• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Arkadaşlarım disiplinli ve sürekli çalışırsa başardıklarını görecekler

Arkadaşlarım disiplinli ve sürekli çalışırsa başardıklarını görecekler

2 milyon 296 bin 138 adayın katılımıyla gerçekleştirilen Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonuçları açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından birinciler de netleşti. Açıklanan sonuçlar neticesinde Afyonkarahisar Fen Lisesi öğrencilerinden Oğuz Kağan Hitit, Temel Yeterlilik Testinde (TYT) 115, Alan Yeterlilik Testinde (AYT) 80 doğru cevap vererek Afyon birincisi oldu.

Üniversite hayali kuran 2Milyonu aşkın öğrenci ter dökmüştü. Sınava girenler Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) olmak üzere 2 sınavdan oluşan üniversite sınavında 200 soru cevapladı.

Başarıyı yakalamanın düzenli çalışma olduğunu belirten Afyonkarahisar Fen Lisesi öğrencilerinden Oğuz Kağan Hitit; “Üniversite sınavına çalışmayı 2’ye bölebiliriz. Yaz tatili ve okul. Yaz tatilinde genel olarak konu anlatımlı kitaplarımız oluyordu, ben bunlara çalışıyordum.Konuları öğrenip daha sonra testlerini çözüyordum,  TYT kısmı bitmiş oluyor. Okul başlayınca da AYT yani 2. Sınava yönelik çalışmalarımı arttırıyordum.  Onda da aynı şekilde hem 12. Sınıf konularını hocalar ile işlerken öğrenip aynı zamanda testini çözüyordum, hem de 11. Sınıf’tan çıkacak AYT konularını aynı şekilde tekrar ediyordum. Bunu sürekli ve disiplinli yapan bir öğrenci istemese bile çok iyi dereceler yapabilir. O kadar da zor bir şey değil bence” dedi.

DÜZENLİ ÇALIŞILIRSA HİÇBİR SORUN ENGEL OLAMAZ

Önümüzde ki dönem sınava girecek öğrencilerin sınava nasıl hazırlanması gerektiğini belirten Hitit; “12. Sınıfın matematik konularını bitirmek için önceden yaz tatilinde özel ders aldım, 12. sınıfın konularını bitirdim. Başkada ders almadım, dershaneye gitmedim, herhangi bir başka özel ders alma durumum olmadı. Sınava girecek arkadaşlarıma tavsiyem şudur. Sınavda çıkacak soruları yapabilmeleri için en önemli şey çalıştıkları konuyu doğru şekilde anlamak, konu anlatımını iyi yapmak. Sonra zaten soruları çözerken yapılan pratiklekonuyu kavrayacaklar. En önemlisi konu anlatımı. Konuları iyi çalıştıktan sonra sorularını çözüp disiplinli ve sürekli şekilde çalışırlarsa zaten bir süre sonra girdikleri denemelerde başardıklarını görecekler. İleri doğru adım attıklarını görecekler. Bu başarı onları motive edecek ve daha sonrada sürekli çalışırlarsa başarıyı alacaklar” diye konuştu.

KOYDUĞUM HEDEFE ULAŞIP GÜNÜ BİTİRİYORDUM

Sınavda başarılı olmanın diğer bir yönü ise öğretmen öğrenci ilişkisi. Öğretmenler, siz ne kadar öğrenmek istiyorsanız, ne kadar çabalıyorsanız, onlara ne kadar soru sorarsanız, onlarda size o kadar geri dönüş yapıyor. Evde öğretmenlerin verdiği bilgileri yeniden bir gözden geçirmek gerekiyor. Benim çalışmam bu şekilde oluyordu.Yaz tatilinde günde 3-4 saat çalışıyordum.Kendime belli bir hedef koymuştum. Koyduğum hedefe ulaşıp günü bitiriyordum.  Okul zamanında okuldan geldiğimde 3-4 saat kendime zaman ayırıp, derslerimi çalışıp, günü tekrar ediyordum. TYT ‘de 120 soruda 5 yanlışım var. 1 tane Türkçe 3 tane sosyal bilimle, 1 tanede fen bilgisi, Matematik full. AYT’de ise 80 soruda 80 doğrum var” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM