• DOLAR
  $3.750,6000
 • EURO
  $1,0787
 • ALTIN
  $61.411,3000
 • BIST
  1,1610
Afyonkarahisar, Ege’de 2. aşılama oranı en düşük il

Afyonkarahisar, Ege’de 2. aşılama oranı en düşük il

18 yaş üstü nüfusta en az iki doz Kovid-19 aşısı olanların oranının illere göre gösterildiği Türkiye haritasına göre, Afyonkarahisar, Ege’de ikinci doz aşı yaptırma oranının en düşük olduğu il olarak görülüyor. Batı illeri arasında ise İstanbul iki doz aşıda en düşük orana sahip.

Sağlık Bakanlığınca paylaşılan aşı haritasına göre, Afyonkarahisar, Ege illeri arasında ikinci doz aşı yaptırma oranının en düşük olduğu il olarak görülüyor. İkinci doz aşılama oranının yüzde 68,9 olduğu Afyonkarahisar, Türkiye ortalamasının ve komşu illerin oldukça gerisinde. Türkiye’de ikinci doz aşılama oranı yüzde 72. 91. 2. Doz Aşı Haritasına göre Afyonkarahisar’ın komşusu Eskişehir, Denizli ve Burdur, “Toplumsal bağışıklık çıtası” kabul edilen yüzde 75’lik oranı geçerek, mavi renge büründü. 4 Ekim’de yayınlanan haritada yüzde 74.8’lik aşılama oranıyla sarı renk kategorisinde yer alan Isparta da bir gün sonra mavi renge büründü.  Afyonkarahisar, ikinci doz aşılamada batıdaki iller arasında en düşük orana sahip İstanbul’dan sonra gelirken, Zafer Kalkınma Ajansı bölgesinde rengi mavi olan tek Manisa. Diğer iller Kütahya ve Uşak ise ikinci doz aşılama oranında Afyonkarahisar’ın önünde.

YERLİ AŞININ SERİ ÜRETİMİ GERÇEKLEŞECEK Mİ?

Bu arada, dünyada ve Türkiye’de aşılama ve aşı üretim çalışmaları olanca hızıyla sürüyor. Bazı ilaç firmaları koronavirüsü tedavi edebilecek ilaç geliştirdiklerini açıklamaya başladılar. Ölüm ve hastaneye yatış oranlarını yarı yarıya azalttığı açıklanan tedavi edici ilaçların fiyatları yüzünden kısıtlı bir kullanım imkanına sahip olacağı öngörülürken, aşı üreten ülkeler kervanına Türkiye’nin de katılmasına az kaldığı açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, eylül ayının ortalarında yaptığı açıklamada, Türkiye’de 100 milyon doz aşı yapıldığını, toplum bağışıklığının ancak tam doz aşıyla sağlanabileceğini açıklamıştı. Erciyes Üniversitesi Aşı Araştırma Geliştirme Merkezi’nde (ERAGEM)  geliştirilen Turkovac’la ilgili açıklama yapan Koca, “Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayına müracaat edecek aşamaya geldi” bilgisini paylaşmış, kullanım tarihi için şu açıklamayı yapmıştı:

“Bir tesiste üretimine başladığımız Turkovac aşımız bugün ikinci tesiste daha seri üretilecek altyapıya ulaştı. Onay alması halinde Ekim ayında seri üretime geçebiliriz.”

AŞI OLANLAR DA TEDBİR ALMALI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından vatandaşları maske kullanımı ve sosyal mesafeye uyum konusunda uyararak, “Aşı olanların da koronavirüse karşı önlem almayı ihmal etmemelerini istedi. Koca’nın paylaşımı şöyle: “Aşı hiçbirimizi koronavirüse karşı kahraman yapmaz. Aşı olan da maske takmalı, sosyal mesafe kuralına mümkün mertebe uymalıdır. Virüs, hasta etmese bile, herkese bulaşma ve yayılma potansiyeline sahiptir. Toplum bağışıklığı sağlanana kadar kurallara uymalıyız.” Yurdanur Mergen  Özel Haber

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM