• DOLAR
  $2.139,9300
 • EURO
  $1,3899
 • ALTIN
  $59.556,6200
 • BIST
  1,1904
Arslan; “ Uygur Türklerine ilişkin hangi hassasiyetlerimiz iletilmiştir”

Arslan; “ Uygur Türklerine ilişkin hangi hassasiyetlerimiz iletilmiştir”

Saadet Partisi Haftalık olağan değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi. Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan; “Ülkemizde bir istikrardan söz edilebilir mi? Elbette edilir. Mesela ülkemizde her şeye istikrarlı bir şekilde zam geliyor.”

Arslan; “Elektrik zammı, doğalgaz zammı, akaryakıt zammı, vergilere gelen zamlar istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Hayat pahalılığı istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. İşsizlik istikrarlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Tarım ve hayvancılık istikrarlı bir şekilde bitirilmeye devam ediyor.”

TARIMA VERİLEN DESTEK

Arslan; “Tarım demişken gübre fiyatlarına değinmeden geçemeyeceğim. Bugün itibarı ile 1 torba Üre gübresi 180 lira, 1 torba DAP gübresi 220 lira. Bugün itibarı ile diyorum çünkü istikrarlı bir şekilde gelen zamlar sebebiyle yarın ne olacağı belli değil. Şimdi çıkıp tarıma şu kadar destek verdik diyorlar. Söyleyeyim ne kadar destek vermişler; dekar başına mazot desteği ortalama 25 lira, gübre desteği ortalama 20 lira civarındadır. Allah aşkına gübrenin 200 lira olduğu bir zamanda 20 lira destek destek midir?” dedi.

MESLEK LİSELERİNE YAPILAN BÜYÜK BİR HAKSIZLIKTIR

Arslan sözlerine şöyle devam etti; “Milli Eğitim Bakanı bir açıklamasında ‘salgın bitse bile uzaktan eğitime devam edeceğiz’ demiştir. Şimdi Sayın Bakan’a sormak istiyoruz; acaba uzaktan eğitimde sizi bu derece memnun eden nedir? Yüzbinlerce belki milyonlarca öğrenci ne Eba’ya ne de başka bir şekilde eğitime ulaşamamışken nasıl uzaktan eğitime devam etme kararı alabiliyorsunuz? Normal eğitimde bile fırsat eşitliğini sağlayamadığınız halde uzaktan eğitimde eşitliği nasıl sağlamayı düşünüyorsunuz? Eğitimde asıl maliyetin öğretmen maaşları olduğunu ifade eden siz bu maliyetten kurtulmak için mi böyle bir uygulamayı seçiyorsunuz? Ayrıca şu anda ilimizde liseler 2 gün okula gidip 3 gün uzaktan eğitim almaktadır. Meslek liseleri de aynı şekildedir. Meslek liseleri bu 2 günde doğal olarak uygulamalı dersleri görmektedir. Kültür derslerini ise uzaktan almaktadır. Diğer liseler ise kültür derslerini yüz yüze almaktadır. Bu durum meslek liselerine yapılan büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığı gidermek için derhal adım atılmalıdır.”

ÇİN DIŞ İŞLERİ BAKANI ZİYARETİ

Geçtiğimiz gün Çin Dışişleri Bakanı’nın ülkemizi ziyaret etti. Bu vesileyle bir kez daha Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin yanında olduğumuzu ifade etmek isterim. Bilindiği gibi dış işleri bakanımız ve cumhurbaşkanımız ile görüştü. Acaba bu görüşmelerde Uygur Türklerine ilişkin hangi hassasiyetlerimiz iletilmiştir?  İletilen bu hassasiyetlere Çinli bakan ne cevap vermiştir? Kardeşlerimize karşı yapılan insanlık dışı muameleler sorulmuş mudur? Bunların duracağı yönünde bir taahhüt alınmış mıdır? Suçluların iadesi anlaşması üzerinde durulmuş mudur? Sayın dış işleri bakanımızın bu sorulara cevap vermesini bekliyoruz.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ

Arslan son olarak; “İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Aile kurumunu yok etmeye çalışan böyle bir sözleşmeden çekilmesini doğru buluyoruz ancak bu tek başına yeterli değildir. Bu sözleşmeye atıfta bulunarak çıkartılan bütün kanunlar da iptal edilmelidir. Ailelerimizi tehdit eden en büyük problemlerden birisi de televizyonlarda yayınlanan program ve diziler de mutlaka engellenmelidir. Kadına şiddeti önlemek için bütün siyasi partilerin temsilcileriyle bir çalışma yapılarak, kendi değerlerimize uygun bir çerçeve çizilebilir. Bu konuyu kamplaşma vesilesi yapmadan çözmemiz gerekmektedir.”

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM