• DOLAR
  $2.573,4700
 • EURO
  $0,8994
 • ALTIN
  $40.226,6300
 • BIST
  1,2123
AMATÖR FUTBOL TFF’NİN ÜVEY EVLADI!

AMATÖR FUTBOL TFF’NİN ÜVEY EVLADI!

TFF’nin iki evladı var; biri öz evlat diyeceğim profesyonel ligler, diğeri ise istenmeyen çocuk durumundaki amatör futbol.

Amatör futbolunun merakla beklediği Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yürütme Kurulu Genel Başkan Ali Düşmez Başkanlığında Bölgesel Amatör Lig ve Yerel Amatör Liglerin Başlama Tarihi 2021 Ocak Ayında Pandemi sürecine göre karar verilecek. Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Yürütme Kurulu Genel Başkan Ali Düşmez Başkanlığında gündemindeki maddeleri görüşmek üzere İstanbul Orhan Saka Amatörler Evinde toplanmıştı. Genel Başkan Ali Düşmez’ in Açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda, gündemdeki maddeler görüşüldü. Görüşme sonrasında alınan kararlar açıklanmamıştı. Alınan bilgiye göre, Amatör futbolunun merakla beklediği açıklama, Türkiye Futbol Federasyonu ile yapılacak görüşmenin ardından Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu Genel Başkanı Ali Düşmez, tarafından açıklanacaktı. Bu durum sonrası TFF Amatörler için kararı internet sitesinden duyurdu. Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 31.10.2020 tarihli toplantısında, amatör müsabakaların 2021 Ocak ayı sonunda, o anki pandemi şartlarına göre ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek başlatılmasını kararlaştırdı. Afyonkarahisar Amatörleri merakla beklentileri askıya alındı.

TFF’NİN ÜVEY EVLADI AMATÖRLER!

Profesyonel ligler Ligde mücadelelerini Katarlı yayıncı kuruluş para vermesi ve yayın hakkını ve sponsorluğunu sürdürürken Parayı veren de düdüğü çaldığından, hükmü de onlar veriyor ve böylece profesyonel ligler başlıyor. Amatör bir futbolcunun babasının dediği gibi, Amatör Lig’de para yok ki oğlunu niye riske atsın? Para varsa riske atacak. TFF’nin iki evladı var; biri öz evlat diyeceğim profesyonel ligler, diğeri ise istenmeyen çocuk durumundaki amatör futbol… Evin has evladı olan profesyonel ligler, evin babası TFF tarafından tüm imkanlar seferber edilerek şımartılırken, üvey evlat olan amatör ligler cami avlusuna bırakılmış durumda, kendini sahiplenecek birilerini bekliyor… Ama ASKF’nin koltuğu çok rahat olmalı ki kimse yerinden kalkıp amatörlerin sorunlarına el atmıyor. Oysa amatör ligler, borç batağında yüzen ülke futbolunun gelişmesi adına atılacak ilk adım olması gerekirken ne kadar yazıp söylesek de yetkililer bir türlü sahip çıkmıyor.

TRANSFER VE LİSANS TARİHLERİ BELLİ OLDU

Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 2021 Ocak ayı sonunda, o anki pandemi şartlarına göre ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek amatör müsabakaların başlatılmasını kararlaştırdı. Federasyonun resmi sitesinden yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:  “Kovid-19 pandemisi nedeniyle 2020-2021 sezonu BAL ve yerel amatör liglerle ilgili olarak 2020 Ekim ayı sonu itibarıyla salgının seyri konusunda, Sağlık Bakanlığı ve TFF Sağlık Kurulunun yaptıkları açıklamalar ve amatör kulüplerin içerisinde bulundukları durum ve koşullar, amatör futbol müsabakalarının oynandığı saha ve statların yapısı, müsabaka adedinin çok fazla olması ve ülkemizin 81 ilinde oynanıyor olması nedeniyle sağlıklı önlemlerin alınabilmesini mümkün kılmamaktadır.  Her şeye rağmen müsabakaları oynatabilmek adına; TALİMATLAR HAZIR OLACAK

Pandemi sürecinde Amatör Liglerde yer alan kulüplerin, futbolcuların ve tüm paydaşların sağlığı öncelik olmak üzere koşulların oluşması halinde Amatör Lig müsabakalarının başlatılabilmesine ilişkin gerekli talimatların hazırlanmasına,

BAL’A BAŞVURU KASIMDA

Öncelikle başlatılması düşünülen Bölgesel Amatör Lig’e katılacak kulüplerin Katılım Formları Kasım ayında alınmaya başlanmasına, aynı şekilde büyükler kategorisinde en üst yerel lige katılacak kulüplerinde vize-referans işlemleri Aralık ayında başlatılacaktır.

AMATÖR KİTAPÇIK ARALIKTA, LİSANS VE TRANSFER OCAKTA!

2020-2021 Sezonu Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar kitapçığımız Aralık ayında yayınlanmasına, Ocak ayından itibaren lisans vize ve transfer işlemleri TFF Bölge Müdürlüklerinde yapılmaya başlanılmasına,

FUTBOLCU TRANSFERİNDE ÖNEMLİ AYRINTI

– 2020-2021 sezonu Ocak-Şubat Transfer ve Tescil döneminde Bölgesel Amatör ve Yerel Amatör liglerde yer alan kulüplere tescil edilerek lisans alan amatör futbolcuların, 2020-2021 sezonu Bölgesel Amatör Lig ve Yerel amatör lig müsabakalarının Covid-19 salgını nedeniyle oynanamaması veya liglerin başlamasından sonra planlandığı şekilde tamamlanamaması halinde 2021-2022 sezonu 1.Transfer ve Tescil döneminde en son tescilli oldukları kulübün yazılı muvafakatı olmaksızın başka bir kulübe amatör futbolcu statüsünde tescil edilememelerine, 4- 2021 Ocak ayı sonunda, o anki pandemi şartlarına göre ilgili ve yetkili kurum ve kuruluşlarla görüşülerek müsabakaların başlatılmasına, karar verilmiştir.”

 BAL TAKIMLARI TEDİRGİN!

TFF liglerin ne zaman başlatacak, Afyonkarahisar’dan katılım sağlayacak olan 3 BAL takımı hem yatırım, hem hazırlık yaparak heyecanlı bir şekilde beklemede… 2020-2021 futbol sezonunda en çok mağdur olan Bölgesel Amatör Lig takımlarında karamsar bekleyiş devam ediyor. Mart ayı içinde tüm liglerin Corona Virüs salgını nedeniyle iptal edilmesinin ardından normalleşme süre kapsamında tüm profesyonel ligler başladı, devam ediyor. Ancak Bölgesel Amatör Lig takımları yeni sezon öncesinde transferleri yapmalarına rağmen, yeni sezon öncesinde eksiklerini tamamlamalarına rağmen TFF’nin Bölgesel Amatör Lig’i başlatmaması başta mağdur olan futbolcuları çok zor duruma düşürdü. Maddi-manevi zor durumda kalan futbolcular ve aileleri özellikle liglerin bir an önce başlamasını istiyor. Birçok takım ise transferleri yaptıktan sonra futbolcuların büyük bir bölümünü peşinatlarını verdi, lig başlamayınca yöneticiler de mağdur kaldı. Hem yöneticiler hem de futbolcular Bölgesel Amatör Ligin başlaması için TFF’ye büyük bir baskı yapıyor.

SANDIKLI; BOLVADİN VE İSCEHİSAR  BEKLEMEDE!

Amatör futbol müsabakalarının oynatılması ile ilgili TFF Yönetim Kurulu’nun ”Amatör futbol müsabakaları Ekim ayı sonuna kadar oynatılmayacak olup, Covit-19’un seyri dikkate alınarak gözler TASKK’a çevrildi. BAL temsilcilerimizden Bolvadin Belediyespor, Sandıklıspor ve İscehisarspor da diğer BAL takımları gibi sezonun ne zaman başlayacağını merakla bekliyor. Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Corona Virüs (Covid-19) pandemi nedeniyle 13 Mart tarihinden itibaren Bilim ve Sağlık Kurullarının önerileri doğrultusunda tüm ligler iptal edilmişti. Daha sonra Profesyonel ligler başlamış ancak Amatör ligler başlamamıştı. Gözlerin çevrildiği TFF Başkanvekili ve TASKK Genel Başkanı Ali Düşmez’in, “Amatör futbol müsabakaları Ocak ayına kadar oynatılmayacak olup, Covit-19’un seyri dikkate alınarak Ocak ayı sonunda yeniden değerlendirilecektir.” sözlerinin ardından beklemeye geçen Amatör futbolcuların maçlar konusunda net bir karar alınmasını bekliyor. Yaklaşık 7 aydır kazanç sağlamayan Bölgesel Amatör Lig ve diğer Amatör takımlarda oynayan Futbolcular, maçlara seyircilerin alınmasının konuşulduğu bu günlerde bir an önce liglerin başlama tarihi hakkında kararın verilmeni istiyor.

AMATÖRLER’İN SAHİPSİZLİĞİ AYLAR ÖNCESİNDEN BELLİYDİ!

Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, TFF Başkanı Nihat Özdemir ve alt liglerin Kulüp Başkanlarıyla telekonferans yöntemiyle görüşme yaptığı zamanları unutmamak lazım Mayıs ayı içerisi.. Peki, bu toplantıda amatörleri kim temsil etti. Hiç kimse… Liglerin devamıyla ilgili hayati kararlarının alındığı toplantıda tüm Türkiye genelinde Amatörleri kim temsil etti.? TASKK Başkanı olan ve TFF İcra Kurulu Üyesi görevi bulunan İstanbul ASKF Başkanı Ali Düşmez’in bu telekonferans toplantısında yer almadığı öğrenildi. Amatörleri temsil etmesi gereken kişi bu toplantıda neden yoktu, olmasına gerek mi görülmedi? Haksızlık oluyor, amatörler Türkiye’nin em büyük sivil toplum kuruluşudur. Seçilenler temsil edemiyorsa neden o koltuklarda varlar? Amatörler de bu ülkenin evladı, bizler de emek veriyoruz ancak bizim hakkımızda kararı Profesyonel Kulüp Başkanları mı alacak? Amatörler bu kadar mı sahipsiz?

ALT YAPIDA ERKEN SEZON FİNALİ YAŞADILAR!

Türkiye Futbol Federasyonundan yapılan açıklamada liglerin ne kadar gecikme olursa olsun 2019-2020 sezonu tamamlanacak. Bilim Kurulu’nun tavsiye raporları, Gençlik ve Spor Bakanlığının koordinasyonuyla UEFA’nın da görüşleri doğrultusunda Mayıs ayının ilk haftasında TFF Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecek. Bu durumda takımların hazırlık süreci de göz önünde bulundurulduğunda ligler en erken Haziran ayı başında başlayacak. Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig ve TFF 3. Ligde, Bölgesel Amatör Lig, Süper Amatör Lig, 1. ve 2. Amatör Ligler ile U19 kategorisi 1. ve 2. liglerin müsabakaların en erken Haziran ayı başında başlaması planlanmakta.

 ALT KATEGORİLERDE LİGLER OYNANMAYACAK

2019-2020 sezonunda yeni tip Koronavirüs tedbirleri nedeniyle ilk alınan kararda alt kategorilerdeki müsabakaları sonlandırdı. TFF Yönetim Kurulu, Türkiye Cumhuriyeti devletinin yeni tip Koronavirüs tedbirleri ile ilgili yaptığı toplantıda 2019-2020 sezonunda U17, U16, U15, U14, U13, U12 ve U11 kategorilerinde altyapı liglerinin tamamında yerel müsabakalar oynanmayacak. Ayrıca U19, U17, U16, U15 ve U14 kategorilerinde Türkiye Şampiyonaları bu sezon yapılmayacaktır. Deplasmanlı olarak oynanacak olan U14 ve U13 Altyapı Gelişim ligleri bu sezon oynanmayacak. TFF, Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘pandemi’ olarak değerlendirilen Koronavirüs (COVID-19) salgınının ülke genelinde görülmesi nedeniyle, Gelişim Liglerini, Türkiye Grup Şampiyonalarını (U19,U17,U16,U15,U14) iptal etti. Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Gelişim Ligleri’nin bir sonraki karara kadar durdurulduğunu açıkladı. Yerel Amatör’de ise 1. Amatör, 2. Amatör ve U19 Liginin dışında U17,U16,U15,U14 liglerini askıya alan TFF, maçların ne zaman oynanacağı konusunda yeni bir bilgilendirme yapacak. Türkiye şampiyonasının kaldırılması ile Amatör Erken Finale ulaştı. TFF’den yapılan açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘pandemi’ olarak değerlendirilen Koronavirüs (COVID-19) salgınının ülke genelinde görülmesi nedeniyle, Altyapı takımlarının mücadele ettiği Spor Toto Gelişim Ligleri (U19,U17,U16,U15,U14)müsabakalarının ertelendi” denildi.

 SPOR ALANLARI VE TESİSLER HAZIR KITA BEKLEMELİ!

Ülkemizde de artarak devam eden virüs salgını nedeni ile, liglerin ne zaman başlayacağı henüz netlik kazanmadı. Salgının durma ihtimaline karşı liglerin Nisan ortasında başlatılması planlanmasına rağmen, taraftarların, futbolcuların, teknik adamlar, maçların oynandığı stadyumlardaki görevlilerin psikolojisi buna uygun değil. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoglu ve Futbol, Basketbol, Voleybol Federasyonlarının Başkanları ve Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı ile yapılan toplantıda alınan karar neticesinde karşılaşma korona virüse karşı alınan tedbirler nedeniyle ertelenmesi ile birlikte bütün ligler çalışmalarını durdurarak futbolculara süresiz izin verdiler. Üzerimizdeki Virüs illeti sonlandıktan sonra evde kalarak spor ihtiyaçlarını gidermek isteyen obeziteyi yok saymaya çalışacak halkın spor kültürüne tam gaz vermek lazım. Bu noktada Çiçeği burnundaki Gençlik ve Spor Müdürü Cemil Boz’a büyük işler düşüyor.  Başta Futbol sahaları olmak üzere Yüzme Havuzu, Spor Salonu, Tenis alanları ve kapalı atış alanları gibi alanları hazır kıta tutması gerekecek. Bilindiği gibi Multi Fonksiyonlu stadyum bu saatten sonra hayal gibi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM