• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İYİ Parti’den Azerbaycan’a tam destek

İYİ Parti’den Azerbaycan’a tam destek

İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı Ermenistan’ın kardeş ülke Azerbaycan’a yaptığı saldırılar nedeniyle İl binasına Azerbaycan Bayrağı asarak Ermenistan zulmünü anlattı.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi İyi Parti Afyonkarahisar İl Başkanlığı parti binasına Azerbaycan Bayrağı asarak, Ermenistan Zulmünü anlattı. İyi Parti Uluslar Arası İlişkiler ve Türk Dünyasından sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hamdi Arık’ın sunumu ile Ermenistan zulmü anlatıldı. Arık yaptığı konuşmada, “Ermenistan’ın Dağlık Karabağ’ı işgali ve Azerbaycan-Ermenistan savaşı Dağlık Karabağ sorunu. 1988 yılında Azerbaycan’ın, ekonomik ve siyasî sorunlarla uğraştığı sırada, Ermenistan’ın toprak talebiyle saldırmasıyla başladı. Rusya’nın desteğini arkasına alan Ermenistan, 1991 ve 1993 te Dağlık Karabağ’ı ve daha sonra da 7 ili işgal etti. Bu, Azerbaycan topraklarının % 20 si demekti.”

 BİR MİLYONDAN FAZLA AZERBAYCANLI EVLERİNİ KAYBETTİ

Arık; “Hiçbiri ata topraklarına dönemedi. İşgalden sonra da boş durmayan Ermenistan, 1992 yılının 26 Şubat günü Hocalı da soykırım yaptı. Aralarında çocuklarında bulunduğu ve birçoğu işkenceyle olmak üzere 613 Azerbaycanlıyı katletti. Dünya bu duruma sessiz kaldı. Daha sonra Birleşmiş Milletler Ermenistan’ın işgal ettiği topraklardan çekilmesini öngören 4 kararı kabul etti, fakat bu kararlar hiç bir zaman hayata geçmedi. Mayıs 1994 te taraflar arasında ateşkes imzalandı, ama silahlar hiç susmadı. Aralık 1994 te Amerika, Rusya ve Fransa’nın eş başkanı olduğu AGİT Minsk grubu kurulduysa da, bu grup da Ermenistan’ın saldırgan tutumunu değiştiremedi. Çözümsüzlüğü devam ettiren bir grup haline geldi” dedi.

ERMENİSTAN SALDIRILARINA HİÇ ARA VERMEDİ

2016 Nisanında tarihe 4 gün savaşları olarak geçen olayda Ermenistan tekrar saldırdı, ancak bu defa bedelini ağır ödedi” diyerek sözlerine devam eden Arık; “ Azerbaycan, kaybettiği toprakların bir kısmını geri aldı. Bu yılın temmuz ayında ise Ermenistan bu defa Tovuz kentine saldırdı. Bir yandan Rusyadan kalkan kargo uçakları silah taşıyor, bir yandan da Ermenistan cepheye teröristleri yetiştiriyordu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Dünya kamuoyu ile bilhassa AGİT Minsk grubuna Ermenistan’a baskı yapmaları için seslendi. Bu açıklamanın üzerinden henüz üç gün geçmişti ki Ermenistan’ın tekrar saldırıya geçtiği haberi geldi. Bunun üzerine Azerbaycan ordusu da karşı taarruza geçti. Çok geçmeden ilk zafer haberi geldi ve işgal altındaki ilk köyler kurtarıldı. Bu haberi Azerbaycan televizyon spikerleri ağlayarak duyurdu. O bölgenin halkı 30 yıl aradan sonra nihayet evlerine dönebilecek ve yakınlarının mezarlarını ziyaret edebilecek. Şu an tek yürek olmuş Azerbaycan halkının tek bir dileği var, o da Karabağ’a dönmek, Şuşayı, Ağdamı, Kelbeceri, Hocalıyı ve diğer şehirleri yeniden görebilmek ve oralarda yaşayıp, ölebilmektir” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM