• DOLAR
  $1.011,04
 • EURO
  $0,3091
 • ALTIN
  $18.896,27
 • BIST
  1,0422
Allaattin Yeşilay
Allaattin Yeşilay
ayesilay@afyonhisargazetesi.com
2020 bizi çok üzdü
 • 0
 • 1533
 • 01 Ocak 2021 Cuma
 • +
 • -

ABD’de yine bir ırkçılık olayı yaşandı ve polis, “NEFES ALAMIYORUM” diyerek feryat etmesine rağmen George Floyd’un boğazına diziyle bastırarak, onun vahşice ölümüne sebep oldu. Kabul edilemeyen bu ırkçı olay, tüm dünyada tepkilere yol açtı. Protestoların ve eylemlerin ardı arkası kesilmedi. Büyük tepkilere rağmen yine dünyada ırkçı hareketler yaşanmaya devam etti. Bir örnek de ülkemizde yaşandı. Şampiyonlar Ligi’nde Başakşehir ve Fransa’nın PSG takımları arasında oynanan maçta, temsilcimizin yardımcı antrenörü olan Webo’ya hakem tarafından ırkçı söylemlerde bulunuldu. Webo ise söylenenlere karşı büyük tepkide bulundu. Bunları gören diğer oyuncularımız yapılan bu ırkçılığa karşı sahayı terk etti. Rakip takım oyuncuları da oyuncularımıza destek vererek sahayı terk ettiler. Dünya basınında da bu olay büyük yer buldu.

4 Ağustos’ta Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta çok büyük bir patlama gerçekleşti. Depolanan 2750 ton amonyum nitrat’ın sebep olduğu Beyrut Limanı’ndaki patlamada, 200’den fazla kişinin öldüğü, 6000’i aşkın da yaralının olduğu söylenmişti.  Türkiye, Azerbaycan ve Fransa da Lübnan’a yardım yaptıklarını açıkladı.

Kaliforniya’da ise aylarca süren yangınlarda onlarca insan öldü.

30 Ekim günü saat 14.51’de, 2020 yılının yeryüzünde meydana gelen depremler arasında en ölümcül deprem olan Ege Denizi Depremi yaşandı. 119 kişinin ölümüne 1053 kişinin ise yaralanmasına sebep oldu.

Seyfi Dursunoğlu, Haldun Boysan, Birol Ünel, Emre Gönlüşen, Dilay Kemer, Adalet Ağaoğlu, Rahşan Ecevit, Mesut Yılmaz, Haydar Baş, Bekir Coşkun, Ömer Döngeloğlu, Timur Selçuk, Ömer Dönmez (Ömercik), Muhterem Nur, Özer Kızıltan, Oruç Aruoba ve daha adını sayamadığımız edebiyat, müzik ve sanat dünyasından birçok kayıp yaşadık.

Ve 2020 yılına damgasını vuran Covid-19 salgını… Aralık 2019’da Çin’in Wuhan Kenti’nde ortaya çıktı ve 2020’de ise tüm dünyaya yayıldı. Şu tarihlerde ise yaklaşık 83 milyon kişiye bulaşan koronavirüs, 1,8 milyondan fazla insanın ölümüne sebebiyet verdi. Salgınla birlikte dünya ekonomisi de oldukça etkilendi. Bazı ülkelerde kıtlığa varan problemler yaşandı. Ekonomik sıkıntıların yanı sıra, birçok ülkede sağlık sektörü adeta çöküş yaşadı. Ölümler hala daha toplum psikolojisini etkilemeye devam ediyor. Tabi sadece ölümler değil; kısıtlamalar, yasaklar, eve kapanmalar, ekonomik problemler, sosyal aktivitelerin yapılamaması ve belki de en önemlisi, insanların sevdiklerinden uzak kalmak zorunda olmaları toplumlarda ciddi travmalara yol açmış durumda. Aşının bulunmasıyla umuyoruz ki güzel günler görürüz.

Güzel günlerin gelmesini ummakla birlikte; kısıtlamalar, yasaklar, eve kapanmalar ve ekonomik problemler olmadan, sosyal aktivitelerin yapılabildiği, gezilip dolaşılabildiği, insanların iletişim halinde olabildikleri ve sevdiklerinden uzak kalmak zorunda olmadıkları, sağlıklı ve huzurlu yıllar ve hayatlar diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM