• DOLAR
  $3.721,9700
 • EURO
  $1,0774
 • ALTIN
  $61.355,5400
 • BIST
  1,1611
Ali İhsan DÖLDÖŞ
Ali İhsan DÖLDÖŞ
aidoldos@afyonhisargazetesi.com
Anket şirketleri ve seçim sonuçları
 • 0
 • 61
 • 13 Ekim 2021 Çarşamba
 • +
 • -

 

 

Seçimler olur biter, her partinin tıraşı önüne dökülür ancak hemen seçimin ertesi günü kamuoyu araştırma şirketleri tartışılmaya başlar. Sonuçları doğru veya doğruya yakın tahmin eden kamuoyu araştırma şirketleri bir iki yerde ya anılır ya anılmaz. Ne var ki bilerek/isteyerek ya da tamamen başarısızlıktan sonuçları çok farklı duyuran ve seçim sonuçları yüzüne tokat gibi inen araştırma şirketleri projektörlerin altında epeyi terletilir. Bu şirketlerin tahminiyle seçim sonucu arasındaki uçurum asla iyi olarak görülmez. Seçmenin davranışını manipüle etme damgası yer ki haklılık payı da vardır.

***

Öyle olunca ne olur derseniz, yanıtı kocaman bir hiçtir. Üstüne alınan, yüzü kızaran kamuoyu araştırma şirketlerinden açıklama yapanlar olursa da doğrusu kimse pek dinlemez. Zaten bakışlar yeniden seçim sonuçlarına döner ve anket şirketleri unutulur gider. Elbet seçim sonucunu tahminde çuvallayan kamuoyu araştırma şirketlerini mutlu eden bir toplumsal davranıştır bu.

İşte bu şirketler, eskilerin deyişiyle “seçim sath-ı mailine girildiğinde” yeniden gün yüzüne çıkmaya başlarlar. Çoğu şirket bile kurmadan kendini “şirket” gibi göstererek kamuoyunu yanıltan anketler yapmakla itham ediliyor. Ve bazısı gerçekten bilimsel, bazısı bilerek atmasyon sonuçlar yayınlama başlıyor. Toplumun tüm dikkatleri de yeniden seçim ve sonucuna çekilir.

***

Öyle ki eskiden oyunu kime vereceği gibi basit birkaç soru yanıtlayan seçmene, siyasi partilerle ilgili daha fazla şey sorulmaya başlanıyor.

Ve en büyük kaygı yine zihinlerin arkasında gizlidir.  Hangi şirket manipülasyon yaptı? Kim karar verecek buna ve neye göre karar verecek? Bazı şirketler iktidarın en büyük partisi AK Parti’yi bir seviyede bulurken, diğerleri 10-15 puan üzerinde buluyorsa, toplum manipülasyondan şüphelenmekte haksız olur mu?

Örneğin, MHP’li Feti Yıldız’a göre, “Evde oturuyorlar. Siyasetten ekonomiye her alanda kamuoyunun nabzını tuttuklarını iddia ediyorlar. Veri ürettiklerini söylüyorlar. Bunun adı sahteciliktir. Müşterisinin, kaç para aldığının bilinmesi, denetlenmesi gerekiyor araştırma şirketlerinin. Bu alanda bir boşluk var. Etik ve mesleki standartlar ile yetki, sorumluluk esasları belirlenmeli…”

Haksız sayılmaz.

***

Şu görüşe de hak vermemek olmaz.

TurkiyeRaporu.com Direktörü Can Selçuki şöyle diyor: “Doğru bilgi nedir? Yani eğer ben bir siyasi partiyi yüzde 10 buluyorsam ve o siyasi parti asla kabul etmiyorsa yüzde 10 olduğunu. O siyasi partinin değerlendirmesi mi doğru bilgidir yoksa benim bulduğum mu doğru bilgidir? Diyelim ki ben yanlış ölçtüm. Yanlış ölçmek suç mudur yoksa ölçtüğünüzü farklı açıklamak mı suçtur? Manipülasyon dediğiniz; sizin manipülasyon iyi, karşısının manipülasyonu kötü şeklinde olacaksa o zaman hep gri alan geliyor akla.”

Bu da haksız sayılmaz.

O zaman anket şirketlerini ‘fala inanma falsız da kalma’ tekerlemesi ile değerlendirmek en iyisi..

Ankete inanma, anketsiz de kalma…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM