• DOLAR
  $1.224,43
 • EURO
  $0,353
 • ALTIN
  $21.077,97
 • BIST
  1,0592
Ankara’nın asırlık rüyası Gerede sistemi

Ankara’nın asırlık rüyası Gerede sistemi

 

Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Prof. Dr. Veysel Eroğlu; “Ankara’nın artan su ihtiyacını karşılamak için Cumhuriyet tarihimizin ilk barajlarından biri olan Çubuk Barajı inşa edilmiştir”

Eroğlu; “Gerede Projesi 32 km uzunluğunda dev isale hattı ve regülatörü içerisinde bulunduran muazzam bir projedir. Japon kredisi ile yapılacak olan Gerede Projesi, Dünya’nın en büyük içmesuyu tünelini de içinde bulundurmaktaydı. Gerede İçmesuyu Projesi büyük bir proje olduğu için ihale edilmesi, inşaatının başlaması ve tamamlaması belli bir süre alan bir işti” dedi.

“Ankara’nın orta vadede su mes’elesini çözmüştük ve artık şehrin bir daha su sıkıntısı çekmemesi için uzun vadeli su sağlayacak Gerede Projesine hız verilmesi talimatını vermiştim” diyerek sözlerine başlayan Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Orman ve Su İşleri Eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu;“Gerede Projesi, Ankara’nın asırlık rüyası olan bir proje olup, Başkentin takriben 100 km kuzeybatısında yer almaktadır. Bolu ili sınırları dâhilinde yer alan Gerede ilçesinin kuzeydoğusundan başlamakta, güneye doğru ilerlemekte ve Ankara ili sınırlarında Çamlıdere Barajında son bulmaktadır.Bu muazzam projenin finansmanı, Japon kredi kuruluşu JICA aracılığı ile temin edilmiştir. Projenin finansmanı için kredi kuruluşu JICA ile yapılan görüşmelerde kredi vermek için müşavir kullanma ön şartı getirilmişti. Ancak; bugüne kadar gerçekleştirilen projelerde, DSİ tarafından edinilen bilgi birikiminin ve bu projeleri başarıyla yürüten uzman personelin Gerede Sistemi’nin hayata geçirilmesinde müşavir olarak kullanılabileceğini ifade ettim. Bunun üzerine firma yetkilileri benim teminatımı kabul ettiler. Böylece Gerede Sistemi’nde DSİ İçmesuyu ve Kanalizasyon Dairesinin müşavir, DSİ Ankara Bölge Müdürlüğü’nün ise uygulayıcı olarak vazife yapması talebimiz JICA tarafından da kabul edilmişti” ifadelerini kullandı.

226 MİLYON m3 SU ÇAMLIDERE BARAJINA AKTARILACAKTIR

Proje ile Gerede Havzasının menba kalitesindeki suyu, Dünya’nın en uzun içmesuyu tüneli ve Işıklı Regülatörü ile Çamlıdere Barajına cazibe ile iletilecek ve şehrin 2050 yılına kadar ihtiyacı olan içmesuyu sağlanmış olacaktır.Gerede Projesinde inşa ettiğimiz Işıklı Regülatörü ve 31.592 metre yani takriben 32 km uzunluğunda, 4,5 metre çapında dev tünel vasıtasıyla yılda  Proje’nin en zor kısmı 32 km’lik tünel bölümüdür. Bu kısmı daha kısa sürede tamamlamak için üç ayrı noktadan “Tunnel Boring Machine” yani Türkçesi “Tünel Açma Makinası (TBM)” yada köstebek de denilen dev makinalarla kazı çalışmalarına başlamıştık. TBM’lerin biri suyun giriş noktasından, diğer iki TBM ise farklı iki noktadan başlayarak bu dev tünel açılmıştır. Tabi yerin metrelerce altında bazı çökme gibi sıkıntılar da yaşanmıştır. Ancak problemleri yerinde bizzat tespit ederek ve gece gündüz çalışmak kaydıyla bu zor projeyi tamamlamaya muvaffak olduk” diye konuştu.

ASKİ’YE BÜYÜK VAZİFELER DÜŞMEKTEDİR

Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Bakanlığımın son döneminde 2018 yılı Temmuz ayında proje tamamlanmıştı. 2019 yılında Işıklı Regülatörü ve 32 km’lik tünel ile Gerede Suyu, Çamlıdere Barajına aktarılmaya başlanmıştır.Gerede Projesinden hâlihazırda 170 milyon m3 su Çamlıdere Barajına aktarılmıştır.Son bir aydır ise günlük 180.000 m3 su bu sistem aracılığı ile verilmektedir.Gerede Projesi, Dünya’nın en uzun içme suyu tünelini de içinde bulunduran regülatör ve bir takım çevre tedbirleriyle birlikte muazzam bir proje olmuştur. Ülkemizin göz bebeği Başkent Ankara’mızın 2050 yılına kadar olan içme suyu ihtiyacı bu muazzam proje ile karşılanmıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, o dönem Orman ve Su İşleri Bakanlığı, DSİ, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ’nin işbirliği ve büyük gayretleriyle Ankara’nın 2050 yılına kadar olan su meselesi halledilmiştir. Tabi burada bu suyun yönetimiyle, işletilmesi de çok büyük ehemmiyet arz etmektedir. Özellikle kayıp kaçakların azaltılması, eksik şebekelerin yenilenmesi gerekmektedir. Bu konuda Ankara Büyükşehir Belediyesine ve ASKİ’ye büyük vazifeler düşmektedir. Suyun yönetimi kolay değildir. Bilgi, tecrübe, aşk ve heyecan gerektirir. Bugüne kadar Allah’a şükür Ankara’mızı susuz bırakmadık. Su Gibi Aziz Olunuz” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM