• DOLAR
  $1.204,26
 • EURO
  $0,3489
 • ALTIN
  $20.841,00
 • BIST
  1,0590
40 Baraj 24 Gölet yapılarak 157 Milyon Metreküp biriktirme hacmine ulaşıldı

40 Baraj 24 Gölet yapılarak 157 Milyon Metreküp biriktirme hacmine ulaşıldı

 

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Afyonkarahisar’a yaptığı yatırımlarla devasa projeleri hayata geçiriyor.

Depolama, sulama ve toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak, vatandaşları ve tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak, hidroelektrik enerji santralleri ile ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtarmak için tüm gücüyle çalışan DSİ, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla suyun her damlasına sahip çıkıyor. DSİ tarafından tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü, diğer sektörlerin de itici sektörü olmaktadır.

2021 YILINI SULAMADA HAMLE YILI İLAN ETTİK

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

MÜNBİT TOPRAKLARI SU İLE BULUŞTURMAYA DEVAM EDİYORUZ

Özellikle modern sulama projelerimiz ülkemiz için son derece önem arz etmektedir. Son 18 yılda Afyonkarahisar ilinde inşa edilen 81 sulama tesisi ile 596 Bin 16 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını belirten Genel Müdür Yıldız,’ Böylece Afyonkarahisar topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 611 milyon 666 bin TL ilave zirai gelir artışı sağladık.

116 BİN 80 DEKAR ARAZİDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Afyonkarahisar’ımız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 12adet sulama inşaatı devam ediyor.İnşaatı devam eden 12 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 116 Bin 80 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık127 Milyon 688 Bin TL katkı sağlanacaktır. Bu sulama tesislerinin hizmete girmesiyle birlikte Afyonkarahisar zirai üretimde ülkemizin söz sahibi illerinden biri olmuştur ve olmaya da devam edecektir’ dedi.

40 BARAJ VE 24 ADETGÖLET KAZANDIRDIK

İç Anadolu, Ege ve Akdeniz’in kavşak noktası, ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Afyonkarahisar’da ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 422 adet Tesis ile4 Milyar 92 Milyon 885 Bin 877TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ,’ Afyonkarahisar’da son 18 yılda 40baraj ve 24 gölet inşa ettik. İnşaatı Devam Eden 10 Baraj ve 3 Gölet ile 47 Bin 350 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır. Diğer taraftan Afyonkarahisar’lıvatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Afyonkarahisar’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 10 baraj ve 3 Göletin yapım çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

AFYONKARAHİSAR’A MENBA KALİTESİNDE İÇMESUYU

Genel Müdür Yıldız,yapılan 49 adet  içme suyu tesisleri ile ile611.165 kişinin ihtiyacını karşılayacak olan, yıllık 43,91 milyon m³ içmesuyu temin edildiğini söyledi.Ayrıca 6 Adet içmesuyu tesisinde inşaat çalışmaları devam ettiğini belirtti.

TÜRKİYE’DE İLK DEFA ARITILMIŞ SULAR TARIMDA KULLANILACAK

İlk kez Bölge Müdürlüğümüzce hayata geçirilecek, arıtılmış suların zirai sulamada kullanılacağı proje ile Afyonkarahisar ili Merkez Atık su Arıtma tesisinin çıkış suları dezenfekte edilerek zirai sulamada kullanılacak. Arıtma tesisinin günlük atık su bertaraf kapasitesi 44 bin metreküp olup, boşa giden bu atık suyun uygun ünitelerde arıtılması sonucunda 9 bin 50 dekar arazi suya kavuşmuş olacaktır. Ayrıca, Afyonkarahisar-Akarçay Havzası Kuzey Atık su Toplama Hattı, Dinar Çölovası Kapalı Havza Atık su Arıtma Tesisi Yapımı ve Akarçay Havzası Seydiler Beldesi Atık su Kolektör Hattı Yapımı inşaat çalışmaları devam etmektedir.

AFYONKARAHİSAR’DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ

Ayrıca; Afyonkarahisar İlinde taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 224 adet taşkın koruma tesisi ile Şehir Merkezi, 209yerleşim yeri ve 330 Bin 265 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 8adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam etmektedir. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız; “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM