• DOLAR
  7,8711
 • EURO
  9,5330
 • ALTIN
  462,39
 • BIST
  1.325
Ateşkesin birinci şartı, Dağlık Karabağ işgalinin sona ermesidir

Ateşkesin birinci şartı, Dağlık Karabağ işgalinin sona ermesidir

 

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanlığı olağan haftalık değerlendirme toplantısını gerçekleştirdi.  Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan;  “Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki çatışmaları hep birlikte takip ediyoruz. Türkiye iktidarıyla, muhalefetiyle Kardeş Azerbaycan’ın yanında olduğunu bildirmektedir.”

Arslan; “Geçtiğimiz günlerde Rusya ateşkes için devreye girerek bir masa kurdu.  Ancak bu masada Türkiye yoktu. Bunun sebepleri titizlikle incelenmelidir” dedi.

“ Ateşkes görüşmeleri sonrası Ermenistan sivillere yönelik saldırılarını devam ettirdi. Demek ki Ermenistan birilerine güveniyor” diyerek sözlerine başlayan Saadet Partisi Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanı Orhan Arslan; “ Biz bu saldırıları kınamaktan öteye geçemiyoruz. Dış politikada güçlü bir duruş sergilemeliyiz. Bölgede kalıcı bir ateşkesin bir numaralı şartı Dağlık Karabağ’daki Ermeni işgalinin son bulmasıdır. Karabağ’ın Azerbaycan’ın toprağı olduğu ve Ermenistan’ın işgal ettiği bu topraklardan kayıtsız şartsız çekilmesi gerektiği BM kararlarıyla da belirtilmiştir. Bu kararın uygulanmasını sağlamalıyız.”

IŞIKLAR HER YERDE YANIYOR AMA ADALETİN IŞIĞI SÖNÜYOR.

Arslan; Son günlerde ülke gündeminde yer alan ‘ışıklar yanıyor’ tartışması, ülkemizde hukukun ne kadar uygulandığının açık bir göstergesi olmuştur. Anayasa’nın 153. maddesi Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar. Anayasa’nın 11. maddesi de Anayasa’nın bağlayıcılığı ve üstünlüğü ilkesini düzenlemektedir. Bu değerlendirmeler ışığında ve Anayasa’nın açık hükümleri karşısında Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmaması söz konusu olamaz. Ancak alt mahkeme ‘AYM’nin verdiği kararı uygulamam’ diyor. Ne yazık ki hukuk rafa kalkmış, keyfiyet hâkim olmuştur. İşte ihtilal budur. İhtilal yapanlar önce anayasayı rafa kaldırıyorlar. ‘Ben böyle istiyorum’ diyerek hareket ediyorlar. Yapılması gereken ışıkları konuşmak değil, hukuka dönmektir. ‘Ben devletim, ben kanunum’ anlayışından vazgeçilmesi gerekmektedir. Devleti yönetenlerin hukuk kurallarına en başta ve herkesten çok kendilerinin riayet etmeleri gerekmektedir.”

GÜNEY KÖY HALA BELDE OLMAYI BEKLİYOR

Hukukun değil keyfiyetin işlediğine bir örnek te ilimizden verelim. Sinanpaşa köyüne bağlı Güney Köy ’ün belediyeliği nüfusu düşük olması sebebiyle düşürülmüştü. Konu mahkemeye taşındı. Mahkeme köyü haklı bularak belediye olmasına hükmetti. Temyiz sürecinde üst mahkeme de kararı doğru bularak belediye olmaları gerektiğine hükmetti. 31 Mart’ta yapılan seçimlere yetişmediğinden aynı yıl 2 Haziran’da seçime gitmesi bekleniyordu. Afyon Milletvekillerinden Sayın Ali Özkaya’da 2 Haziran’da seçime gidecekleri konusunda söz vermişti. Ancak aradan 1,5 yıl geçmesine rağmen verilen söz tutulmadığı gibi hukuk ta işletilmedi. Güney köy hala belde olmayı bekliyor.

İKTİDAR EKONOMİYİ ÇÖZEMEYECEĞİNİ KENDİSİ DE BİLİYOR

İnsanımızın birinci gündemi ekonomidir. İktidar ekonomiyi düzeltemediği için konuşulmasını istemiyor. Bunun için bir yandan suni gündemler oluşturuyor. Bir yandan ekonomi iyi algısı oluşturuyor. Diğer bir yandan çeşitli maden-gaz rezervleri bularak ümit pompalıyor. İşsizlik rakamlarını düşürüyor. Enflasyon rakamlarına müdahale ediyor. Bunların yetmediği yerde ‘sabır’ tavsiye ediyor.  Sayın Cumhurbaşkanı millete fakirliğe sabretmelerini söylüyor. Ekonomi bakanı dolara bakmıyor, Çalışma Bakanı emeklilerimizin maaşlarını ödemekle övünüyor. Bütün bu açıklamalar gösteriyor ki; iktidar ekonomiyi bu politikalarla düzeltemeyeceğini anlamıştır. Buna karşılık politikalarını değiştirmek gibi bir niyetinin olmayışı, anlaşılabilir bir durum değildir. Betona ve asfalta yatırım yapmaya devam etmektedir. Şu anda yapılması gereken sosyal hizmet yapıları değil, üretim yatırımlarıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM