• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
3 Bant Bilardo İl  Şampiyonası başladı

3 Bant Bilardo İl Şampiyonası başladı

 

Türkiye 3 Bant Bilardo Şampiyonası’na gidecek oyuncuların belirleneceği seçmelerin Afyonkarahisar ayağı başladı. Yılda birisi Ocak, diğeri de Eylül ayında yapılan seçmelerde başarılı olanlar Türkiye şampiyonasına katılıyor.

 

Afyonkarahisar’da 10-25 Ocak tarihleri arasında 3 bölgede eleme ve merkezde birleştirme yapılarak ilerleyecek olan 3 Bant Bilardo İl Şampiyonası karşılaşmaları devam ediyor. Bilardo İl Temsilcisi Harun Yağıcı, “134 katılım ile il rekoru kırılmış olacak. Türkiye geneline baktığımızda, bu sene de ilk 10 il içerisinde olmanın gururunu yaşayacağız” şeklinde konuştu. Afyon Merkez 1’inci Bölgeden başvuru yapan 54 sporcunun buradan katılacağı, eleme turunda 39 sporcu oynayacağı, 13 grup 1’incisi ve 3 grup 2’incisi olarak toplam 16 kişinin ana turnuvaya katılım hakkı kazanacağı öğrenildi. Merkez turnuvası Limaj Bilardo Salonu’nda yapılırken, kalan 15 sporcu DGK’sına göre üst turlardan başlayacak.  Sandıklı 2’inci Bölgeden başvuru yapan 52 sporcudan 48’inin Sandıklı bölgesinde eleme oynayacağı bildirilirken, 4 sporcu DGK’sına göre üst turlardan başlayacak. 16 grup 1’incisi ve 4 grup 2’incisi ise ana turnuvaya katılmaya hak kazanacak.  Şuhut 3’üncü Bölge’de başvuru yapan 28 sporcudan 27’si eleme oynayacak, 1 sporcu DGK’sına göre üst turlardan başlayacak. 9 grup 1’incisi ve 2 grup 2’incisi ana turnuvaya katılma hakkı kazanacak. Birinci turlar 10-14 ocak arasında bitirilecek.

TURLAR

Eleme turları sonucunda toplam 16 Merkez, 20 Sandıklı, 11 Şuhut olmak üzere 47 sporcu tur atlamış olacak, bölgelerden tur atladığı halde devam etmeyen olursa, bölge sıralamasındaki sporculardan sırayla alım yapılacak. İkinci tur Merkez Limaj bilardo salonunda yapılacak. Tur atlayan 47 sporcuya bekleyen 7 sporcu eklenecek ve 54 kişi ile 18 grup şeklinde oynanacak. Maçlar 15 Ocak Pazar günü 10 grup, 16 ve 17 Ocak günlerinde 4 grup olmak üzere oynanacak. İlçelerden gelenlerin maçlarının pazar günü ağırlıklı olarak verileceği belirtildi. 18 grup 1’incisi ve 6 grup 2’incisi ise tur atlayacak. Üçüncü tur, tur atlayan 24 sporcu ve bekleyen 12 sporcunun birleşimi ile 36 kişi ile oynanacak.12 grup 1’incisi ve 3 grup 2’incisi tur atlayacak. Maçlar 18-19-20 Ocak tarihlerinde yapılacak.

FİNAL GRUBU

Tur atlayan 15 sporcu ve bekleyen 1 fix ile 16 ‘lı merdiven sistemine yerleşecek ve turnuva bu şekilde devam edecek. 21 Ocak Cumartesi 1/8 ve 1/4 maçları, 22 Ocak Pazar yarı final ve final maçları yapılacak.  1’inci ve 2’inci Tur 30 sayı 45 isteka sınırı ile oynanacaktır. Grup maçlarında sarı top son isteka hakkını ASO ile kullanacak. Son isteka kullanımı sonucunda beraberlik olursa maçın galibi penaltı atışları ile belirlenecek.  3’üncü tur 35 sayı 45 isteka olarak oynanacak. 1/8 maçları 35 sayı 45 isteka ve nakavt olduğu için isteka sınırına ulaşılırsa sarı top son atışını ASO ile yapacak. Yani beyaz top 35 olursa maç bitecek, 35 olmazsa sarı top ASO ile son istekasını kullanacak ve 35 sayısına ulaşmaya çalışacak. Son isteka sonucu beraberlik olursa penaltı atılacak. 1/4 maçları 40 sayı 45 isteka ve nakavt olduğu için isteka sınırına ulaşılırsa sarı top son atışını ASO ile yapacak. Yani beyaz top 40 olursa maç bitecek, 40 olmazsa sarı top ASO ile son istekasını kullanacak ve 40 sayısına ulaşmaya çalışacak. Son isteka sonucu beraberlik olursa penaltı atılacak. Yarı final ve final maçları 40 sayı üzerinden oynanacak. Son isteka hakkı ise yok.  1’inci ve 2’inci tur serbest kıyafet, 3’üncü turdan itibaren kıyafet zorunluluğu olacak.

‘134 KATILIM İLE İL REKORU KIRILMIŞ OLACAK’

Bilardo İl Temsilcisi Harun Yağıcı ise Afyonkarahisar 3 Bant İl Şampiyonası ile ilgili bilgiler verdi. Yağıcı, ” Yoğun katılım nedeniyle Afyon-Merkez, Sandıklı ve Şuhut ilçelerinde ön eleme oynanacak ve burada başarılı olan sporcular merkezde birleşerek turnuvaya devam edecekler. Afyon Merkez 54 katılım, Sandıklı 52 katılım, Şuhut 28 katılım olmak üzere toplamda 134 katılım ile il rekoru kırılmış olacaktır. Aynı zamanda Türkiye geneline baktığımızda, bu sene de ilk 10 il içerisinde olmanın gururunu yaşayacağız. Hava muhalefeti nedeniyle olası ertelemeler olmaz ise, final maçının 22 Ocak Pazar günü 19.00 ‘da oynanması planlanmıştır. Tüm bilardo severleri maçlarımızı izlemeye davet ediyorum. Bu il şampiyonası sonucunda en az 14 sporcumuz Mayıs-Haziran aylarından Ankara Gölbaşı Uluslararası Bilardo Kompleksinde yapılacak olan 2023 Türkiye Bilardo Şampiyonası 1’inci etap müsabakalarına katılım hakkı kazanacaklardır” şeklinde konuştu. Haber Merkezi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM