• DOLAR
  $2.320,9300
 • EURO
  $0,7141
 • ALTIN
  $40.486,3200
 • BIST
  1,1836
Lokman Özkul
Lokman Özkul
lokmanozkul@afyonhisargazetesi.com
AİLEDE HUZUR VE MUTLULUK
 • 0
 • 459
 • 04 Mart 2021 Perşembe
 • +
 • -

                  

Hayat hepimiz için zaman zaman çok zor olsa da evimize gidip yuvamızda huzuru bulunca, tüm zorluklar kolaylaşır, aşılamaz sanılan herşey aşılır.

Ailede huzuru sağlamak, mutlu olmak, başkalarını mutlu etmekle orantılıdır. Karşıdakini mutlu etmeye çalışmakla işe başlayın. Siz başkasının huzurlu ve mutlu olması için birşeyler yaparsanız bu çabanız size geri dönüş yapacaktır. Hiçbir çaba göstermeden mutluluğun, huzurun, neşe ve muhabbetin gökten inmesini beklemek biraz saflık olmaz mı? İnsanlar birlikte olunca, başka birine faydası dokununca mutlu olurlar. Herşey paylaşınca güzelleşir. Ne demişler acılar paylaşıldıkça azalır, mutluluk paylaşınca çoğalır..

Düşünün ki; çok muhteşem bir sofra hazırladınız, bir kuş sütü eksik, herşeyi yaptınız sofranız tam bir efsane oldu. Eee bu sofrayı başkalarıyla paylaşıp onların memnuniyetini görmediğiniz sürece mutlu olamazsınız ki! Doğru değil mi?

Yani mutluluk tek başımıza bulabileceğimiz bir duygu değil. Hiçbir insan tek başına mutlu olamaz. Mutluluk da üzüntüler gibi birlikte yaşandığı zaman değer kazanır. İnsan o zaman mutlu olduğunu hissedebilir.

Demek ki mutlu olmanın birçok yolu var. İnsan aklını ve gönlünü harekete geçirirse çok şeyin üstesinden gelir. En geçimsiz insanda bile hoşa gidecek bir özellik bulunur. Bu dünyada tek mutluluk sebebi para veya güzellik.. değildir.

Nice güzellik ve para sahibi insanlar bir türlü mutluluğu yakalayamamıştır.

Mutluluk; sevgi, saygı, hoşgörü, çaba, vefa, anlayış, sabır, akıl ve gönül çorbasıdır. Rabbim herkese bu tarifi uygulayıp mutluluk ve huzuru bulmayı nasip etsin..

Konuşmak, insanlar arasındaki iletişimi, muhabbeti ve anlaşıp kaynaşmayı sağlayan büyük bir ilâhî lütuftur. Yani, insanlar duygu ve düşüncelerini, arzu ve taleplerini çoğu kez konuşarak ifade eder. Bir kimsenin kullandığı dil ve üslup, onu hayatta başarılı kılabildiği gibi hüsrana da uğratabilir.Ailede mutluluğun sağlanmasında söz, yani konuşma tarzı ile ilgili hususların çok önemli bir rolü vardır. Ailede mutluluğun sağlanmasında önemli gördüğümüz sözlü görevlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

Konuşmalarda Sevgi Sözcüklerini veSaygıyı  Esirgememek

Eşler birbirine karşı her türlü saygının yanında, sözlü olarak sevgilerini ve saygılarını da göstermelidir. İnsan, eşine değer verdiğini sözleriyle de göstermelidir. Eşler devamlı birbirine en güzel iltifat cümlelerini söylemekten çekinmemeli ve bundan da utanmamalıdır. Mesela “Sevdiceğim”, “canım”, “hayatım”, “bir tanem”, vb. gibi sözler devamlı ve yerli yerince söylenmelidir.

Peygamberimiz, “sizden biriniz sevdiği birisine sevdiğini söylesin” buyurmaktadır. Evli çiftler de eşine sevgisini her fırsatta söylemekten kaçınmamalıdır. Çünkü eşlerin birbirlerinden duyduklarında bıkmayacakları en önemli sözler, bu tür sözlerdir. Saygı ve sevgi sözleri, evlilikte sevgi ve saadeti artıran önemli unsurlardandır.

 

Sakin olun!

Tartışmaların çoğu genellikle her iki taraf da kızgınken birbirlerini dinlemedikleri ve anlamaya çalışmadıkları için büyür. Bundan dolayı eşinizle, aile fertleri ile aranızdaki konuşma gerilmeye başladığında konuşmayı kesmeli, biraz sakinleşip daha sonra tekrar konuşmayı denemelisiniz. Bunun için de eşinize, aile fertlerine düşündüğünüzü direkt olarak söyleyebilirsiniz. Örneğin, şu an çok sinirliyiz, biraz sakinleşip, ondan sonra konuşalım diyebilirsiniz..

Huzurlu bir yaşantı için en başta sakin olmayı başarmalısınız. Sakin olmak sağlıklı düşünebilmenin ve sorunlara çözüm bulabilmenin ilk adımıdır. Duygularınızı doğru bir şekilde dile getirebilmek ve karşınızdaki kişiyi dinlemek de huzuru sağlayabilmek için hayati öneme sahiptir. Tüm bunların yanında bir de yaşadığınız olayları büyütmemeyi başarabilirseniz huzurlu bir hayatın çok da uzak olmadığını fark edersiniz.

Şeffaf Olun

Eşinize ve hatta çocuklarınıza, düşündüklerinizi her zaman açıkça söylemeyi tercih edin.

Şeffaflık her zaman iyidir. Eşinize dile getirdiğiniz gibi, çocuklarınıza da sevdiğinizi ona veya onlar değer verdiğinizi söyleyin. Dışa vurulmamış sevgi gerçek anlamda bir sevgi değildir. Onlarla ebeveyn mesafesini koruyarak arkadaş olun, rahat bir şekilde size açılabilsinler, sıkıntılarını paylaşabilsinler. Birçok sorunun ana kaynağı, insanın sıkıntılarını içe atmasıdır. Konuşmak, karşılıklı diyalog birçok sıkıntıyı ortadan kaldıracaktır.

Ayrıca;  “Allah insanoğluna boşu boşuna iki kulak ve sadece tek bir ağız vermemiştir

Dinleyin! Yani bir konuşun iki dinleyin..

Yorgun bir iş gününün ardından “evime gitsem de şöyle bir huzurla dinlensem” diye hayal kurmaktan güzeli var mıdır? Ya da misafirlikten, okuldan, alışverişten, gezmeden, akraba ziyaretlerinden ya da herhangi zor bir günden sonra evine girip “insanın evi gibisi yok” diyen bir kişinin yaşadığı huzurdan daha kıymetli bir şey olabilir mi bu hayatta.

Huzur ve mutluluk sizlerle olsun..

lokmanozkul@gmail.com

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM