• DOLAR
  $3.230,6200
 • EURO
  $0,7660
 • ALTIN
  $42.299,9900
 • BIST
  1,1415
Alt yapıyı tasarlamak

Alt yapıyı tasarlamak

 

 

Bir bölgeye konutlar yığılınca, enerji, içme suyu ve atıksu sistemleri aşırı derecede yüklenmekte ve sonuç olarak zorlanmaktadır. Hele bir de iş merkezi olarak kullanılan binaların bu yoğunluğa dahil edildiğini düşünün… Böyle bir yoğunlukta altyapı sistemlerinin kapasiteleri zorlanmakta ve yetersiz kalmaktadır.  Alt yapı yol, su, elektrik, kanalizasyon, telefon v.b. gibi birçok etkeni içine almaktadır.

ALT YAPIYI YENİLEMENİN MALİYETİ

Alt yapılar küçük yerleşim birimleri için tasarlanmış iken üst üste yığılmalardan dolayı zorlanmasıyla beraber alt yapı tesislerinin yenilenmesi ortaya çıkmakta bu da maliyeti kat be kat artırmaktadır. Eski bir mahallede sistem yenilemek yeni yapılaşmaya göre birkaç misli daha fazla olabilmektedir. Bu yüzden, planlama mutlaka önemlidir. Yüksek binalar ve yoğunluklu binaların yer seçimi açısından altyapı sistemleri de önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır.

BAŞKAN YARDIMCISI ŞEHİRCİLİK BİLMELİ

Şehirlerin altyapısı, ülkenin altyapısı, tüm altyapılar, en nihayetinde insan elinde çıkma, onun beyninin bir eseridir. Bozulan insan altyapısını düzeltmenin yolu da mutlaka ve mutlaka eğitimden geçer. Bu yüzden belediye başkanları siyasi figür olarak şehircilikten anlamaması makul karşılanabilir lakin mutlaka yardımcılarından en az birisinin şehircilikle ilgili eğitim almış olması gerekmektedir ki… Alt yapı tasarlanırken, bugünkü şehirlerin ötesinde modern ve çağdaş şehirler oluşturabilelim.

ALT YAPI EKSİKLİĞİNDE RİSKLER ORTAYA ÇIKMAKTADIR

Hilmi Erdin Evren’in “Şehirsel Yerleşmelerde Teknik Altyapı Projelerinin Ortak – Eşgüdümsel Niteliklerinin Belirlenmesi” adlı doktora çalışmasında da belirttiği gibi, “Dünyada kentsel teknik altyapı hizmetlerini gerçekleştirmek için sınırlı finansal kaynaklara sahip, kentleşme oranının, kentsel büyümenin, yayılmanın ve buna bağlı olarak kaçak yapılaşmanın yüksek olduğu gelişmekte olan ülkelerdeki ve özellikle ülkemizdeki kentlerde, bu hizmetlerin etkin, kaliteli, eşit, adil ve sağlıklı olarak hazırlanamamasından ve sunulamamasından ötürü önemli mekânsal ve fiziksel sorunlar, tehditler, riskler ortaya çıkmaktadır. Bu durum, kentlilerinin gerek sağlık koşullarını gerekse de yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkilemektedir. Plan dışı ve kaçak yapılaşmanın olduğu alanlarda, yapılaşma ve gelişme kontrol edilememekte ve bunun sonucu olarak teknik altyapı hizmetlerinin ulaştırılma koşulları sağlanamamakta ya da zorlaşmaktadır.”

Erdin, aynı tezi çalışmasında, şöyle diyor: “Sonuç olarak, teknik altyapı hizmetleri, kaynakların etkin ve verimli kullanılamadığı, kentsel gelişmeyi yönlendirme niteliğinin kaybolduğu, gelişmeye uyumlanamayan ve gelişmenin gerisinde kalarak kentin gereksinimlerini karşılayamayan hizmetler olarak ortaya çıkmaktadır.”

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM