• DOLAR
  $1.338,4000
 • EURO
  $0,2667
 • ALTIN
  $32.076,0000
 • BIST
  1,2167
Afyonkarahisar’da müzik susmasın

Afyonkarahisar’da müzik susmasın

 

Afyonkarahisar’da müziğe rağbet yok denecek kadar az. Enstrüman fiyatları bakımından uygun aletlere ulaşabilecekken Afyon halkı müziğe kadar pek sıcak değil. Müzik enstrüman satışı yapan işletmeler ise müziğin susmasını istemiyor.

Müzik denince akla bir çok enstrüman geliyor. Üflemeli, vurmalı, telli gibi müzik aletlerinin çeşitliliği çok fazla lakin Afyon’da soran yok. İnsanın ruhunu sakinleştiren müzik aletleriyle uğraşmak yerine günümüz gençlerinin sosyal platformlarda zaman harcamaları ise birçok vatandaşı da kaygılandırıyor. Devlet yönetimi bakımından belediyelere, halk eğitim merkezleri gibi kurumlarda müziğe yönelik çalışmalar ve öğretici dersler sürdürülüyor lakin sayılı kişiler ile sürdürülen dersler ruhun gıdası denilen müziği sekteye uğratıyor. Afyonkarahisar’ın müziğe karşı rağbetinin diğer illere göre yavaş olduğunu söyleyen Müzik enstrüman satışı yapan işletme sahibi İbrahim Soylu gençlere ve yetişkinlere müzik sanatını aşılamaya çalıştıklarını söyledi. Soylu “Afyon’umuzda müziğe rağbet diğer illere göre yavaş. Bu aile düzenlemesinden mi kaynaklanıyor yoksa şuan ki gençlerimizin isteksizliğinden mi kaynaklanıyor bilemiyoruz. Ama biz elimizden geldiği kadar gençlere, yetişkinlere bu sanatı, müziği aşılamaya çalışıyoruz. Afyon’da belediyelerimizin, halk eğitim merkezlerimizin, gençlik merkezlerinin daha sayamadığım diğer kurumların yapmış olduğu böyle faydalı işlerde bile rağbetimiz az. Gençlerimiz gidip yazılıyor, enstrümanda alıyor ama sonra hevesleri kaçıyor. Bir enstrümanın kolay bir tarafı yoktur, hiçbir şey kolay değildir. Sonrasında insanlar zor, biz yapamıyoruz diyorlar ve bırakmak zorunda kalıyorlar. Belediyemiz ve diğer kurumlarımız çalışmalar düzenliyor bu bizim hoşumuza gidiyor” ifadelerini kullandı.

“Müzik sanatını geliştirmemiz lazım”

Satışlarda gereken hassasiyet ve esnekliği göstererek uygun fiyattan enstrüman sattığını belirten Soylu, maksatının müzikle uğraşan kişi sayısını artırmak olduğuna dikkat çekti. Soylu “Günümüz pandemi döneminde veya haricinde de bizler elimizden geleni yapıyoruz. Fiyat adına da çok uygun fiyatlı enstrümanlar verdim. İnsanlarımız mağdur olmasın diye çünkü Afyonkarahisar’ımızda yaşam mücadelesi biraz daha sıkıntılı. Buradan gençlerimize, ağabeylerimize, kardeşlerimize ellerinden geldikleri kadar evlatlarını da kendilerini de müziğe adasınlar. Bu müzik sanatını geliştirmemiz lazım. Yoksa bu ilerleyen zamanlar belki 10 sene sonra bitecek. Ben şuanda gençlerimizde o hevesi göremiyorum, biz buraya ciddi yatırımlar yaptık. Elimizden geldiği kadar da her enstrümanı bulundurmaya çalışıyoruz burada. Elimizde olmasa dahi internet üzerinden çok daha uygun fiyata getirtebiliyoruz” dedi.

“Müzik susmasın”

Müziğin bilimsel olarak birçok faydası olduğu belirtiliyor. Bunlardan en önemlileri ise 4 ile 6 yaş arasında edinilen müzik becerileri çocukluk çağında kelimeleri anlama ve açıklama becerilerini olumlu etkiliyor. 8-11 yaş aralığında alınan müzik eğitimi ise herhangi bir eğitimle elde edilemeyecek şekilde görsel IQ’nun gelişimini tetikliyor. Diğer önemli faydalarından birisi ise beyne iyi gelmesi. İleri yaşlarda müzik dinlemek hafıza konusundaki becerileri olumlu yönde etkilediği gibi bazı durumlarda beyinde meydana gelen hasarlar da müzikle tedavi edilebiliyor. İşletme sahibi Soylu ise müziğin susmaması gerektiğini belirterek vatandaşların ve devlet yetkililerinin müzik konusunda hassasiyet göstermesi gerektiğini söyledi. Soylu “Ben buradan Afyonkarahisar halkına seslenmek istiyorum, ellerinden geldiği sürece kendilerini sanata adasınlar müzik susmasın. Yetkililerimizde aynı şekilde duyarlı olması rica ediyorum. Pandemi döneminde herkes sıkıntılı ister istemez belirli başlı tedbirler alınacak. Ama belediyemiz ve diğer kurumlar bu konuda hassasiyet göstersinler istiyorum” şeklinde konuştu.

“İnternet satışları belimizi büktü”

Son günlerde internet ve sosyal medyalar üzerinden yapılan internet alışverişlerine vatandaşlar tarafından rağbet oldukça fazla. Yapılan indirimler ve alışverişler ise çarşı esnafını pandeminin üzerine eklenerek daha da çıkmaza soktuğu gibi olumsuz yönden de etkileniyor. İnternet üzerinde mağazaları bulunan işletme sahibi bu durumdan memnun, lakin cadde üzerine iş yeri açıp geçimini sağlamaya çalışan esnaf ise işlerin olmayışından dert yanıyor. Yapılan internet satışlarının zarara uğrattığını söyleyen Soylu “Bizi bu internet satışları çok fazla zarar uğrattığı gibi belimizi de büküyor. Diyelim ki ben bir enstrüman alıyorum geliş fiyatı diyelim 300 lira, ben o enstrümanı 400 liradan satıyorum. Benim sattığım aynı enstrümanı, aynı markayı 200 liraya satıyor. Nasıl yapıyor, nereden yapıyor bilmiyorum. Belki stoku fazladır, zararına iş yapıyordur bunu da bilemiyoruz. İnternet satışları bizi çok olumsuz etkiliyor” dedi.

“Dolardaki yükselişte ayrıca zarara uğrattı”

Son günlerdeki döviz kurlarındaki artışlarında fiyatlara etkisi olduğunu belirterek daha çok satışları zarara uğrattığını söyledi. Soylu “Bize komple zarar, dolar ile geldiği için dolar yükseldiği için fiyatta otomatik yükseliyor. Biz zam yapmıyoruz, dolar yükselince fiyatı da yükseliyor haliyle. Öyle de zarar, böyle de zarar. Bağlamalar bize Türk lirasıyla geliyor, 1 sene önce 300 liraysa şimdi de aynı 300 liradır” diyerek söylerini noktaladı. Can GÖKPINAR ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM