• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Tuzdan neden korkuyoruz?

Tuzdan neden korkuyoruz?

 

 

Hemen hemen günümüzde tuzun zararlı olduğu duymaktayız. Doktorların ve diyetisyenlerinde  tuz kullanılmaması gerektiğini savunan bir yandan da tuzun kullanılmasının önemli olduğunu vurgulayan doktorlar bulunmaktadır. Peki, tuzdan neden korkuyoruz?

 

 

Son yıllarda hemen herkesin duyduğu bir slogan var: Üç beyazdan sakının… Yani un, tuz ve şeker tüketimini azaltın… Hemen her doktorun, her diyetisyenin önerisi olan bu üç gıdadan tamamen vazgeçebilmiş değiliz. Ne var ki son yıllarda “üç beyaz” arasından birisi olan tuzu çıkartmak için gayret eden doktorlar ya da bilim insanları da yok değil… Bunlara göre tuz tüketimi tamamen sıfırlanmamalı… İnsanlığın tuzu nasıl keşfettiğine dair elimizde herhangi bir somut delil olmasa da bundan 7-8 bin yıl önce tuz savaşlarının yapıldığını, tuz çıkarılan göllerin kontrol altına alınması için o günkü devletin savaş ilan edecek kadar ileri gittiklerini de biliyoruz.

Tuz tüketiminin tamamen yasaklanması için yapılan yayınlar sıradan insanları oldukça korkutmuşa benziyor. Birçok evde çoktansofralardan kaldırılanı, en küçük bir tansiyon çıkmasından sorumlu tutulan tuzdan neden korkuyoruz?

Bu sorunun yanıtını almak için adını verdikleri caddede üç nesildir tuz ticaretinin yapıldığı ‘Afyonkarahisar’ın Asırlık Tuzcusu’ adlı dükkânı işleten Hazım Helvacıloğlu’na başvurduk. Hazım Helvacıloğlu üçüncü kuşak olarak bu mesleği devam ettirdiklerini, tuzculuğun meslek olarak bitmek üzere olduğunu belirterek satışların kötü olduğundan bahsetti ve tuz hakkında bilgiler verdi. Helvacıoğlu “Bu gördüğünüz müessese yaklaşık 80 yıllık.Üçüncü nesil tuzcuyum, artık uzatmaları oynuyoruz.Bizden sonra bu mesleği bu şekilde devam ettirecek yok maalesef ekonomik şartlar da bunu etkiliyor” diye konuştu.  Söz, Hazım Helvacıloğlu’nda…

TUZ PAZARI CADDESİ

“Tuz toptancılığıyla bu işe başlanılmış aşağı yukarı 85-90 sene önce dedemizin dedesi bu mesleğe bu şekilde başlamış. Bu caddenin ismi Tuz Pazarı Caddesi bu caddeye ismini veren dükkan bu dükkandır.bizden başka tuz satan yok.

TUZ ÇEŞİTLERİ

Her türlü tuzun toptan perakendesi var. Şu an da göl tuzu, kaya tuzu, Himalaya tuzu,deniz tuzu çeşitlerimiz mevcuttur. Perakende ve toptan hizmet sunmaya çalışıyoruz.

TUZLAR NELERDE VE NASIL KULLANILIYOR

Kaya tuzu doktorlarında tavsiye ettiği bir tuz çeşidimizdir. İçinde 84 mineral bulunur. Diğer tuzlar rafine edildikleri halde içine bazı kimyasal maddeler konuluyor. Marketlerde satılan paket tuzlar tuzluktan çıkmış artık zehir.İçerisinde alüminyum, silikat gibi çok tehlikeli olan tuz haline gelmiş. O yüzden sağlıklı olarak kaya tuzunu öneriyoruz.

KIRIKKALE’DE BUHARDAN YAPILAN DOĞAL TUZ

İyotlu tuz olarak da Kırıkkale’de kaya tuzuna eş değerde iki yıl önce yeni bir tuz bulundu. Dağdan çıkan suyun buharlaştırılarak elde ediliyor. Kaya tuzunda yüksek oranda mineraller var ve yüksek miktarda doğal iyot var. İyotlu dediğimiz diğer paket tuzlara iyot sonradan konuluyor yani işlenmiş bir şekilde oluyor. Bu Kırıkkale’ de tuz doğal iyotla elde edilmiştir. Paket tuzlar rafineye girdiği zaman içindeki mineraller ölüyor.

TUZSUZ KAÇ GÜN YAŞARSINIZ?

Çoğu doktorlar tuzun hiç kullanılmamasını öneriyor ama vücudun belli bir kısmı tuzla oluşuyor. Tuzu 6 ay kullanmadığınızda vücudunuz iflas etme derecesine geliyor.Ağzını burnunu kapatalım 3 dakika yaşarsın, su içme 3 gün yaşarsı,  aç 52 gün yaşarsın, tuzsuz 6 ay yaşarsın. Vücudun ana temel gereksinimlerinden biriside tuzdur ve organik doğal kullanılmalıdır.

TUZ ŞEKER HASTALIĞI YARALARINA İYİ GELİR Mİ?

Burada bulunan ayaklar için doğal kaya tuzu var. Bir hastanede doktorlar tedavilerini bununla devam etti. Şeker hastalığında ayağı kesilme dercesine gelen bir kişinin ayağını kesilmekten kurtarmıştır.Bu kaya tuzunu adaçayı, kekiği kaynatıp içerisine koyularak yapılan karışımdan elde ediliyor ve pansuman şeklinde uygulanıyor.” Kübra Ergün

Tuz, vücudun hayati fonksiyonlarını gerçekleştirebilmesi için gerekli olan temel öğelerdendir. Sofra tuzu olarak tükettiğimiz tuz, sodyum ve klorürden oluşan bir bileşiktir.Tuz antiseptik olması ve nem çekici özelliğinden dolayı besinlerde bozulmaya neden olan bakterilerin üremesine engel olur. Bu yüzden hayatımızda tuzun bulunması gerekiyor.

2006 yılında Amarican Journel of Medicine’da yayınlanan bir araştırma için milyonlarca Amerikalının tuz tüketimi ile kalp rahatsızlıkları 14 sene boyunca incelendi. Çalışmanın sonucunda özellikle kalp hastası olanların sodyum eksikliğinsen kaynaklandığı görülmüştür. Az tuz tüketenlerde 50 kişi hayatını kaybederken en çok tuz tüketenlerde ölüm ise 10 kişi olduğu rapor edilmiştir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM