• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Afyonkarahisar sanayileşme açısından son yıllarda büyük bir sıçrama gösterdi

Afyonkarahisar sanayileşme açısından son yıllarda büyük bir sıçrama gösterdi

 

Gün FM’de yayınlanan Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem özel programının konuğu S.S Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek oldu. Dilek Bir kepenk olsun esnafın olsun dedik” ifadelerini kullandı.

Dilek; “ Mermerin başkentinde neden sanayi kenti olmayalım diye düşündük.  Afyonkarahisar’ı daha ileriye götürmek ve ekonomisini canlandırmak istedik. Hedefimiz esnafımızı geliştirmek.  Afyonkarahisar gelişiyor ve bu gelişimde bizimde katkımız olsun istedik” dedi.

Gün FM’de yayınlanan Gazeteci İsmail Akar’ın hazırlayıp sunduğu Gündem özel programının konuğu S.S Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek oldu.  Gazeteci İsmail Akar’ın sorularını yanıtlayan Dilek ayrıca Modern Küçük Sanayi Sitesi hakkında da bilgi verdi. “Türkiye sanayileşme açısından son yıllarda büyük bir sıçrama göstermiştir” diyerek sözlerine başlayan Dilek; “ 1980’li yılların başına kadar bir tarım ülkesi olan ve ihracatı tarım ürünlerine dayanan ülkemiz, ihracatının %90’dan fazlası sanayi ürünleri olan bir ülke haline gelmiştir. Türkiye’de başta gelen ihraç ürünleri, motorlu kara taşıtları, metal, giyim ve dokuma, makine, teçhizat, gıda, kimyasal madde, dayanıklı tüketim ürünleri, rafine edilmiş petrol şeklini aldı. Bizim ilk hedefimiz de aslında Afyonkarahisar’ı bu şekilde büyük ekonomi haline getirmek.  522 adet dükkân yapmak için çıktık biz bu yola ve hedeflerimiz doğrultusunda ilerliyoruz. İlk etap olarak 382 adet dükkânı yaptık.  Dönemim Belediye Başkanı Burhanettin Çoban’a çok teşekkür ediyorum. Kendisinin bize çok büyük yardımları oldu. Sanayi Sitemizin bulunduğu yeri Sanayi Alanı olarak ilan etti. Çok büyük bir gelişim oldu o bölgede. Bu gelişim yanında ekonomik canlanmayı getirdi. Yaptığımız 382 adet dükkânımızdan 15 adet dükkânımız kaldı. Yaklaşık 2 yılda inşaat çalışmalarımızı bitirdik”

 

HEDEFİMİZ AFYONKARAHİSAR’I ÜST LİGE ÇIKARMAK

Afyonkarahisar ekonomisinin büyük bir ekonomiye sahip olduğunu belirten Dilek Savunma Sanayisine büyük önem verdiklerini belirtti.   Dilek sözlerini şöyle sürdürdü; “ Sanayi Sitemizin içerisinde bir ihtisas koleji düşünüyoruz. Savunma Sanayi, Lokomotif, yenilebilir enerji konusunda Afyonkarahisar’a ne lazımsa öyle bir kolej yapacağız. Hedefimiz Afyonkarahisar’ı üst lige çıkarmak.  Bizim de en çok kafa yorduğumuz alanlardan bir tanesi savunma sanayi alanı. Kooperatif olarak savunma ve havacılık sanayini hep önceledik. Şehrimizin ana sanayiyle çalışma yetkinliğini artırmak için pek çok çalışma yaptık. Kooperatifimiz öncülüğünde Savunma Sanayi adımlarımızı atmak istiyoruz. Diğer yandan Türkiye’de son dönemde savunma alanında zaten olağanüstü gelişmeler yaşanıyor. Biz de hayranlıkla takip ediyoruz.   İhracatımızın yüzde 73’ünden fazlasını sanayi ürünleri oluşturuyor. İlk iki sektörü makine ve aksamları ile otomotiv endüstrisi sektörü oluşturuyor.  Afyonkarahisar sanayisi, makine ve aksamları, otomotiv yedek parça, değirmen makineleri, tarım makineleri, araç üstü vinç ekipmanları, gıda makineleri, asansör imalatı gibi sanayi kollarında kendini dünyaya ispatlamada büyük adımlar attı. Bu alanlarda Afyonkarahisar’lı girişimcilerin ürettiği ürünler, dünyanın dört bir yanında kendini ispatlayabilir” diye konuştu.

25 ODALI BİR OTEL YAPACAĞIZ

2.ci etap çalışmalarımızda ise 246 adet dükkân yapıyoruz. Bunu da biraz metrekareyi düşürerek yapmaya çalıştık. Bayanlarımıza da öncelik verdik. Çünkü artık Afyonkarahisar’da bayan sürücümüz çok ve onlar için bekleme yerleri yaptık.  Sanayilerin yolları çok dar biz bu sorunu da aştık. Biz sanayimizin yollarını geniş tuttuk. Gelen tır ve kamyonlar geniş yollarda istediği manevrayı yapabilecek.  Sosyal tesis ve yeşil alanlarımızı ’da geniş tuttuk. Orada 25 odalı bir otel yapacağız. Vatandaşımız aracını tamire getirdiğinde veya işi olduğunda otelimizde konaklayabilecek.

ÖDEMELERDE KOLAYLIK SAĞLIYORUZ

Dilek sözlerine şöyle devam etti; “2.ci etap çalışmalarımızda vatandaşlarımıza ilk etapta olduğu gibi yine kolaylık sağlayacağız. Sanayi sitemizden dükkân almak isteyen vatandaşlarımıza ve esnafımıza elimizden geldiğinde yardımcı olmaya çalıştık. İkinci etap çalışmalarımızda 35 Bin 900 TL peşinatla dükkânlardan alabilirler. Vatandaşlarımız gelip baksınlar. 2023 yılında İkinci etap çalışmalarımızı tamamlayacağız.  Adı küçük ama kendi büyük olan bir Sanayi Sitesi inşa ediyoruz.  Burada ki hedef kitlemizin artık teknolojiye ayak uydurması. Bizim artık Afyonkarahisar’da bulunan araçların tamirleri için dışarıya gitmesini önlememiz lazım. Neden araçlar Afyonkarahisar’da yapılmasın”

AFYONKARAHİSAR’A VE ÜLKEYE DAHA FAZLA KATMA DEĞER KAZANDIRACAK

Genel yapı olarak, küçük imalathane ve atölyelerin yanı sıra, büyük tesislerinde kapasite ve istihdam açısından yeterli bir şehre sahibiz” diyerek sözlerine devam eden Dilek ; “Modern Küçük Sanayi Sitemiz gelişmelerin önünü açacak.  İlimizin sanayisi birçok sektörde Türkiye’de en önemli üretim merkezi konumunda. Küçük ve orta ölçekli sanayi işletmeleri şeklinde yapılanmış olan farklı sektörde yer alan imalatçılarımız faaliyetler gösteriyor. İşletmecilerimiz burada iş yerlerini büyütecek ve dolayısı ile işleri de büyümüş olacak. Şehir içi ve yurt içi talebin karşılanması amacı ile mikro ya da küçük ölçekli firmalar imalatlarımız için Sanayi Sitemiz yol gösterici olacaktır. Afyonkarahisar gelişmeye en açık potansiyele sahip bir il. Küçük firmaların sahip olduğu bilgi birikimi ile imalat alışkanlıkları uygun eğitimler ve planlı yönetim sistemleriyle Afyonkarahisar’a ve ülkeye daha fazla katma değer kazandıracak. Yerli ve yabancı yatırımcıların sektörlerimize ve şehrimizde yapacakları yatırım, İlimizin sahip olduğu imalat kabiliyeti ile bölge ülkelerine yüksek ihracat potansiyeli olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM