• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Afyon Caka 10. Yıl özel konseri’ne büyük ilgi

Afyon Caka 10. Yıl özel konseri’ne büyük ilgi

Afyon Kocatepe Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Orkestrası, Afyon Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları Toplulukları 10. Yıl Özel Konseri, Afyon Kocatepe Üniversitesi Ahmet Necdet Sezer Kampüsü Atatürk Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Konserin şefliğini Bahadır Çokamay, Solistliğini Cihat Aşkın’ın yaptığı Çocuk ve Gençlik Orkestrası izleyenlerden büyük beğeni topladı. Konsere Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş, protokol üyeleri ve izleyiciler katıldı.

Konser sonrası Afyonşehir Gazetesine özel röportajda bulunan Cihat Aşkın, 2013 yılında CAKA Eğitim Şubesini kurduklarını ve bu proje ile birlikte özellikle küçük yaştaki çocukların müzikle tanışmalarını sağlayıp onlara sanat estetiği eğitimi verdiklerini söyledi. Aşkın “Öğrenciler burada yeteneklerine göre değil ama istediklerine ve algılarına göre seçiliyor. Kendi algıları ne kadar gelişirse o kadar yüksek dereceli eserler çalabiliyorlar” dedi.

BÜYÜK BİR KONSERLE 10. YILI KUTLADIK

“Biz bu projeyi 2013 yılında başladığımız zaman Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı bünyesinde başladık. O zamanın müdürü Prof. Dr. Uğur Türkmen’in davetiyle Filiz Yıldız hocamızla birlikte bu çalışmalara başlayarak uzun seneler devam ettirdik. Araya pandemi girmesine rağmen Filiz Yıldız hocamızın nezaretinde bu çalışmalar en iyi şekilde devam etti. Dile kolay 10 yıl olmuş. Bu akşamda CAKA’nın Afyon’da 10. yılını büyük bir konserle kutladık. 2013 yılında başlayan çocuklar bugün genç delikanlı, genç hanımefendi olmuşlar. Bazıları üniversiteye gidiyorlar. Onlarda katıldılar bu akşamki projemize ve Afyon’un gerek resmi yetkilileri gerek halk kesiminden seyircilerimiz bu akşam salonu doldurdular. Ben tüm Afyonlulara bu konsere destekleri için teşekkür ediyorum. Bundan sonra Afyon’un bir dünya markası olarak bu projenin devamını diliyorum. Yakın zamanda bu projenin Afyonda daha da büyüyeceğinin müjdesini veriyorum”

AİLELER ÇOCUKLARI ERKEN YAŞLARDA SANAT İLE TANIŞTIRSIN

“Ailelere tavsiyem çok önemli çünkü müzik yapan çocuk hiçbir zaman başka bir yola sapmıyor. Yola sapmıyor derken günümüzde biliyorsunuz beyaz zehir başta çok çeşitli yan etkiler var. Sanat estetiği ve müzikle uğraşan insanlar diğer dallarda gerek fen bilimleri gerek sosyal bilimlerde gerekse farklı dallarda çok başarılı oluyorlar. Hepsinin birer müzisyen olmasına gerek yok. Birer müzik aleti çalması, şarkı söylemesi onların Dünya’ya bakışlarını değiştiriyor. Özellikle gerek Türkiye’de gerek yurtdışında okullarda burs almak için veya çok daha ileri dereceler yapabilmek için sanat eğitimlerine çok önem veriliyor. Dolayısıyla bu anlamda da biz ek bir katkı sunuyoruz çocuklara. Ailelere tavsiyem bütün çocuklarını erken yaşlarda sanat ile tanıştırsınlar”

Koro grubunda bulunan Egehan Sunar, 6-7 yıldır keman çaldığını, buna başlayacak olan genç arkadaşlara tavsiyelerde bulunarak “bu konser benim için çok özeldi çünkü dünyaca ünlü keman virtüözü ve aynı zamanda CAKA solisti Cihan Taşkın ile konsere çıkmak çok büyük bir şeydi ve bu beni çok mutlu etti. Gerçekten bizim için çok özel bir gündü. 6-7 yıldır keman çalıyorum. Genç arkadaşlara tavsiyem kesinlikle keman çalmanızı öneririm. İnsanı mutlu eden bir şey. Sadece konserlerde değil evde çalarken bile mutlu oluyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM