• DOLAR
  $2.307,4700
 • EURO
  $0,7088
 • ALTIN
  $40.285,0200
 • BIST
  1,1847
Afyon normalleşme sürecini iple çekiyor bekliyor

Afyon normalleşme sürecini iple çekiyor bekliyor

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan tabloya göre, normalleşmeye en yakın olan kentler arasında yer alan Afyonkarahisar’da lokanta ve kafelerde hazırlıklara başlandı.

Esnaf, Mart ayın da başlayacak yeni dönemde koronavirüs tedbirlerine daha çok dikkat edeceklerini ve eskiye dönmemek için tüm önlemleri alacaklarını belirtti.

Bölge esnafı, şimdiden iş yerlerinin girişlerine ateş ölçerler, dezenfektanlar ve sosyal mesafe uyarı etiketleri yapıştırdı. Normalleşmeye mevcut tabloda en yakın il olan kentte lokanta ve kafelerde açılma heyecanı başladı. Afyonkarahisar’daki kafe ve restoranlara ateş ölçer getirilirken, sosyal mesafe uyarı etiketleri yapıştırıldı. Her masaya tek kullanımlık mendiller, poşette tuz, kürdan ile dezenfektan ve kolonyalar konuldu. Masalar arasında sosyal mesafe ise 1,5 metre olarak ayarlandı. Esnaf, 1 Mart’ı dört gözle beklerken, İl Sağlık Müdürlüğü, zabıta ve polis ekipleri de şehir merkezindeki denetimlerini artırdı.

 

‘HERKES RAHAT EDECEK, NEFES ALACAK’

 

Normalleşme sürecini dört gözle beklediklerini belirten lokanta işletmecisi Kadir Yakan, “Allah’ın izniyle 1 Mart’tan itibaren açılışlar yapılacak. Temennimiz, her yerde hastalık azalsın, hiçbir yerde kalmasın. Şırnak’ta azalmış. Bizim temennimiz; bir an evvel dükkanlarımızı açalım, ekmeğimize bakalım. Biz 20 kişi çalışıyorduk burada. Şimdi 4 kişi kaldık. Bir lokma ekmek yediğim zaman boğazımdan geçmiyor. ‘Çalışanlarımız ne yapıyor’ diyorum. İnşallah her şey iyi olacak. İlaçlamamızı yapacağız, tedbirlerimizi  alacağız.  Sağlık çalışanlarının önümüze koyduğu kurallar kapsamında, ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmaya hazırız. Yapıyoruz da. İnşallah Mart’ta normalleşme başlayacak. Herkes rahat edecek, bir nefes alacak. Devlet bize ne derse onu yerine getireceğiz” diye konuştu.

BÜTÜN HAZIRLIKLARI YAPTIK

Nur Lokantası sahibi Yusuf Çınar ise işletmenin tam teşekküllü açılması için gereken tüm hazırlıkları yaptıklarını belirtti. Çınar; “Şu anda çıkan kararlar doğrultusunda lokantamızı tam teşekküllü açmaya hazır hale getirdik. Masa, sandalyelerimizi dezenfekte ettik. Gelen misafirlerimizin ateşini ölçeceğiz. Allah bir daha bu hastalığı bize yaşatmasın. En kısa sürede bitmesini temenni ediyoruz” dedi.

HERŞEYİMİZ HAZIR

Türkiye’de en az vakaya sahip il olmaktan mutlu olduklarını ve müşterilerini beklediklerini belirten Numan Pancar  ise “Ateş ölçerlerimiz, dezenfektanlarımız, personelimiz hazır. Genel yemeklerimiz hazır. Sadece müşterilerimizi bekliyoruz. Masalarımızı sosyal mesafeye göre ayarladık. Dört gözle 1 Mart’ı bekliyoruz” diye konuştu.

 

“DAHA RAHAT EDECEĞİZ”

 

Muhammet Mühsürler ise “ 1 Mart’tan sonra yasakların gevşetilmesi esnaf için biraz daha iyi olacak.  Şu an mesela Cumartesi Pazar çalışmıyoruz, çalışsak bile çarşıda ve müşteri bulamıyoruz çok az bir miktarda müşteri oluyor. Yani açıldıktan sonra daha iyi olacağını düşünüyorum. Aynı şekilde kurallara uyarak maskemizi mesafenizi elimizi ayağımızı yıkayarak  kurallara uymaya devam edelim”

Kırtasiyecilik yapan Necmi Yüzbaşı ise “9 yıldır Kırtasiyecilik yapıyoruz . Yaklaşık 1 yıldır da okullar kapalı olduğu için işlerimiz neredeyse bitme noktasına geldi. Bizlerin de işlerini hareketliliğini olmasını ve ekonominin canlanmasını biriken borçlarımızı ödemek istiyoruz. Bunun için ile il hıfzısıha kurumlarına büyük iş düşüyor. Tabi vatandaşlar da gerekli kuralları uymalı yoksa eski halimize döneriz” dedi.

“DÖRT GÖZLE 1 MART’I BEKLİYORUZ”

1 Mart’ta açılmayı beklediklerini belirten Royal platinum müdürü Beyza Aknaz, “1 Mart için hazırlıklarımız devam ediyor. Son 1 haftadır dezenfektanlarımızı kontrol ettik. Ürünlerimizin teminini sağlıyoruz. Eksikliklerimiz vardı onları gideriyoruz. Sosyal mesafe ile ilgili uyarı afişlerimizi dükkanımızın dört bir yanına astık. Bütün esnaflar gibi bizde açılmayı bekliyoruz. “dedi. Özel

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM