• DOLAR
  $1.243,59
 • EURO
  $0,3667
 • ALTIN
  $21.441,19
 • BIST
  1,0557
Esra Güleç
Esra Güleç
esragulec@afyonhisargazetesi.com
10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ
 • 0
 • 228
 • 11 Ocak 2021 Pazartesi
 • +
 • -

 

Basın, yayın ve gazetecilikle ilgili bazı özel günlerimiz mevcut. Her özel günde hatırlanan, farklı sektörlerden, farklı meslek grupları ve emekçiler var. Haliyle o özel günlerde birilerinin bizleri hatırlaması da oldukça güzel hissettirmekte.

Biraz basın, yayın ve gazetecilikle ilgili bu bazı günlerden bahsedelim.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü: Bu özel gün, gazetecilik mesleğini yapan kişileri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günü. 1961-1971 arasındaki yıllarda “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmış ve 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı,  son halini almış ve ” 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” olarak değiştirilmiş.

03 Mayıs Uluslararası Özgür Basın Günü: Paris’te Sınır Tanımayan Gazeteciler Birliği tarafından başlatılan hareket, Birleşmiş Milletler tarafından da 1994’te kabul ediliyor. Basın ve ifade özgürlüğü, Birleşmiş Milletler Medeni ve Siyasi Haklar Uluslararası Sözleşmesi’nde ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde bir insan hakkı olarak görülerek düzenlemeler sağlanmış.

24 Temmuz Türk Basınından Sansürün Kaldırılması Günü ve Gazeteciler (Basın) Bayramı: Ülkemizde basında sansürün kaldırılmasının yıl dönümü olarak kutlandığı gün. İlk sansür 10 Mayıs 1876’da uygulanmış. Osmanlı İmparatorluğu’nda gazeteler yayınlanmadan önce sansür için bir memurun kontrolünden geçermiş. 24 Temmuz 1908’de İkinci Meşrutiyet’ten sonra sansürün kaldırılması ile de bu tarih sembolleşmiş.

21 Ekim Yerel Medya Günü ise 2010’lu yıllarda kutlanmaya başlanmış. Tüm dünyada kutlandığı için Dünya Gazeteciler Günü olarak da biliniyor. Fakat bu gün neden kutlanıyor sorusunun yanıtı olarak, ilk özel gazete olan Tercüman-ı Ahval Gazetesinin 21 Ekim 1860’ta ilk yayınını gerçekleştirmesi kabul ediliyormuş. Bu gazetenin varoluşuyla dünya gazeteciler gününün kutlanması arasında kurulan ilginin pek açık olduğu anlaşılamıyor sanki. Bu özel günün çıkışı biraz sanırım muallâkta gibi. Tabi ülkemizde kutlanmayan bir gün değil bu gün. Dünya Gazeteciler Günü olarak Türkiye’de de kutlanıyor.

Basın, yayın ve gazetecilikle ilgili bu kadar fazla günün olması bir nevi bizi de mutlu eden bir durum tabi. Bütün bu özel günler de herkes tarafından hatırlanıp kutlanıyor. Umuyorum ki bu günlerden bazıları değil hepsi de akılda kalıcı olur ve bir kısmı unutulup gitmez. Tabi son olarak, gece gündüz çalışan, emek veren, bizleri olaylar, haberler hakkında aydınlatan, tüm kıymetli basın mensuplarının, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
reklam
 • YENİ
 • YORUM