• DOLAR
  $1.982,68
 • EURO
  $0,3818
 • ALTIN
  $24.501,97
 • BIST
  1,0260
Afyon’daki Tek YHT İlçe İstasyonu Emirdağ’da Olacak

Afyon’daki Tek YHT İlçe İstasyonu Emirdağ’da Olacak

Ankara ile İzmir’i yüksek hızlı tren ağı ile bağlayacak olan proje ilk olarak 2007 yılında gündeme gelmişti. Ülkenin öncelikleri nedeniyle bir süre ötelenen projede artık ilk adımın atılması için müjde bekleniyor.

Projenin start alması sonrasında toplamda 42 ayda tamamlanması öngörülüyor. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her büyük projede gündeme getirdiği “erken tamamlanması” talebi sonrasında projenin, planlanandan da 6 ay önce hizmete başlayacağı düşünülüyor.Projede ilk aşamada Ankara-Afyon arası hizmete açılacak. İkinci aşamada Afyon-Manisa arası kullanıma açılırken, üçüncü ve son etapta da Manisa-İzmir arasında YHT hizmet vermeye başlayacak.

Afyon’daki Tek İlçe İstasyonu Emirdağ

Yapılan haritalı haberde yapılacak istasyonlar belirlendi. Bu istasyonlardan Afyon sınırındaki ilk istasyon Emirdağ istasyonu olurken; diğer istasyon Afyon Merkez istasyonu oldu.Projede 7 istasyon ve 3 de büyük gar yapılacak. Bu istasyonlarda ve garlarda yeni istihdama kapı açacak. Bölgesel olarak gıda tedarik sektörü de bu canlanmadan payını alacak.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu proje ile birlikte Ankara-İzmir arasında 14 saat olan demiryolu seyahat süresinin 3 saat 30 dakikaya düşüreceği müjdesini vermişti. Ankara-İzmir YHT projesinin pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik durgunluğa da bir hareket getireceği belirtiliyor. Hem istihdamı artıracak hem de inşaat lojistiği sektörünü canlandıracak olan proje ile Afyon’un termal turizmine yönelik talep patlaması yaşanması bekleniyor. Proje ile birlikte yeni otellerin açılması gündeme gelirken ve istihdamın ilk etkisi de Afyon’da görülecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM