• DOLAR
  $1.896,56
 • EURO
  $0,3852
 • ALTIN
  $24.017,88
 • BIST
  1,0171
Amatörler can çekişiyor

Amatörler can çekişiyor

 

Pandemi nedeni ile amatör futbol maçlarının askıya alındığını, binlerce sporcu ve antrenörün 1 yıldır işsiz ve aç olduğunu belirten spor otoriteleri, “Salon sporları serbestken, futbolun yasaklanmasını anlayamıyoruz.” dedi

 

Afyonkarahisar’ın önde gelen spor otoriteleri, pandemi nedeni ile spor branşlarına getirilen kısıtlamaları eleştirdi. Her şeyin başının sağlık olduğunu, koronavirüs belasının bir an önce hayatımızdan gitmesi için alınan tedbirleri desteklediklerini belirten otoriteler, spor branşları ile ilgili alınan kararların tutarsızlığına dikkat çekti.

SALON SERBEST, SAHA YASAK!

Yaşanan süreçte salon sporlarına izin verildiğini, bireysel sporlarda faaliyetlerin belirli kurallar çerçevesinde devam ettiğini belirten otoriteler, futbol ile ilgili kararların anlamsız olduğunu belirtti. Amatör futbol liglerinin oynatılmadığını, birçok kulübün kapısının yaklaşık 1 yıldır kapalı olduğunu belirten Otoriteler, “İsteyen futbol takımları çim sahada antrenman yapabiliyor ancak halı sahalar kapalı. Antalya’da ve ülke genelinde çim saha sayısının yetersizliği ortadayken böyle bir kararı anlayamıyoruz. Salon sporları devam ederken, açık havada oynanan futbola getirilen kısıtlamanın gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

İŞSİZ, AÇ VE ÇARESİZLER

Basketbol, voleybol, hentbol gibi branşların, kapalı mekân olan salonlarda yapıldığına işaret eden otoriteler, “Hiçbir sporcumuzun sağlığının riske atılmasını istemeyiz. Ancak salonda riske girmeyen sporcuların, açık alanda nasıl bir riskle karşı karşıya kaldığını anlayamıyoruz. Antalya’da 150 amatör futbol kulübü var. Belediyelerin ve kurumların takımları bir şekilde ayakta kalabiliyor. Ancak bireysel desteklerle ayakta kalan kulüpler var. Ve bu kulüplerde faaliyet gösteren teknik adam, futbolcu, görevliler geçimlerini tamamen futboldan sağlıyor. Bu insanlar 1 yıldır işsiz, aç ve çaresiz” diye konuştular.

BELEDİYELER DUYARSIZ

Yerel yönetimlerin duyarsızlığından da şikâyet eden spor otoriteleri, şunları söyledi: “Birçok ilde ve ilçede belediyeler, amatör takımların ayakta kalması için destek sağlıyor. Büyükşehir belediyeleri, tüm Türkiye’de amatör spor kulüplerine yardım yapıyor. Bütçelerinin belli orandaki gelirlerinden amatör takımlara destek veriyor..  ASKF elinden gelen desteği sağlamaya çalışsa da, onların imkânları yetmiyor. Geleceğimiz olan gençlerin spor yapmasını sağlamak, pandemiden sonra spora kaldıkları yerden devam etmelerini teşvik etmek için yerel yönetimlerin de sorumluluk alması gerekiyor. Büyük bir aile olan spora karşı takınılan bu duyarsızlık bizi çok üzüyor”.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM