Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Yazı Detayı
27 Temmuz 2019 - Cumartesi 13:21 Bu yazı 772 kez okundu
 
DEMOKRASİNİN KILICI: FAİZ
ALPASLAN ALİ CESUR
 
 

Küresel piyasalarda öyle bir kapitalist sistem kurulmuş ki; ülkelerin ekonomik gelişmeleri ve çevreleri FED'in yapacağı PPK toplantısının açıklayacağı faiz oranlarında.

 

Düşünsenize; FED yarım puan faiz oranı artırıyor, Anadolunun ortasında ki A şirketi faiz oranı yüksek diye 3 işçi çıkartıyor.

Düşünsenize; ABD'de mortgage krizi yaşanıyor, 7bin kilometre uzakta ki istanbulda emlak ve inşaat piyasası duruyor.

Düşünsenize; ABD, İran'a ekonomik yaptirim , Venezuela'ya siyasî müdahale yapıyor, geceyarısından itibaren pompa fiyatları artıyor Türkiye'de.

Biz buna literatürde Kapitalizm, argoda yerleşik düzen diyoruz.

 

Peki bu yerleşik düzene faiz cephesinden bakmaya ne dersiniz?!!!

* Hazine gösterge faizi yüzde 17.68 civarı. Yani vadesi 2 yıl kalmış 6 ayda bir kupon ödeyen, Hazinenin ihraç ettiği en çok işlem gören tahviline ödediği faiz oranı. Örneğin; hazine 100 tl para toplamak için yatırımcıya 17.68 faiz oranıyla tahvil satıyor, iki yıl sonra yatırımcıya 117.68 tl geri ödeme şartıyla... Kısacası bunun adı faizle borçlanıp, faizle borçlandırmak.

 

* Ticari kredi faiz oranı yüzde 25.3'lerde. Çok yüksek bir oran. Konuyu biraz daha açarsak, bankaların uyguladığı faizlerin yüksek olmasının tek sebebi, bankaların topladığı kredi portföyünün büyük bir bölümünü yüksek faizle topladığı mevduatlardan oluşması. Örneğin; 100 tl kredi portföyünü yüzde 21.85 faiz oranıyla toplayan bir A bankası, ticari kredi çekmek isteyen bir şirkete yüzde 25.3'lerden veriyor. Mesele bu kadar basit. Faiz kâr marjına bakarsak that's sounds like diyebiliriz.

 

* Bankalara ibraz edilen çek miktarına bakarsak yılın ilk altı ayında net bazda  13.1 milyar lira karşılıksız çek var. Bunun adı özel sektör borç krizi.

 

Peki ne yapılmalı?

Çok basit.

Makroekonomik göstergeler göz önüne alınıp veri çıktı temelli radikal kararlar almak. Örneğin; faiz oranını 3 ila 4 puan düşürmek, enflasyon da kendiliğinden yüzde 9 ila 10'lara düşecektir.

Örneğin; yüksek faizin panzehiri olacak ihracatçıya borç destek paketi açıklamak.

Örneğin; Afrika ve uzak doğu asya ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzalamak...

Esen kalın sağlıcakla....

 
Etiketler: DEMOKRASİNİN, , KILICI:, FAİZ,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 14.07.2020
Bugün
14° - 30°
Çarşamba
15° - 30°
Perşembe
14° - 33°
Afyon

Güncelleme: 14.07.2020
İmsak
03:50
Sabah
05:37
Öğle
13:09
İkindi
17:03
Akşam
20:30
Yatsı
22:09
Arşiv Arama
Haber Yazılımı