• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
5.Hazırlık Komisyonu’na  Özkaya başkanlık edecek

5.Hazırlık Komisyonu’na Özkaya başkanlık edecek

 

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a ait yasama dokunulmazlığı dosyalarının incelenmesi için kurulan 5. Hazırlık Komisyonu’na AK Parti Milletvekili Özkaya başkanlık edecek.

 

 

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonunda, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan’a ait yasama dokunulmazlığı dosyalarının incelenmesi için kurulan 5. Hazırlık Komisyonu’na AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya başkanlık edecek.  Özkaya’nın başkanlığını yürüteceği komisyon, Başarır hakkında ‘kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’, Türkkan hakkında ise ‘alenen hakaret ve kasten yaralama’iddialarına ilişkin hazırlanan iki ayrı yasama dokunulmazlığı dosyası ve eklerini görüşerek Karma Komisyona sunacak. Konuya ilişkin bir bilgilendirme yapan Milletvekili Özkaya, “Hazırlık Komisyonumuz TBMM İçtüzüğüne göre çalışmalarına başladı. En geç 1 ay içerisinde raporumuzu hazırlayarak, Karma Komisyona sunacağız” açıklamasında bulundu.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

TBMM İçtüzüğü’ne göre, Hazırlık Komisyonu en geç 1 ay içinde raporunu Karma Komisyona sunacak. Karma Komisyon, Hazırlık Komisyonu raporlarını ayrı ayrı görüşecek ve karara bağlayacak. Karma Komisyon, iki ayrı dosya için dokunulmazlığın kaldırılmasına ya da kovuşturmanın milletvekilliği sıfatının sona ermesine kadar ertelenmesine karar verecek.

Dokunulmazlığının kaldırılması istenen Başarır ve Türkkan, isterlerse Hazırlık Komisyonunda, Hazırlık Komisyonunun raporunu sunmasının ardından Karma Komisyonda ve TBMM Genel Kurulu’nda kendilerini yazılı veya sözlü olarak savunabilecek. Ya da vekiller, herhangi bir milletvekiline de kendilerini savunmaları görevini verebilecek.

NE OLMUŞTU?

CHP’li Başarır hakkında, Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesinde duruşma sırasında yargılamaya müdahale ettiği suçlamasıyla ‘duruşma hakimlerine alenen hakaret’ ve ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüsten’ fezleke düzenlenmişti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile 5 Kasım 2021’de Bingöl’de esnaf ziyareti sırasında Tahir Gümren’e küfrettiği gerekçesiyle Türkkan hakkında da ‘hakaret’ suçundan fezleke hazırlanmıştı.  Kübra Ergün

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM