• DOLAR
  $1.946,69
 • EURO
  $0,3991
 • ALTIN
  $29.455,38
 • BIST
  1,0662
Afyon Sucuğu normalleşmeyi özledi

Afyon Sucuğu normalleşmeyi özledi

Tüm dünyayı saran korona virüs sürecinde küçük esnaflar en sessiz günlerini yaşıyor. Giyim, ayakkabı, zücaciye gibi sektörlerin yanında gıda sektöründe Afyonkarahisar’ın meşhur sucuğunun satışını yapan işyerleri de zor günler geçiriyor.

Korona virüs salgını çarşı esnaflarını ve daha birçok sektörü olumsuz yönde etkiledi. Düğünlere uygulanan kısıtlama ve yasaklar, akraba, eş, dost ziyaretleri gibi sosyal aktivitelerin olmaması gıda sektöründe yer alan Afyonkarahisar’ın meşhur sucuğunun satışını yapan işyerlerini de olumsuz yönde etkiledi.

 

Mart ayından itibaren uygulanan kısıtlamalar ve yasaklar doğrultusunda caddelerde sessiz kaldı. Afyonkarahisar konum bakımından geçiş güzergâhı üzerinde bulunması yabancı ziyaretçilerinde uğrak noktası halinde. Gelen kısıtlamalar doğrultusunda yabancı turistlerin ile giriş yapamaması, satışlarından yüzde 30’luk düşüşüne sebep olduğunu belirten sucuk satışı işletmesini yapan Muhammet Ali Mühsürler “İşlerimizde virüsten dolayı düşüş var, Afyon geçişgüzergâhındaolduğu için müşterilerimizin çoğu yabancı müşteri. Belirli kısıtlamalar olduğu için tatil bölgelerine gitme olayları azaldı. Sokağa çıkma yasağı oldu, Kurban bayramında da yabancı müşteri olmadığından dolayı verim alamadık tabi. Müşteri oranında yüzde 30 olarak bir düşüşümüz var lakin zarar etmiyor, bir şekilde rızkımızı alıyoruz” ifadelerini kullandı.

“TEDBİRLERE DİKKAT EDİYORUZ”

Tüm dünyada salgın sürecinde belirli kısıtlamalar ve yasaklar olduğu gibi alınması gereken tedbirlerde kamuoyuyla bildirildi. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşla uyulması gereken 14 kural belirtildi. Maske kullanımı, sosyal mesafe ve el temizliğine dikkat etmek de zorunlu hale geldi. Belirtilen kurallara uyulmaması halinde cezai işlem uygulanıyor. Afyonkarahisar’da da belirtilen kurallara uyulduğunu söyleyen Mühsürler “Genel olarak Afyon’da tedbirler alınıyor, caddelerde, sokaklarda maske takmayan nadir kişiler var. Biz de iş yerimizde dezenfekte cihazları bulunduruyoruz, sosyal mesafeyi uyarıcı yazılarımız mevcut. Maskesiz müşteri içeriye almıyoruz, hijyene maksimum dikkat ediyoruz” dedi.

“SUCUK FİYATLARI NORMAL”

Sucuk fiyatlarının normal seyrinde ilerlediğini belirten Mühsürler ” Türklerin pastırma ve kavurma ile birlikte Orta Asya’dan beri tükettiği et ürünlerinden olan sucuk, Afyonkarahisar ili ile özdeşleşmiş ürünlerden birisi. Sucuk yapımının esası pastırma yapımında olduğu gibi çiğ etin, tuz ve baharatla pişirilişi. Yapımı için en uygun dönem Ekim ve Kasım aylarıdır. Sucuk yapımı için, pastırma yapmaya elverişli olmayan küçük et parçaları kullanılır veya büyükbaş hayvan kesilerek sucuk elde edilir. Sucuk üretiminde orta yaşlı kasaplık hayvanlar kullanılmalıdır. Yaşlı ve genç hayvanların etleri verim ve lezzet açısından sucuk üretimi için uygun değildir. Kuşbaşı büyüklüğüne getirilen etler, karabiber, kırmızı biber, zencefil, yenibahar ve sarımsakla karıştırıldıktan sonra ince delikli kıyma makinesinden birkaç kez geçirilir. Sucuk yağlı kıyma ile yapılmalıdır, aksi halde sert olur. Şuanda bizim perakende satışımız 55 lira, kıymanın kilosu minimum 50 lira. Şuan fiyatlarımız normal seyrinde ilerliyor” ifadelerini kullandı. Yurdanur özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM