin normal kilosunu korumasının estetik kaygılardan öte sağlıkları açısından önemli olduğunu belirterek, sağlıklı kalmanın yolunun kilolardan kurtulmak olduğunu söyledi

Pandemide uzun süre evlere kapanmak ya da evde daha uzun süre vakit geçirmek zorunda kaldık. Bu durumu en çok mutfakta harcadık. Beslenmemize pek fazla dikkat edemedik. Yeni şeyler denedik, ekmeğimizi bile evimizde yapmaya çalıştık. Alınan kilolara ve sağlığımıza dikkat edemedik.

Sosyal medya furyasının beslenme üzerinde oldukça etkileri var. Biz bu etkileri ve sağlıklı beslenmenin püf noktalarını Diyetisyen Muhammed Dursun’a sorduk. Afyonkarahisar kent merkezinde zayıflamak isteyenlerin yoğun ilgi gösterdiği bir diyet ve zayıflama merkezinin işletmeciliğin yapan Dursun, sağlık sisteminde doktordan ve ameliyattan önceki son çıkış olduklarını belirterek sözlerine başladı. Dursun, “Hemen hemen tüm sağlık sorunlarının altında kilo yattığı için beslenme önemlidir. Mesela kilo kalp krizini, kolesterolü tetikliyor. O yüzden kiloyu kontrol altına alırsak bu sağlık sorunları bertaraf edebiliriz. Bu görev de sağlıkçılar ve diyetisyenler olarak bize düşüyor. Biz sağlık sisteminde yani masaya yatmadan önceki ameliyat masasından önce son çıkışız diyebilirim” dedi.

“ÖNCE SAĞLIKLARINI DÜŞÜNMELERİ GEREKİR”

İnsanların daha çok fiziksel kaygılardan dolayı diyetisyenlerin kapısını çaldıklarını ifade eden Dursun, “Estetik kaygıdan ziyade sağlıklarını düşünmeleri gerekir. Biz sağlıkçıyız güzellik uzmanı değiliz o yüzden ben danışanlarıma estetik kaygılarla gelseler bile kendilerini sağlık için yönlendiriyorum. Çünkü biz herhangi bir ürün pazarlamıyoruz. Elbette bunu yapanlar çok fazla var” dedi.

SOSYAL MEDYADA YAZAN HER BİLGİ DOĞRU DEĞİL

Sosyal medyada insanları etkileyen paylaşımların olduğunu ve güvensizliklerinden bahseden diyetisyen Muhammed Dursun, “Bana kalırsa sosyal medya da yer alan hiç bir bilgi doğru değil. Çünkü her bilgi her hastaya uyacak değil. Tıbbın zaten güzelliği de bu. Her doğrunun her yerde geçmemesi. Mesela çok basit bir örnek verecek olursam, ‘tam tahıl ekmeği sağlıklıdır tüketin’ deniliyor. Ama bir böbrek hastası bu ekmeği tüketirse ekmeğin içeriğindeki mineral ve tahıllardan dolayı böbreklerine yük biner. Bu durum da eğer hastada akut böbrek yetmezliği varsa çoklu organ yetmezliği de görünebilir. O yüzden sosyal medyada yer alan şeylere inanmak isteyen inanabilir ama ben kesinlikle tavsiye etmiyorum” dedi.

ZAYIFLAMA İLAÇLARI VÜCUDUN DENGESİNİ BOZUYOR

Zayıflama ilaçları hakkında da bilgi veren Dursun, “Vücuttaki yağın emilmesini engelleyerek zayıflatma etkisi var. Bu yüzden zayıflama ilaçları zayıflatıyor ve bu iyi bir şeymiş gibi gözüküyor. Aslında  vücuttaki yağ emilmeyince vücut kendi yağını kullanıyor. Teorik olarak çok güzel ama vücut hiçbir yağ ememediğinden yağda eriyen vitamin ve hormonun hiç birini alamadığı için hormonlar bozuluyor. Bu durum genellikle bayanlarda geri dönüşü olmamak üzere oluyor. Genelde de verdikleri kiloları tekrar alıyorlar.  Diğer sıkıntı da kan değerlerinin bozuluyor, regl döngüsü düzensiz olmaya başlıyor.  Bu durumda da psikolojik olarak etkilenmeye başlıyor. Eğer bir de hamileyse süt üretiminde azalma meydana geliyor” dedi. (Devam edecek) KÜBRA ERGÜN/ÖZEL

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM