• DOLAR
  $2.128,7900
 • EURO
  $1,3936
 • ALTIN
  $59.550,0100
 • BIST
  1,1904
AKÜ, MUNA’ ya katılıyor

AKÜ, MUNA’ ya katılıyor

 

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ), Akdeniz ve Orta Doğuda bulunan toplam 27 üniversitenin katılımı ile oluşturulan Akdeniz ve Orta Doğu Üniversitesi İş Birliği Sözleşmesine (The Mediterranean and Middle East University Network Agreement: MUNA) dahil oldu.

İlki 19 Haziran 2015 tarihinde İtalya Napoli’de kabul edilen MUNA’nın sözleşme yenileme toplantısına katılan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, sözleşme dahilinde başta öğretim elemanı ve öğrenci değişimi olmak üzere sözleşmeye taraf üniversiteler arasında iş birliğinin geliştirileceğini belirtti.

27 ÜNİVERSİTE MUTABIK

Karakaş, toplantı ile ilgili olarak 6 yıl önce ilki gerçekleştirilen sözleşmenin ağının genişletildiğini ve Türkiye’den sadece Afyon Kocatepe Üniversitesi ve İnönü Üniversitesinin bu ağa dâhil olduğunu kaydetti. MUNA’nın genişletilmesi adına gerçekleştirilen çevrim içi toplantıya Türkiye’nin yanı sıra Fas, Tunus, Mısır, Lübnan, Arnavutluk, Cezayir, Kosova, Filistin, Libya, Ürdün, Kıbrıs ve İtalya’dan üniversite temsilcileri katıldı. Karakaş, toplantı neticesinde 27 üniversitenin MUNA iş birliği anlaşmasını imzalama noktasında mutabık kalındığını da ifade etti.

SÖZLEŞME İLE İKİLİ İŞ BİRLİKLERİ GÜÇLENECEK

Gerçekleştirilen toplantıda Napoli Federico II Üniversitesinden Prof. Dr. Gilberto Sammartino’nun açılış konuşmasıyla başladı. Daha sonra ise Napoli Federico II Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Matteo Lorito’nun selamla konuşmasıyla devam etti. Toplantıda söz alan Erasmus Koordinatörü Valeria Costantino ise Erasmus+ programının mevcut anlaşmaya getireceği katkılara ilişkin bilgiler verdi. Prof. Dr. Daniele Riccio ise mevcut iş birliği sözleşmesiyle kurumların ağından araştırmacılar ağına geçişte doktora çalışmalarının önemine değinerek akademik alanlarda iş birliğine hazır olduklarını vurguladı. Toplantı Prof. Dr. Guido D’urso tarafından mevcut anlaşmanın Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde ortak üniversitelerin rolleri ve neler yapabilecekleri üzerine gerçekleştirdiği sunum ile devam etti.

İLK ETKİNLİK; SANAL YAZ OKULU OLACAK

Mevcut anlaşma, Akdeniz Bölgesindeki üniversiteler arasında bir sinerji oluşturarak eğitim ve araştırma kalitesini artırmayı amaçlamaktadır. İş birliğinin ilk etkinliği Bilim ve Eğitimde İş Birliği Sözleşmesi: “Akdeniz’i Yeniden Düşünmek” adlı sanal yaz okulu olacaktır. Yaz okulun konusu Akdeniz’de sürdürülebilirlik, bilim ve eğitimde kültürel çeşitlilik, şehirler ve refah konusunu içerecektir. Bunun yanında 21-23 Nisan 2022’de gerçekleşecek Sürdürülebilir Kalkınma için Yeni Zorluklarda Akademik Dayanışma adlı konferansa iş birliği ağındaki üniversiteler davet edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM