• DOLAR
  $4.186,1500
 • EURO
  $0,9052
 • ALTIN
  $53.153,7000
 • BIST
  1,1309
Akar, medya sektörünün sorunlarını anlattı

Akar, medya sektörünün sorunlarını anlattı

CHP tarafından Marmaris’te düzenlenen ‘Anadolu Buluşması Yerel Medya Çalıştayı’na, gazetemiz sahibi ve AGC Genel Sekreteri Hakan Dilek, AGC Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Elçi ile birlikte katılan AGC 2. Başkanı İsmail Akar, medya sektörünün sorunlarını anlattı.

Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti İkinci Başkanı İsmail Akar, CHP Genel Merkezi tarafından Marmaris’te düzenlenen “Anadolu Buluşması Yerel Medya Çalıştayı’nda medya sektörünün sorunlarını anlattı. CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’ın daveti ile Afyon Gazeteciler Cemiyeti’ni (AGC), Hisar Gazetesi sahibi ve AGC Genel Sekreteri Hakan Dilek, AGC İkinci Başkanı İsmail Akar, AGC Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Elçi temsil etti.

KILIÇDAROĞLU, CHP’NİN GÖRÜŞÜNÜ ANLATTI

Çalıştay’da CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Anadolu’nun değişik kentlerinde görev yapan medya mensuplarının sorunlarını dinledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin medyanın sorunlarına bakış açısını ve çözüm yollarını anlattı.

AKAR, MEDYANIN SORUNLARINI AKTARDI

Konuşmaların ardından “Anadolu Buluşması Yerel Medyanın Sorunları ve Çözüm Önerileri Yuvarlak Masa Toplantısı”na geçildi. Toplantıda Afyon Gazeteciler Cemiyeti Başkan Yardımcısı İsmail Akar da medya sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik önerilerini dile getirdi. Afyon Gazeteciler Cemiyeti tarafından hazırlanan sorunların çözümüne yönelik rapor CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na da takdim edildi.HİSAR

12 MADDELİK SONUÇ BİLDİRGESİ AÇIKLANDI

CHP’nin düzenlediği “Anadolu Buluşması – Yerel Medya Çalıştayı”nın sonuç bildirgesi yayımlandı.  300’e yakın gazeteci, basın meslek örgütlerini katıldığı çalıştayın, 12 başlık altında toplanan bildirgede, basındaki sermaye yapısının değişmesi gerektiği belirtilerek “İşlevi ve niteliği nedeniyle ister istemez önemli bir güce dönüşebilen gazeteciliğin, diğer sektörlerde de faaliyet gösteren sahiplerine, rekabet kurallarına aykırı avantajlar getirmesinin önüne geçilmelidir” denildi. Bildirgede RTÜK ve TÜRKSAT ücretlerinin düşürülmesi, basın kartının işlevinin artırılması da istendi. Bildirgede ayrıca yerel medyaya destek yasasının çıkarılması gerektiği, medyanın sermaye yapısının değiştirilmesi vurgulandı.

ÇALIŞTAY SONUÇ BİLDİRGESİ

Sonuç bildirgesinde, öne çıkan bazı başlıklar şöyle:

 1. Basın özgürlüğünün önündeki tüm engeller kaldırılmalı, basın iş kanunu gazetecilerin ve meslek örgütlerinin görüşleri doğrultusunda yeniden düzenlenmelidir.

 

 1. Bugün her dört gazeteciden biri işsizdir. Son 10 yıl içinde kapatılan yüzlerce yayın organı nedeniyle 11 bin 157 gazeteci işsiz kalmıştır. Medya sektöründe istihdamı teşvik edecek düzenlemeler, işsizlik sorununa büyük oranda çözüm olacaktır.
 2. Medya sektöründeki sendikal örgütlülük oranı tüm iş kolları içerisinde en düşük orana sahiptir. Gazetecilerin geleceğe güvenle bakabilmeleri, adil yaşanacak düzeyde ücret alabilmeleri ve editoryal bağımsızlıkları için sendikal örgütlülük oranının yükseltilmesi kaçınılmazdır.
 3. Adalet Bakanlığı verilerine göre son yıllarda 12 bin gazeteci yargılanmıştır. Gazetecileri baskı altına almak için gözaltı ve tutuklamalar sürmektedir.. Uluslararası düzeydeki saygınlığını da etkileyen gazetecilere yönelik maddi manevi her türlü baskılara son verilmeli.
 4. Basın kartının işlevi arttırılmalı, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi kartın meslek kuruluşlarının inisiyatifi ile verilmesi sağlanmalıdır. Sarı renk basının simgesidir. Bugün hala basın kartı için “sarı basın kartı” tanımlamasının kullanılması da bunun bir göstergesidir.
 5. Kamu ilanlarının adil dağıtılmasını amaçlayan Basın İlan Kurumu kuruluş ilkelerinin tersine bir baskı aracına dönüştü. Basın İlan Kurumu’nun yüzde 15 olan komisyon oranı yüzde 5’e çekilmelidir.
 6. RTÜK, siyasi iktidarın ekran komiserliğine atanmış bir kurul gibi görev yürütmektedir. RTÜK üye seçimlerinin en azından bir bölümü meslek örgütleri tarafından belirlenmelidir.
 7. Son yıllarda hızla büyüyen internet medyasına ilişkin kanuni bir düzenleme yapılmalı, bu alanda çalışan gazetecilere basın kartı ve 5953 Sayılı Kanuna tabi çalışma hakları verilmelidir.
 8. Sosyal medyaya yönelik hazırlanan yasanın, bir yasaklar manzumesine dönüşmesi kabul edilemez. Sosyal medyadaki, bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi adına adımlar atılmalı. Doğrular çerçevesinde bir sosyal medya herkesin yararınadır.

 

 1. Ülkemiz genelinde iki bine yakın yerel gazete sayısının 900’lere düşmüş olması, beyin emeği ve göz nuru ile hazırlanan Anadolu’daki yılların gazetelerinin birer birer kapanmaya yüz tutmuş olması konunun aciliyetini ortaya çıkaran hazin gerçeklerdir. Yazılı basına destek için ithal kağıda mahkumiyet sonlandırılmalı, yerli üretim yeniden sağlanmalı, gazete kağıdındaki KDV oranı yüzde 1’e düşürülmelidir.
 2. Gazeteciliğin yeniden saygın ve itibarlı bir düzeye yükseltilmesinin yolu örgütlü meslek mücadelesinin güç birliği yapılarak yürütülmesinden geçmektedir. Meslek kuruluşlarının aynı çatı altında birleşme girişimleri somutlaştırılmalıdır.
 3. Medya şirketlerinin sermaye yapılanmaları, son yıllarda haklı tartışmaları da beraberinde getirmiştir. Medya şirketi sahiplerinin özellikle kamu ihalelerine girmelerinin toplum vicdanını rahatsız ettiği düşünülerek, ortaya çıkan rahatsızlığın giderilmesine yönelik ciddi çalışmalar yapılmalı, mesleğin saygınlığıyla da ilgili olan bu olumsuzluk ortadan kaldırılmalıdır. HİSAR

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM