• DOLAR
  $2.931,0100
 • EURO
  $0,9356
 • ALTIN
  $42.748,6700
 • BIST
  1,1721
“Afyonkarahisar şanslı bir şehir”

“Afyonkarahisar şanslı bir şehir”

İGM’de hedefler büyük

İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban İl Özel İdaresi Afyonkarahisar geneli ilçe ve köylere yönelik yapılan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Çoban, Afyonkarahisar İl Özel İdaresi ile ilgilendiğimiz hizmetler olarak şanslı bir şehir olduğunu belirtti.

2005 yılında 5302 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle İl Genel Meclislerinin ve İl Özel idarelerinin faaliyet alanları, yetkileri ve bir miktar gelirleri de artırıldığını belirten Başkan Burhanettin Çoban önemli açıklamalar yaptı.

ÇOK GÜZEL HİZMETLER YAPILDI

İl Genel Meclis Başkanı Burhanettin Çoban; “2005 yılında 5302 sayılı kanunun yürürlüğe girmesiyle İl Genel Meclislerinin ve İl Özel idarelerinin faaliyet alanları, yetkileri ve bir miktar gelirleri de artırıldı. Bu sayede de o tarihten bu yana göreve gelen ilk Genel Meclis Üyelerimiz,  İl Genel Meclis Başkanları Özel İdare Genel Sekreterlerimizin ve Vekillerimizin de desteğiyle ilimizde gerçekten çok güzel hizmetler yaptılar” dedi.  Afyon’un 420 tane Köyü var olduğunu belirten Başkan Çoban “Şu anda biz artık göğsümüzü gere gere diyebiliyoruz ki artık köylerimizin tamamında yüzde 90’ı geçkin bir oranla kanalizasyon şebekemiz var içme suyu ile ilgili sıkıntımız yok ve 4000 kilometrelik köy yollarımızın tamamı artık asfalt yollar stabilize. Toprak yollarımız artık ana yol olarak kalmadı artık bütün köylerimiz gerek ilçeye gerek ile giderken tamamen asfalt yoldan gidebiliyorlar” dedi.

“420 KÖYÜMÜZDE ARTIK YOL PROBLEMİ YOK, SU PROBLEMİMİZ YOK”

Zaman zaman kuraklığa bağlı su sıkıntısı olabildiğini belirten Başkan Çoban konu ile ilgili olarak “Örneğin şu an Afyon Merkez Umurlu köyümüzde, Burhaniye köyümüzde, Köprülü ve Bayram Gazi gibi köylerimizde su sıkıntısı çıktı. Buralarda tabii mutlaka su kuyuları var. Ancak kaynak sularının 3 yıldır kuraklık olması nedeniyle koruması kuraklığın çok alt seviyelere inmesi nedeniyle geçici su sıkıntıları ortaya çıkıyor. Bunu da hemen il Özel idaremizin yetkilileri ilçelerdeki köylere hizmet götürme birliklerimiz derhal içme suyuna öncelik vererek ya yeni kuyu açıyor ya da başka alternatif arayışı kaynaklarına gidebiliyor. Ama tekrar tekrar söylemek istiyorum bizim 420 köyümüzde artık yol problemi yok, su problemimiz yok diyebiliriz. Kanalizasyon tüm köylerimize yapılmış diyebiliriz.” Dedi.

“SADECE YOL VE KANALİZASYON YAPMIYORUZ”

Çoban “ Peki 2005 öncesi durum nasıl derseniz köylerimizin yüzde sekseninde kanalizasyon şebekesi yoktur yollarımızın çok büyük bir miktarı yaklaşık 4000 metrede 2500 kilometre miktarında stabilize yollardan oluşuyordu.  Şimdi ise  bu yolların hepsi asfalt yol haline getirildi yani İl Özel İdaresi kanununun ne kadar işlevsel olduğunun bence de bir göstergesidir. Tabii il Özel idareleri sadece su kanalizasyon yol yapmıyor. Aynı zamanda İl Özel idarelerimizin kültür turizm, tarım,  hayvancılıkla ilgili bunun yanında güvenlik ile ilgili özellikle anaokulu sonra ilkokul ve ortaokul yani eğitimle ilgili de görevleri var.  Burada da İl Özel idaremiz gerçekten şimdiye kadar yaptığı derslik sayısı ile eğitime katkı yapmış. Bugün artık Afyonkarahisar merkezimizde Nüfus artışı nedeniyle okul ihtiyaçları ortaya çıkıyor. İlçelerimizin tamamında çok rahatlıkla söyleyebiliyoruz ki okul ihtiyacı olmamış hepsi yerine getirilmiş.  Peki ilçelerde yeni okullarda yapılıyor niye yapılıyor. Okullar mevcut okulların deprem güvenliğinin olmaması nedeniyle yıkılarak yeniden yapılması veya bu okulların güçlendirilmesi amacıyla inşaatlar yapılıyor. Artık ihtiyaçlar eğitimde karşılandı artık her olası bir depremde Allah korusun insanımız öğrencimiz halkımız nasıl en az etkilenir bunun çalışması içerisine girmiş olduk” dedi.

EĞLENCE MERKEZİ OLSA ÇOK İYİ OLURDU

Başkan Çoban , “Belediye başkanları siyasiler seçimle geldiği için ve daha sonraki seçimlerde yine aday olmayı düşündüğü için mutlaka her şeyi fazlasıyla yapmak isterler. Elbette dünyada ya da Türkiye’de başka şehirlerde gördüğü bir şeyi ya da ihtiyaç hissettiği bir şeyi mutlaka yapmak istemiştir ama bütçede imkânlar da bellidir mutlaka her şeyi yapmamışızdır. Afyon ölçeğinde bir ilde belediye neyi başarabilir neyi yapabilir buna baktığımız zaman çok şükür fazlasını yaptığımızı düşünüyoruz ve bunun yanında tabi içinizden bir şeyler geçmedi mi elbette ki geçmiş olabilir. Mesela Afyonumuz kavşak noktasında bir il. Özellikle termal turizm ve spor turizminde önemli bir il haline geldi. Burada bir eğlence turizmi bir eğlence parkı olabilirdi. Sayın Melih Gökçek’in Ankara’da yaptığı Ankapark benzeri bir şey elbette ilimizde de olmasını arzu ederdim. Çünkü Afyon bildiğiniz gibi kavşak noktasında. Yerel basınımızda okuduk. Bayram tatili nedeniyle ilimizden 400 bin 500 bin civarında bir araç geçişi olmuş ve her araçta 3 kişi olduğunu düşünürsek bu da yaklaşık bir buçuk milyar kişiye tekabül eder. Bunlar tabi önemli rakamlar. Otobüsler 40 kişiyle çarptınız yine çok ciddi bir yerli ve yabancı turist akışı buradan sağlanmış oluyor. Böyle bir eğlence parkı olsaydı bence çok rahatlıkla gelebilirlerdi. Dolayısıyla böyle bir park gönlümden geçiyordu. Ama Afyon’un ölçeğinde bir belediyenin bunu başarması çok zor olacaktı. Nitekim Ankara’da bile bu konu hala tartışılıyor biliyorsunuz kesinlikle Cumhurbaşkanlığı kabinemizde şu an görevi gelen Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde bu projeye sahip çıkılması gerekir. Çünkü bu tür projeler sadece bulunduğu ile değil ülkeye ciddi yabancı turist gelmesine sebep olur. Dolayısıyla bu kadar yatırım yapılmış. Kimine göre 600 milyon dolar kimine göre daha fazla bir rakam harcandığı söyleniyor. Böyle bir hizmet yapılmışsa bu neden çalıştırılmaz bunu da anlamakta güçlük çekiyorum. Yani birisi yaptı diye sırf o işi alan kişiden dolayı hizmete alınmaması bence ülkeye ihanet. Bugün ihaneti neden hala Ankara Büyükşehir Belediyesi devam ettiriyor bunu da anlamış değilim. Hal bu ki bu sayede Ankara Belediye olarak da şehir olarak da çok büyük kazanımlar elde eder. Ama ne yazık ki seçilmiş insanlarımızın bu şekilde haset içerisine girmesi ya da geçmişte yaptığı hizmeti baltalamak amacıyla onun aleyhinde olması hoş bir şey değil. Bundan Ankara değil Türkiye kaybediyor. İçimden böyle bir eğlence parkı yapmak geçiyordu. Ama dediğim gibi bizim bütçemiz ya da il nüfusumuz ilimizin gelecek projelerdeki kaynak ihtiyacı böyle bir şey yapmamıza engel oldu ama elhamdülillah çok şeyler yaptık başardık bundan da mutluyuz” İfadelerine yer verdi.

“AFYONKARAHİSAR ATANAN VALİLER AÇISINDAN ÇOK ŞANSLI”

Başkan Çoban ayrıca ilimize atanan Valiler bakımından çok şanslı olduğunu çok başarılı Valilerin ilimize atandığını dile getirdi. Çoban; “Şu an görevdeki Valimiz Gökmen Çiçek beyinde Ankara’da ki olan ağırlığı özellikle Gençlik Spor Bakanımızla olan yakın ilişkileri nedeniyle ilimiz çok güzel manada istifade etti. Sayın Valimizin göreve geldiği günden bu yana Ankara’daki Cumhur ittifakı Milletvekillerimizin de destekleriyle bu hizmetlerimizi yapıyoruz. Kendilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.  Alaattin Yeşilçay Özel Haber

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM