• DOLAR
  $3.230,6200
 • EURO
  $0,7660
 • ALTIN
  $42.299,9900
 • BIST
  1,1415
Afyonlular Evi’nin satılmasına engel olamadık!

Afyonlular Evi’nin satılmasına engel olamadık!

 

 

 

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan, düzenlediği basın toplantında Ankara’da 2002 yılında yaptırılan Afyonlular Evi’nin 2012 yılında dönemin Valisi İrfan Balkanlıoğlu’nun ‘özel gayretleriyle’ Vanlı bir firmaya yarısı peşin yarısı da 8 ay vadeyle 2 Milyon 400 bin liraya satıldığını, alan firmanın ise kısa süre içinde 9 milyon liraya başkasına devrettiğini belirtti, “Engel olamadık” dedi.

 

 

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan, Vali Ahmet Özyurt döneminde Ankara’da yaptırılan ve Afyonlular Evi olarak bilinen Afyon Konuk Evi’nin satışına engel olamadıklarını belirterek, “Satışında büyük rol oynadı” dediği Vali irfan Balkanlıoğlu’na ağır suçlamalar yöneltti. Başkan Özerkan Afyon Evi’nin 2012 yılında 2 Milyon 400 bin liraya Vanlı bir firmaya satıldığını belirterek, “Alan kişi kısa süre sonra burayı 9 milyon liraya sattı. Dönemin Valisi İrfan Balkanlıoğlu buranın satılmasında büyük rol oynadı” dedi. Derneğin Kurucu Başkanı İrfan Ünver Nasrattınoğlu ise, “Bu satışa onay veren o günkü İl Genel Meclisi yönetimine hakkımı helal etmiyorum” diye konuştu.

DERNEĞİN YARDIM FAALİYETLERİ SÜRÜYOR

Merkezi Ankara’da bulunan Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan, Yönetim Kurulu Üyesi Mürşide Ayhan ve kurucu başkan İrfan Nasrattınoğlu, Soydan Otel’de basın düzenledi. Derneğin tarihçesinden alıntılar paylaşan ve kuruluşunun ardından yaşadıkları zorlu süreci anlatan Özerkan, faaliyetler hakkında da bilgiler verdi. Özerkan, Ankara’da yaptırılan Afyon Evi’nin boş yere satıldığını buna engel olamadıklarını belirtti. Başkan Özerkan, şunları dile getirdi: “Burası 50 yataklı butik oteldi. Sadece bulunduğu sokaktaki tüm binaların çamaşırlarını yıkayacak çamaşırhanesi vardı. Bütün sokağa yemek çıkaracak mutfağı vardı. Amaç satmak olmamalıydı. O gün orayı satanlar mahşerde bunun hesabını veremeyecekler. Bu onların yakasında kravat gibi duracak. Orada yanlışlıkların olduğunu söylüyorlar. Bunun ikinci bir şahidi yok. Burayı Ahmet Özyurt Afyonlulara mal etti. Onun mirasına sahip çıkmalıydık. İrfan Balkanlıoğlu valimiz satılmasında en büyük rolü oynadı. Kardeşim siz buraya atama ile geldiniz. Buranın özlerine dokunmayacaktınız. Bu sıkıntıyı yaşadık.”

2012 yılının 8 Şubat günü burası satıldı.  Ankara’daki Afyonlular yersiz yurtsuz kaldı.

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği’nin Ankara’da yaşayan Afyonkarahisarlılar’ın dayanışma, sevgi ve kardeşlik duygularının pekişmesine vesile olabilmek için faaliyetlerini sürdürdüğünü belirten Başkan Özerkan,  etkinlikleri pandemi nedeniyle bir buçuk yıldır gerçekleştiremediklerini ancak sosyal yardım ve faaliyetlerini aksatmadan sürdürme gayreti içerisinde olduklarını belirtti.

‘ÇOK ZOR ŞARTLAR ALTINDA KURULMUŞ BİR DERNEĞİZ’

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Genel Başkanı Özerkan, derneğin 1975 yılında 7 Afyonkarahisarlı hemşehrinin bir araya gelmesiyle Ankara’da kurulduğunu söyledi. Derneğin, Ankara’daki hemşehrileri birlik, beraberlik ve dayanışma içerisinde bir araya getirmek, gelenekleri ve görenekleri yaşatmak için kurulduğunu dile getiren Özerkan, şu şekilde konuştu: “Derneğimiz, büyüklerimizi Afyon’a hizmeti ve emeği geçmiş insanlara anma günü tertip etmek için kuruldu. O zaman çok zor şartlar altında kurulmuş bir ekonomik desteği, gücü olmayan, sadece kurucularının ekonomik gücüyle ayakta durmaya çalışan bir dernek şeklinde kurulmuş. Zaman içerisinde misyonunu tamamlamış ve çanta dernek şeklini almış. Başkanın çantasında evine giden bir dernek olmuş. Çok fazla etkinlik yapamamış.”

AFYON EVİNİN SATILMASINA ENGEL OLAMADIK

Basın toplantısında sözü Ankara’daki Afyonlular Evi’ne getiren Özerkan, “2002 yılında dönemin Valisi Ahmet Özyurt, Becerikli Sokakta, mülkiyeti Afyon İl Özel İdaresi’ne ait olan bir binayı, tefrişini de Yenimahalle Belediye Başkanı Afyonkarahisarlı Fethi Yaşar Beyin yapmasıyla beraber, derneğimize kiralamış. Derneğimiz de hizmet satın alması noktasında bir başkasına kiralamış. 2002 yılından 2012 yılının 12 Şubat tarihine kadar derneğimizin altın dönemini yaşadığını söyleyebiliriz. Bu butik otel gibi çalışan Afyon Konuk Evi’nden cüzi bir kâr elde edildi ve hemşehrilerimiz sık sık bir araya gelebiliyordu. 2012 yılında Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, burayı satışa çıkardı ve satıldı. Satılmaması konusunda çok mücadele verdik. Ben de o zaman Başkan Vekiliydim. Engel olamadık. Her türlü itirazlarımıza rağmen bu satış gerçekleşti.  Çok ucuza bir satış yapıldı o zaman. O günkü arayla 2 trilyona satılan yerimiz yarısı peş yarısını da 8 ay vade ile satıldı. Alan kişi ise burayı kısa sürede 9 trilyon gibi paraya sattı. Yani Afyon Evi çok değerinin altında satıldı” dedi.

EN BÜYÜK İDEALLERİMDEN BİRİ, BİR YER SAHİBİ OLMAKTI

Genel Başkan olduktan sonra büyük ideallerinden birisinin, dernek için bir yer sahibi olmak olduğunu belirten Özerkan, konuşmasına şöyle devam etti: “Merkezi Ankara’da kurulmuş derneğimizin bir yeri olmamış, bir yer sahibi olalım. Bütün sıkıntılara göğüs gerelim ama bu yere sahip olalım’ dedik. Bir miktar paramız vardı, onunla ya öğrencilere burs verecektik ya da sıkıntılara göğüs gerip bir yer alacaktık. Biz de ‘Bizden önceki yönetimden kalan 70 bin liranın üstüne koyarak bir yer sahibi olalım’ dedik. Afyon’daki iş adamlarımızdan, Afyon’daki bürokrasimizden, Ankara’daki iş adamlarımızdan, bürokratlarımızdan özellikle Yenimahalle Belediye Başkanı Sayın Fethi Yaşar’a bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu yeri almamızda çok katkısı oldu Sayın Başkan’ın. Birçok hemşehrimizin desteği ile burayı satın aldık. Satın aldığımız dönemde Sayın Bakanımız Veysel Eroğlu da katıldı. Çok güzel bir açılış yaptık. Sayın Bakanın çok hoşuma giden bir ifadesi, ‘Burası küçük ama gönlün sığdığı yere her şey sığar. Burası bilgi üretim merkezi olacak’ gibi bir ifade kullandı. Bunun üzerine çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Açılışımızı yaptıktan sonra fiiliyata geçişimiz biraz zaman aldı.”

GENÇLERİMİZ BİZİM GÖZETİMİMİZDE OLSUN İSTİYORUZ

Özerkan, açılıştan sonra faaliyete geçmekte biraz geciktiklerini ifade etti. Faaliyetlerine, hemşerilerinin yardımıyla bilgisayar alarak başladıklarını söyleyen Özerkan, “Bilgisayar ağı kurduk. İnternetiyle çocuklarımızın kütüphanesi gibi çalışmalar yapıyoruz. Şu an haftada iki gün çocuklarımız toplantılar yapıyor” ifadelerini kullandı. Özerkan, amaçlarını, Afyonkarahisarlı gençleri dernek çatısı altında toplayabilmek olarak açıklayarak, şu şekilde konuştu: “Gençlerimizin kötü alışkanlıkları yok. Bize akseden, duyduğumuz bir sıkıntı yok ama her şeye rağmen bu gençlerimiz bizim gözetimimizde olsun istiyoruz. Dolayısıyla burada ne eksikleri varsa maddi manevi desteği vermekte kararlıyız. Gençlerimizde bunun bilincindeler. Bunların dışında malum Ramazan ayındaydık iftarlar düzenleyerek hemşehrilerimiz arasındaki muhabbeti, dayanışmayı artırmaya çalıştık. Bu da bizim övünç kaynağımız, seviniyoruz” ifadelerini kullandı.

‘BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR’ DİYORUZ

Dernek olarak, Egedeki illerle de ortak faaliyetler yürütme noktasında EGEM Platformu’na üye olduklarını ifade eden Özerkan, şöyle konuştu:“2005 yılında kurulan 8 Ege Bölgesi ilinin bir araya gelmesiyle oluşan faaliyet platformumuz var. Ege illeri arasında birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlayan, ‘birimiz hepimiz’ felsefesinden hareketle EGEM Platformu olarak bir araya geldik. Her zaman da bürokratlarımızı ziyaretlerimizle onların ihtiyacı varken biz onlara, bizim onlara ihtiyacımız varken onlar bizimle oluyor. ‘Birlikten kuvvet doğar’ diyoruz. Bu minvalde geçmişte düşünüp de bu yeri alma pahasına yapamadığımız gençlerimize burs verme konusunu gündeme getireceğiz. Çok kısa zamanda bunu da başlatacağız.”

BİZ ‘CUMHURİYETİN KAZANILDIĞI TOPRAKLARIN BİREYLERİZ’

Afyon’un Kurtuluş Savaşı’ndaki rolü ve önemini dile getiren Özerkan, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Cumhuriyetin kazanıldığı toprakların bireyleri olarak önümüzdeki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı derneğimizde derneğimize 98 yılını kutlayacağız. Kutlama töreninde bugünün mana ve önemine ait konuşmalarla Afyonkarahisarlı önemli şairlerimizin cumhuriyetle ilgili şiirleri ile devam edeceğiz. Nice 98 yıllara diyerek anma toplantımıza katılan hemşerilerimize yöresel ürünlerimizden ikramlarda bulunacağız. Siz değerli basın mensuplarımızın da bildiği gibi bundan önceki üç önemli etkinliğimizi Cumhuriyetin varoluşunun temelinde harçları bulunan merhum Ali Çetinkaya merhum İsmail Şükrü Çelik alay, merhum Mehmet Şükrü Bey’in anma günlerini Afyonkarahisar’ımızda gerçekleştirmiştik.  Her ne yaparsak yapalım bu büyük kahramanlarımızın haklarını ödeyemeyecek olsak bile bir nebze de olsa üzerimize düşen vazifeyi yapmış olmadan tüm benliğimizi yapmış olmayı tüm benliğimizle hissettik. Bundan sonra da Afyonkarahisar’ımızın ve ülkemizin tarihine mal olmuş büyüklerimize anmaya devam edeceğiz. Bildiğiniz gibi bizler Ankara’da ya da Türkiye’nin değişik illerinde dernekler olarak Afyonumuzun milli görevlileriyiz kültür elçileriyiz. da küçük bir değişikliğe giderek derneğimize Afyonkarahisar kültür ve dayanışma derneği adına alarak kültürüne tanıtımına gençlerimizin eğitimine daha fazla faydalı olacağımıza inanıyoruz.”

SATIŞA İMZA KOYAN HERKESE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM

Afyonkarahisar ve İlçeleri Dayanışma Derneği Kurucu Genel Başkanı İrfan Ünver Nasrattınoğlu da Afyonlular Evi’nin yapıldığı arsayı, dönemin Afyonkarahisar Milletvekili Rıza Çerçel’in “bir gün satılabileceği düşüncesiyle” İl Özel İdaresi’ne verdiğini anlattı. Nasrattınoğlu, şunları söyledi: “Vali Ahmet Özyurt, burayı yaptı. Sonrasında, sanki mal bulmuş mağribi gibi satacağız diye tutturdular. Derneğimiz avukatı olan Mehmet Parsak’ı görevlendirdik. Hukuken satılamazdı burası. Burada geldim yalvardım. Bizim çıkmamızı istiyorsanız çıkalım bir müdür tayin edin  dedim. Bugün Ankara’ya tahsil için gelen gençler yer bulamadıkları için inim inim inliyor. Yer bulamıyorlar. Biz oraya gelenlerden para almıyorduk. Hastalar gelirlerdi. Hastanın yanında gelen kişiyi bedava yatırırdık. Ertesi gün biletini alır evine yolcu ederdik. Bunları yapan bir binayı yok ettiler. Ben hakkımı helal etmiyorum. İl Genel Meclisi’nin o günkü yönetimine, satışa imza koyan herkese hakkımı helal etmiyorum. Hepimizin gideceği yerde yakalarına yapışacağım.”

 

 

 

Alaattin Yeşilay

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM