• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Afyon Eğitim Vakfı Öğrencililere Burs Vermeye Devam Ediyor

Afyon Eğitim Vakfı Öğrencililere Burs Vermeye Devam Ediyor

Afyon Eğitim Vakfı Lisans ve Ön lisans öğrencilerine burs yardımı yapmaya devam ediyor.

537 Öğrenciye burs verdik
Öğrencilerin okula başladığı andan mezun oluncaya kadar burs alabileceğine dikkat çeken Diker, şimdiye kadar burs verdikleri öğrencilerinde sayısını belirti. Diker, “537 Öğrenciye burs verdik, bizde bursiyerler 1. Sınıfta başlamışsa mezun oluncaya kadar zayıf olmadığı sürece devam ediyor. O yüzden 537 öğrenciye verdiğimiz, bu sene 120 yeni öğrenci almıştık. Bizim bütçemizin tamamı bursa gidiyor” dedi.
Yeni eğitim tesisi için tasis var
Şimdiye kadar Afyon Eğitim Vakfı olarak değerli arsalar aldıklarını söyleyen Diker, taksiti kalan arsaların olduğunu da belirtti. Diker “iki senedir aldığımız bu arsanın taksitleri var, bu yıl Haziran ayında 386 bin lira taksit ödedik, Aralık ayında bir taksitimiz daha var. Çok kıymetli arsaları satın aldık, hazinenin daha önce bize kullanım hakkını verdiği yeri satın aldık. Şimdi yeni bir eğitim tesisi için bir arsa tasisi daha var, bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.
Başvurular Afyon Eğitim vakfı.org adresinden sağlanıyor
Burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler ekonomik durumu değerlendirilerek Afyon Eğitim vakfı.org adresinden başvuru yapabiliyor. Başarı sıralamasına bakılarak burs sağlanan öğrencilere burs yardımı açık ve objektif olarak sağlanıyor. Müracaata adayı görmediklerini sadece burs almaya hak kazanan adayların beyan ettiği belgeleri istediklerini söyleyen Diker “Biz burs müracaatlarını internet üzerinden alıyoruz. Afyoneğitimvakfı.org wep sayfasından alıyoruz. Burada bilgiler var, bu bilgileri dolduruyorlar. Burada hem öğrenci ailesinin sosyo-ekonomik durumuna bakıyoruz, yani ailenin gelirine bakıyoruz, evinin kendinin mi yoksa kira olduğuna bakıyoruz. Babanın hayatta olup olmadığına, annenin ayrı olup olmadığına bakıyoruz. Öğrencilerin başarı durumlarına bakıyoruz. Bunların hepsi objektif kriterler belli, müracaat edenler not alıyor bunlara göre, ona göre sıralamaya giriyor tamamen objektif. Kimsenin burs müracaatın da kendisini görmüyoruz. Ancak burs almaya hak kazananların beyan ettikleri belgeleri istiyoruz” şeklinde konuştu.
Puanlama sistemi ile burs sağlanıyor
Burs almaya hak kazanacak öğrenciler puanlamaya tabii tutuluyor. Başarı sıralamasının önemli olduğuna dikkat çeker Diker “Eğer o sene üniversiteye girmişse, ilk bine girmişse puan oluyor. Beş bine girmişse puan, on bine girmişse bir başka puan oluyor. Ara sınıflardan müracaat edenler ise transkript eki notu veya o anki 2. 3. Sınıftaysa genel not ortalamasına göre. Kredi 3 buçuk 4 arasında ise ona göre bir puan alıyor. 2 buçukla 3 arasındaysa bir başka puan alıyor. Aile engelliyse veya şehit gazi çocukları zaten çok yüksek puan alıyorlar” dedi.
Afyonlu olmak yeterli
Burs alabilecek öğrenciler için tek koşul doğum yerinin Afyonkarahisar olması yeterli oluyor. Farklı il ve ilçelerde olmak veya ikamet adresi farklı il olması dikkate alınmıyor. Konuyla ilgili detayları anlatan Diker “Bizim vakfımız sadece Afyon nüfusuna kayıtlı veya Afyon doğumlu üniversite öğrencilerine not veriyoruz. Yalnız Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin etkinliği vardı. Her ildeki ticaret ve sanayi odaları bir meslek lisesine destek olacaklardı bu konuda. Ayon ticaret ve sanayi odası gazi meslek lisesi ile bir protokol imzaladılar, oradaki öğrencilere burs vermek üzere sonra ticaret ve sanayi odası bizimle bir protokol imzaladı. Bizim üzerimizden veriyoruz, sadece lise seviyesinde o öğrencilerimiz var. Afyon ilçe ve köyde yaşamaları önemli değil Afyonlu olmaları yeterlidir” dedi. Kader Kaya

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM