• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Amatör futbolcular çözüm bekliyor: Gündelik işlerde çalışıyoruz

Amatör futbolcular çözüm bekliyor: Gündelik işlerde çalışıyoruz

Lig maçları Ekim sonuna ertelenen amatör futbolcular, 8 aydır çözüm beklediklerini ve gündelik işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını belirterek, “Üvey evlat muamelesi görüyoruz” dedi.

Amatör liglerde mücadele eden futbolcular, pandemi nedeniyle yeni sezon maçlarının ertelenmesini Türkiye Futbol Federasyonu Riva Tessisleri önünde protesto etti. Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçtiğimiz günlerde koronavirüs (Kovid-19) salgını gerekçesiyle amatör lig maçlarını Ekim ayı sonuna kadar erteledi. Karar, amatör takımlarda yer alan ve sayıları 70 bini aşan sporcular tarafından tepkiyle karşılandı. Profesyonel liglerin yeniden başlamasına rağmen kendi liglerinin ertelenmesine tepkili olan sporcular, 8 aydır gelirlerinin olmadığına işaret ederek, ya günlük işlerde çalışmak zorunda kaldıklarını ya da “açlığa mahkum” olduklarını söyledi.

“ÜVEY EVLAT GİBİYİZ”

Maddi açıdan büyük sıkıntılar yaşadıklarını aktaran amatör futbolcular, “Çünkü çoğu amatör futbolcu parasını buradan kazanıyor. TFF amatörlere üvey evlat gözüyle bakıyor. Hiçbir şekilde yenilik yapılmıyor, kolaylık sağlanmıyor. Büyük liglerde futbol oynanırken amatörde oynanmıyor. Oranın daha profesyonel olmasına mı bakıyorlar bilemiyoruz. Sonuçta bir insan bu hastalığı kapabiliyorsa, orada da kapabilir. ‘Amatörde olur da profesyonelde olmaz’ mantığını çözemedik. Kendimizi üvey evlat gibi hissediyoruz” diye konuştular.

AMATÖRLERE ÇARE BULUNSUN

Uzun süredir gelirleri olmayan futbolcuların günlük işlerde çalışmak durumunda kaldığını ifade eden futbolcular  Mart ayından beri liglerin açılmasını beklediklerini kaydetti. Özel bir şirkette çalıştığını aktaran amatörler, “ Çevremizdeki arkadaşların birçoğunun kendini geçindirecek işi de yok. Evli olup çocuğu olan insanlar var ama evine ekmek götüremiyor” ifadelerini kullandı. Amatörler TFF’ye de çağrıda bulunarak, şunları söyledi: “Hem maddi hem manevi açıdan sıkıntılar yaşıyoruz. Amatörlerin elinin tersiyle dışa itilmesini doğru bulmuyorum. Amatörde profesyonelden fazla futbolcu var. Bir an önce amatöre de bir çare bulunması gerekiyor. Top oynamak istiyoruz.”

GELİRLER DÜŞTÜ

Amatör kulüplerin yöneticileri ise, amatör kulüplerin çoğunluğunun dernek statüsünde olduğu için üye bağışları, belediye ve resmi kurumlardan aldıkları yardımlar ile geçinebildiklerini söyledi. Maddi gelirleri kısıtlı olan kulüplerin pandemi ile birlikte daha da zora düştüğüne dikkati çeken Kulüpler, “Pandemi olduktan sonra birçok kulübün derneği, lokali kapandı. Gelir kaynakları düştü. Zaten kendi sahası olan kulüp hemen hemen hiç yok. Sahalarının üzerinden gelir elde eden kulüpler de halı sahalar kapalı olduğu için gelirleri düştü. Ona rağmen fatura ve vergi ödenmesi, çalışan elemanların maaşlarının ödenmesi devam etti. Amatör kulüplerin elindeki paralarda bu süreçte bitti” dedi.

“KULÜPLERİN FİKRİ ALINMALIYDI”

Sağlık koşullarının ve giriş-çıkış kontrollerinin sağlanabileceği sahalarda amatör liglerin yeniden başlaması gerektiğini vurgulayan Kulüp yöneticileri, “Amatör Futbol Federasyonu ligleri ertelemek yerine, kulüplerden fikir almalıydı. Kulüpler sezon planlamasına göre hareket ederek ciddi maliyetler yaptı. Dolayısıyla onların mağdur olmaması için liglerin oynatılması gerektiğini düşünüyoruz” diye belirttiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM