• DOLAR
  $1.189,01
 • EURO
  $0,3532
 • ALTIN
  $20.749,74
 • BIST
  1,0599
Saban Korkmaz
Saban Korkmaz
sabankorkma@afyonhisargazetesi.com
ALLAH DOSTU ZÜNNUN-İ MISRİ HAZRETLERİ
 • 0
 • 310
 • 27 Ocak 2021 Çarşamba
 • +
 • -

 

Zünnun-i Mısri Hazretleri Hak aşığı birisiydi. O’nun sevgisi ile deli divane olurdu. Darda kalanların dostu, dehşet içinde olanların tesellisi ve hasrette kalanların arzusuydu.

Allah Dostu Zünnun-i Mısri’nin Hak yolu bulması şöyle anlatılır. Bir ağaç altında otururken, iki gözü kör bir kuşun ağaçtan indiğini, yeri eşerek altın bir kutu çıkardığını gördü. Dikkat edince kutunun içinde susam olduğunu ve kuşun bunu yediğini gördü. Daha sonra başka bir yeri gagası ile eşti ve başka bir kutuda bulunan suyu içti. Tekrar gagası ile gömdü. Ağaca kondu. Topraktaki kutu yerleri belirsiz hale geldi. Bu hali gören Zünnun-i Mısri Hazretleri, Allah-ü Teala’ya tevekkül etmenin gerçeğini anladı ve tevekkül etmeye karar verdi. Biraz ileride, bir viranede fakirlerle karşılaştı. Geceyi birlikte geçirdiler. Ertesi gün, Zünnun-i Mısri Hazretleri bir küp altın buldu. Bu küpün ağzında bulunan tahta kapakta, “ALLAH” ismi yazılıydı. Altınları fakirlere dağıttı, kendisi de tahtayı alıp, o gece de orada yattı. Uyandıkça, yazıyı öpüp başına koyup gözüne sürüyordu. Gece rüyasında kendisine; “Arkadaşların altınları aldılar. Sen Allah-ü Teala’nın ismini aziz tuttun. Sen de dünyada aziz ol!” dediler. O anda, gönlü ve içi nurla doldu.

Bir gün Zünnun-i Mısri Hazretlerinin yanına birisi geldi ve: “Borcum var, ödemek için hiç param yok.” Dedi. O da yerden bir taş alarak o zata verdi. Borçlu onu çarşıya götürdüğünde, cebindeki taşın zümrüt olduğunu gördü. Dört yüz altına sattı ve borcunu verdi. Kalanı ile de rahatça geçindi.

Üç şeyin üç şeyle birlikte bulunmamasına üzülür ve şöyle derdi: “İLİM VAR AMEL YOK. AMEL VAR İHLÂS YOK. İHLÂS VAR, TESLİMİYET YOK.”

İnsan Allah-ü Teala’nın saf kullarından olduğunu, ne zaman ve nasıl anlar? Diye sordukları zaman; “İnsan bu durumu dört şeyle bilir. Rahatı terk ederse, az bile olsa, olandan verirse, fakirleşmesi kendisine sevimli gelirse, övülmek ve kötülenmek kendisine aynı gelirse” cevabını vermişti.

Bozulan kalbi düzeltmek için ne yapmak lazımdır? diye sorduklarında; “Beş şey yapmalıdır. Helal yemek, Kur’an’ı Kerim okumak, Salihlerle sohbet etmek, gece ibadet etmek, seher vaktinde ağlamak. “cevabını verirdi.

Her azanın bir tövbesi vardır. Kalp ve gönlün tövbesi, şehveti terk etmektir. Gözün tövbesi, harama bakmamaktır. Dilin tövbesi, fena söz söylemekten, gıybet etmekten çekinmektir. Kulağın tövbesi, kötü sözleri dinlememektir. Ayağın tövbesi, haram yerlere gitmekten kendini korumaktır.

Meşhur Sözleri Şunlardır:

-Eline geçen bir parça ekmeğin yanında, ayrıca bir katık olarak tuz arayan kimse, veliler katında umduğunu bulamaz.

-İlim tahsil ettiği halde, bununla amel etmeyene alim denilmez.

-Allah-ü Teala’yı sevmenin alameti, bütün ahlakta ve bütün işlerde, O’nun Sevgili Peygamberi Muhammed Aleyhisselama uymaktır.

-Doğruluk, Allah-ü Teala’nın kılıcıdır ki, üzerine konulan her şeyi keser.

-Sevgi seni konuşturur, korku rahatsız eder, haya susturur.

-Bir kula bak, vaktini boşa harcıyorsa, Boş şeylerle vakit geçiriyorsa, Allah’ı anmıyorsa, bilesin ki Allah onu sevmiyor.

-İnsanların ayıpları ile meşgul olan, kendi ayıbını göremez.

-Doğru kimse, dili hak ve gerçek olanı anlatan kimsedir.

   Rabbim, Allah dostlarının şefaatlerine cümlemizi nail eylesin inşallah. Amin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM