• DOLAR
  $2.238,6100
 • EURO
  $0,7977
 • ALTIN
  $35.662,6800
 • BIST
  1,1866
“22’DE KAPATMAYA ESNAF SICAK BAKMIYOR”

“22’DE KAPATMAYA ESNAF SICAK BAKMIYOR”

Lokanta, pastane, berber, düğün salonu, internet kafe, sinema, konser salonu, hamam gibi işletmelerin saat 22.00’de kapatılması kararı esnafı kara karar düşündürmeye başladı.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yeni önlemler alındı. Önceki günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası Kovid-19 için alınan yeni tedbirleri açıkladı. Bu kapsamda pazar yeri ve market gibi yoğun insan hareketliliğinin olduğu yerlerdeki denetimler artırılacak. Paket servis hariç olmak üzere, lokanta, restoran, pastane ile berber, kuaför, nikâh, düğün salonu, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna, internet kafe, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri tüm iş yerlerinde hizmetler saat 22.00’de sona erecek. Konuyla ilgili genelge İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valiliğine gönderildi. Mart ayında ülkede görünen ilk koronavirüs vakası sonrası kapalı kalan restourant ve kafeler 1 Haziran’da normalleşme süreciyle tekrardan açılmıştı. İşlerini yavaş yavaş yoluna koyarken, yeni tedbirler doğrultusunda işletmelerin 22.00’ de kapatılması kararı işletme sahiplerini yeniden düşündürmeye başladı. Afyonkarahisar’da faaliyet gösteren Restourantlar ve Cafe işletmecileri bu konu ile ilgili düşüncelerini aktardı.

VAKA SAYILARINDA CİDDİ ARTIŞLAR YAŞANMAKTADIR

Konu ile görüşlerini belirten Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ( ESOB) Başkanı Abdülkadir Konak; “ Bilindiği üzere koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Covid-19 salgını tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam etmekte ve vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Özellikle dış ülkelerde salgının seyrinde aşırı bir yükselme görülmüş, kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok ülkede sert tedbirler alınmaya başlanmış, Fransa, İngiltere, Çekya ve Avusturya’da da sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir.”

OLASI RİSKLER GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULMASI GEREKİYOR

Konak sözlerini şöyle sürdürdü; “Salgının seyrine göre Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken tedbirler ve kurallar aşamalar halinde hayata geçirilmektedir.Ülkemizde salgının yayılma hızı ve hastalık sayısında önemli artış tespit edildiğinden 03.11.2020 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda 81 ilimizi kapsayacak şekilde; Evlere paket servis ve gel al şeklindeki uygulamalar hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, kafe, kafeterya gibi yeme içme yerleri, kahvehane, kıraathane ve çay ocakları, berber, kuaför, güzellik merkezi gibi işyerleri, nikah/düğün salonları, halı sahalar ve spor salonları, internet kafeler/salonlar ve elektronik oyun yerleri, bilardo salonları ve lunaparklar, tiyatro, sinema ve konser salonları, yüzme havuzu, hamam, kaplıca, sauna vb. yerlerin en geç saat 22:00 itibari ile faaliyetlerinin sonlandırılması kararlaştırılmıştır” diyerek sözlerine şöyle devam etti.

 KURALLARINA UYMASI ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR

Konak; “Salgının seyrinde artışlar nedeniyle alınan tedbirlerden en çok etkilenen kesim maalesef esnaf ve sanatkâr kesimidir.  Salgının etkilerinin en aza indirilebilmesi için halkımızın, esnaf ve sanatkârlarımızın Devletimizce alınan tedbirlere harfiyen riayet etmesi, sosyal mesafe kurallarına uyması çok büyük önem arz etmektedir.   Aksi takdirde ülkemizde de sert tedbirlerin alınması kaçınılmaz olacaktır.  Bu vesile ile tüm vatandaşlarımız ile esnaf ve sanatkârlarımıza sağlıklı günler dilerim” diyerek sözlerini tamamladı.

KARAR ESNAFIMIZI ÇOK ZOR DURUMDA BIRAKMIŞTIR

Afyonkarahisar Kasaplar ve Sucukçular Odası Başkanı İbrahim Yörük; “2020 yılı Pandemi nedeniyle gerek esnaf gerekse vatandaş açısından zaten oldukça sıkıntılı geçirmekte. Birde saat 22:00 kapanma kararı alınması esnafımızı çok zor durumda bırakmıştır. Yem konusunda hammaddenin temininde devletin ucuz bir şekilde hammadde temin etmesi ve örgütlü üreticiye kooperatifler, birlikler ve TMO vasıtası ile uzun vadeli ödeme imkânları ile sunulması son derece önemlidir” dedi.

ET VE SÜT SEKTÖRLERİNİN AYAĞA KALDIRILMASI GEREKİYOR

Yörük; “Bunun yanında gerek hayvan üreticisi gerekse imalat sanayiinin üstündeki kur baskısının azaltılması, sucuk ve et ürünleri üreticisinin kullandığı baharat, bağırsak, ambalaj materyali gibi maddelerin ithal olması nedeniyle kur yüzünden oluşmasına seyirci kalınan bu zararın tüketiciye kadar ulaşmasına acilen tedbir alınmalıdır. Bu tedbir alınmazsa oluşacak manzarada boş besihaneler, boş üretim tesisleri, esnafın dükkânındaki boş raflar ve dolaplar, en sonunda vatandaşın ve gelecek neslin boş buzdolabı ve boş midesi görülecektir. Bu bedeli geleceğimiz olan çocuklarımıza ve vatandaşımıza ödetmeye hiçbir yapının gücü yetmeyecektir. Bu nedenlerle geleceğin teminatı olarak gördüğümüz et ve süt sektörlerinin ayağa kaldırılması gerekiyor” diye konuştu.

MEMLEKETİ DOYURAN SEKTÖR SON 10 YILDA İYİCE DÜŞÜRÜLMÜŞTÜR

Yörük son olarak; “Hayvancılık ve et, süt sektörü hazır beton baronlarından daha önemli ve kıymetli olmak zorundadır. Yüzbinlerin ekmek parası kazandığı, memleketi doyuran bu sektör maalesef son 10 yılda iyice düşürülmüştür. Çiftçiye, üreticiye ve imalatçıya bu kavrulmanın hep ateşi düşmüştür. Kurban edilmeye çalışılan bu sektörün zayıflaması nedeniyle eskiden kuvvetiyle ve sağlığıyla bilinen Türk milleti de çelimsiz bir beslemeye dönüştürülmektedir” diyerek sözlerini tamamladı.

KURUNUN YANINDA YAŞ YANMASIN

Afyonkarahisar Giyim Eşyası İmalat ve Satıcılar Odası Başkanı Hüseyin Karnıbüyük alınan tedbirlere karşı ‘kurunun yanında yaş yanmasın’ dedi. Karnıbüyük “Alınan kararlar Türkiye çapında alındı, içişleri bakanlığı ve sağlık bakanlığı tarafından. Anadolu illeri, Afyon, Isparta, Kütahya, Yozgat, Samsun, Sivas gibi illerde uygulanması esnaf ve sanatkar açısından düşündürücü bir olay ve esnaf ve sanatkarında ekmeği elinden gidiyor. Bu tedbirler iller genelinde yapılsaydı daha iyi olurdu. Örneğin bizim Afyonkarahisar’da saat 20’den sonra iş yapan iş yerlerimiz var, lokantalar, kafeterya gibi iş yerlerimiz var. Bu iş yerlerindeki arkadaşlarımız çalışma saatleri kısıtlandı. Yani 20’ den 22’ye kadar normal bir iş yapabilecek sonra çalışamayacak. Bu durumda esnaf ve sanatkarımız için olumsuz oldu. Hükümetimizin, bizleri yönetenlerin bu durumu tekrar gözden geçirmesini istiyorum, rica ediyorum. Esnaf ve sanatkarımızın çalışmasına engel olunmasını istemiyorum. Esnaf ve sanatkarımız pandemiden dolayı gerekli tedbirleri iş yerlerinde, çalışanlarında zaten alıyorlar. Alınmayan yerler belli, barlar, diskolar onlarda sahil kesimindeki iş yerleri. Kurunun yanında yaş yanıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nde 2 milyona yakın esnaf ve sanatkarımız var bu iş yerlerinden etkilenecek esnafımızın sayısı 100 binin üzerinde. Sahil kesimlerindeki barlar, halka açık müzikli mekanlar gibi yerlerden dolayı anadoluda ki yerlerde bu uygulamanın yapılması esnaf ve sanatkarımız için olumsuzdur. İçişleri ve sağlık bakanlığımız göz önünde olması gerekir yani kurunun yanında yaş yanmasın” ifadelerini kullandı.

ALINAN TEDBİRLERE HARFİYEN RİAYET EDİLMESİ LAZIM

Afyonkarahisar Modern Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Hakan Dilek; “Salgının seyrine göre Ülkemizde de içerisinde bulunduğumuz kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken tedbirler ve kurallar aşamalar halinde hayata geçirilmektedir. Bu karar hastalık açısından doğru bir karar ancak işletmeler için ise çok yanlış bir karar.  Esnaf, daha önceki yaptığı işlere nazaran yüzde 35-40 bir azalma var, müşterini çoğunlukla kaybetti. Genelde anneler bu konuda daha hassas oldukları için çocuklarını da dışarıya çıkartmak istemiyorlar. Aynı şekilde ciroda da kayıplar var, çalışma sisteminde de kayıp var. Zam geliyor, aldığımız ürünleri maliyetleri de artıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirilmiştir. Covid-19 salgını tüm ülkelerde etkisini göstermeye devam etmekte ve vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmaktadır. Özellikle dış ülkelerde salgının seyrinde aşırı bir yükselme görülmüş, kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerini önlemeye yönelik birçok ülkede sert tedbirler alınmaya başlanmış, Fransa, İngiltere, Çekya ve Avusturya’da da sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Salgının etkilerinin en aza indirilebilmesi için halkımızın, esnaf ve sanatkârlarımızın Devletimizce alınan tedbirlere harfiyen riayet etmesi, sosyal mesafe kurullarına uyması çok büyük önem arz etmektedir.   Aksi takdirde ülkemizde de sert tedbirlerin alınması kaçınılmaz olacaktır.” diyerek sözlerini tamamladı.

KENDİMİZİ TOPARLIYORUZ DERKEN YENİ BİR YASAK DAHA GELDİ

Afyonkarahisar merkezde yer alan Ali Baba restoran işletme sahibi Ertan Yakan yeni uygulanmaya başlayan Covid-19 tedbirleri karşısında işletmelerin 22’de kapanmasının işletme ve personelleri ağır şekilde etkilediğini belirtti. Yakan “22’de kapanması hem işletmeleri, hem çalışanları ağır bir şekilde etkiledi. Çünkü personeli yarıya indirdik biz, tamam devlet destek veriyor ama destek çok bir şey değil. İnsanların güncel ihtiyaçlarını karşılayabileceği miktarda değil. Yeni yeni kendimizi toparlıyoruz derken, giderlerimizde arttı tabi haliyle, her gün dükkanın dezenfekte edilmesi, masalardaki dezenfektanlar, personelin kullandığı eldiven, bone, maske hepsi ayrı bir külfet getirdi. Tamam, olması gereken şeyler bunlar ama masraf çoğaldı. Ekonomi zaten iyi ye gitmiyor, yağ ve pirinç almaya gidiyoruz dolar yükseldi, bunlarda yükseldi. Bizim maliyetlerimizi fiyatlara yansıtamıyoruz” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİ SÜRECİNDE İŞLERİMİZDE YÜZDE 60 KAYIP VAR”

Mart ayından bu yana ülkede görünmeye başlayan korona virüs ülke geneli birçok işletmeyi derinden etkiledi. Pandemi öncesiyle şuanda ki durumda müşteri kaybının yüzde 60 oranında olduğunu söyleyen Yakan “Pandemiden öncesi ve şuandaki durumda işlerimiz yüzde 60 oranında düştü. Hem iş yönünden hem ciro yönünden, eleman azaltamıyoruz devlet yasakladı. Nasıl olacak bu şekilde inan bilmiyoruz” dedi.

“DOLARDAKİ YÜKSELİŞ MALİYETLERİ ARTIRDI”

Son günlerde dövizdeki artış, iş yerlerinin maliyetlerini de artırdı. Alım gücünü de etkileyen bu hareketlilik işletme sahiplerini ve vatandaşı çıkmaza soktu. Yakan, dolardaki yükselişin aldıkları malzemelerin yüksek oranda zamlandığını söyledi. Yakan sözlerini şöyle sürdürdü; “120 liraya aldığım yağı bugün 190 lira fiyat veriyorlar. Bilmiyorum nasıl oluyor ama dolar yükseldi yağ yükseldi, dolar yükseldi pirinç yükseldi, her şey ithal. Yarı kapasite ile müşteri alıyoruz. Masalardaki dezenfektanlar, personellerimizi maske, eldiven ve bone ile çalıştırıyoruz. Her gece kapattıktan sonra makine ile dükkanı dezenfekte ediyoruz. Şimdi toptancıdan temizlik malzemeleri ve dezenfektan cihazları aldım, 5 litresine 110 lira istiyor” ifadelerini kullandı.

“22’ DE KAPANMASINDAN MÜŞTERİLERİMİZDE RAHATSIZ”

Bacanaklar restourant işletme sahibi Samet Dündar ise asıl işin akşam vakitlerinde olduğunu belirterek, gelen yeni yasaktan müşterilerinde rahatsız olduğuna dikkat çekti. Dündar ”Bizim bu çevrede özellikle Park Afyon karşısında müşterimiz 21’den sonra başlıyordu, Afyon’da gece çorbası yaygın olduğu için saat 22’ de kapanması bizi çok etkiledi. Sabah belli bir müşterimiz var ama gece müşterisinden biz burayı daha güzel döndürüyorduk. Saat 22’ de kapanmasından dolayı müşterilerimizde çok rahatsız olmaya başladı. Gerekirse kapanın önünde içiyorlar, arabanın içerisinde içmeye başladılar. Müşterilerimizin de yarısı düşmeye başladı. En yakın zaman da bu yasağın giderilmesini istiyoruz. Bu şekilde devam ederse esnaf için çok zor. Temennimiz en kısa sürede bitmesi” şeklinde konuştu.

“YASAKLA BERABER İŞLERDEKİ DÜŞÜŞLERDE KENDİNİ BELLİ ETTİ”

Sağlıkçılar paça çorbasının koronavirüse karşı etkili olduğunu söylemelerinin ardından da paça çorbasına karşı rağbet artmıştı. Süreçte sabit müşterisi olan işletmeler maliyetlerini karşılayabilirken ticaret etmek isteyen yeni işletme sahipleri ise birçok yerde kepenk kapatma noktasına geldi. Dündar, sabit müşterileri vesilesi ile koronavirüs normalleşme sürecinde bir şekilde maliyetlerini karşılayabildiklerini belirterek yeni yasakla beraber yeniden işlerde düşüşler olduğunu söyledi. Dündar “sabit müşterilerimiz var bizim, devamlı gelen kişilerdir. Biz paça çorbası da yapıyoruz, televizyonlarda doktorların söylediği paça çorbası için demesi, koronadan sonra paça yönünden biraz artış oldu. Bu yasak gelesiye kadardı oda, yasak geldiği zaman düşüşler de kendini belli etti. Paket gitmiyor sulu yemek olduğundan. Güzeldi bir şekilde döndürüyorduk, dediğim gibi 22’de kapanması çok etkiledi bizi” dedi.

“MALİYETLER YÜKSELDİ AMA ZAM YAPMADIK”

Dövizdeki hareketlilik, birçok üründeki fiyat artışına neden oldu. Vatandaş alışveriş yapmakta zorlanırken,  yeni zamlarla beraber torbalar iyice boş kaldı. İşletme sahibi Dündar, maliyetlerinin arttığını lakin fiyatları sabit tuttuklarını söyledi. Dündar “Pirinç, kuru fasulye ve diğer bakliyat ürünlerinde fiyatlarda artış oldu. Özellikle sıvı yağda çok fazla artış oldu. Biz fiyatlara yansıtmıyoruz şuanda insanlar çok sıkıntılı durumda zaten biz de üzerine zam koyarsak yeme içme anlamında çok zorluk çekecek insanlar, etkilenmemeleri adına çok zam koymadık bizde. İş yerimizde de koronavirüs tedbirlerine uyuyoruz. Sosyal mesafeyi uyarıcı yazılar maske ve hijyen konusunda dikkat ediyoruz. Gelen müşterilerimiz memnun” diyerek sözlerini noktaladı.

“YASAK 00’A ÇEKİLMESİ DAHA DOĞRU OLACAK”

Bir başka restoran Beşler restoran işletme sahibi Abdullah Durgut, işletmenin gerekli tüm tedbirleri aldıklarını söylerken yasağın 00’a çekilmesinin daha doğru olacağını söyledi. Durgut “Koronavirüs konusunda biz bütün tedbirlerimizi aldık, bugün karabiberinden tutun tuzuna kadar hepsini paket veriyoruz. Ekmekte dâhil. Personelimizde ciddi şekilde dezenfekte, maske ve mesafe kurallarına riayet ediyor. Lavabolarda dâhil iş yerimizin her yerine dezenfektelerimizi yapıyoruz. Saat 22’de kapatma kararı birçok esnaf gibi bizi de büyük oranda etkiledi. Bizim genelde sanayiden çıkanlar, iş yerini geç kapatan insanlarımız saat 22 ve 01 geliyordu. Alınan yasak doğrultusunda bir çok işletme çok büyük etkilendi. O arada korona virüs tedbirleri içerisinde saati 00’a çekilmesi daha mantıklı olur diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“KORONA SÜRECİNDE YÜKSEK ORANDA KAYIPLARIMIZ VAR”

Korona virüs sürecinde ciroda ve işlerde kayıpların olduğunu söyleyen Durgut “Daha önceki yaptığımız işlere nazaran yüzde 35-40 bir azalma var, müşterimizi çoğunlukla kaybettik. Genelde kadınlar bu konuda daha hassas oldukları için çocuklarını da dışarıya çıkartmak istemiyorlar. Aynı şekilde ciroda da kaybımız var, çalışma sistemimizde de kaybımız var. Zam geliyor, aldığımız ürünleri maliyetleri de artıyor. Lakin biz fiyatlarımızda oynama yapmıyoruz, yükseltmiyoruz. Maliyet olarak girdilerimiz çoğaldı, ciro yönünden ise tam tersine düştü” ifadelerini kullandı.

“YIĞILMALAR OLUYOR”

Özsut işletme müdürü Semanur Okçu  ise Alınan yasağın yanlış olduğunu savunarak aksine daha fazla yığılmaya sebep olduğunu söyledi. Okçu “Bu tamamen yanlış bir uygulama nedeni ise bu saatlerde vatandaşlar daha çok yığılma oluyor. Biz saat 18 ile 24 arası yoğunluk yaşayan bir cafeyiz.

Alınan karar sonrasında müşterilerimiz bu saatte gelerek yoğunluk oluşturuyor. Cafeler saat 1’00’e kadar açık olsa idi müşteriler bu zamana kadar gelebilirlerdi şimdi ise biliyorlar ki saat 22.00’a kadar süreleri var.  Buda hastalığı bence daha da artıracak. Bizi maddi yönden de bir hayli etkileyeceği kesin. Buna daha bir kesin çözüm bulunması lazım” dedi.

ALINAN KARARLARLA SAAT 22.00’DA KAPATMAK ZORUNDAYIZ

Afyonkarahisar’ın meşhur lokum işletmeleri yasaklardan etkilenenlerden bir diğeri oldu. Lokum işletmecisi Ferzan Özer bu kararın hastalık açısından doğru bir karar olduğunu ancak kendileri gibi işletmeler için ise çok yanlış bir karar olduğunu dile getirdi.

Özer” Biliyorsunuz ki cafelere insanlar gece çıkıyor bu şekilde bir alışkanlık var. Bizim de en fazla kazanacağımız zamanlar geceler ve gündüz burada fazla bir topluluk olmuyor. İnsanlar stres atmaya geliyorlar şimdi alınan kararlarla saat 22.00’da kapatmak zorundayız. Buda bize maddi açıdan bir hayli sıkıntıya sokacak. İşlerimiz % 50 azalmaya neden olacak.  Benim düşüncem ise sağlık açısından bir hayli yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü sağlık insanlar için çok önemli diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM