Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 11:43 Bu haber 215 kez okundu
 
Yok olmaya yüz tutmuş meslek, Semercilik
Gündem Haberi


 

Bir zamanların gözde mesleklerinden biri olarak kabul edilen, şimdilerde ise yok olmaya yüz tutmuş semercilik, Afyonkarahisar merkezde sadece birkaç usta tarafından devam ettiriliyor.

 

Eskiden daha çok yük taşımacılığında kullanılan eşek ve katırların yerini traktör, sepetli motosiklet ve pikap gibi araçların almasıyla semercilik mesleği yok olmaya yüz tuttu. Eşek ve katırların sırtına takılan semerler artık geçmiş zamanlardaki gibi fazla üretilmiyor.

 

Afyonkarahisar'da 4 yıldır semer üretimi yapan Veli Orbay, bu mesleğin son dönemlerini yaşadığını ve gelecekte semerciliğin unutulacağını söyledi. Önceleri günde 30 semer sattığını ancak şimdilerde ise yılda 30 semer satabildiğini belirten Orbay, "Bu iş eskiye oranla yüzde 99 ölmüş. Eskiden burada bu mesleği yapan 10-15 dükkân vardı. Şu anda 2 ya da 3 kişi kaldı. Gün vardı 30 tane semer satıyordum. Şimdi ise yılda ancak 30 semer satabiliyorum. Sabahları işime geldiğimde iş yerimin önünde köylüler vardı. Şimdi ise arabaların dağlara kadar gitmesi nedeniyle kimse at ve eşek ile ulaşım sağlamıyor" dedi.

"İlerleme olmadığı için bu işin fabrikasyonu geliştirilmedi"

8 kişilik ailesini, ürettiği semerleri satarak geçindirmeye çalıştığını dile getiren Orbay sözlerini şöyle sürdürdü: " Afyon’da bir iki tane semerci ustası var. Eskiden bir kazada 10-15 tane vardı. Şimdi oralarda da bir tane var. Bu işin fabrikasyonu yok. Bu işte ilerleme olmadığından dolayı fabrikasyonu geliştirilmedi. Önceden bir semer alan köylü atı, eşeği ulaşım ve taşımacılıkta çok kullandığı için yeni semer alırdı. Şimdi ise bir semeri alan kişi 10 yıl semeri yenilemiyor çünkü odun ve yük yok. Artık motorlu araçlar kullanılıyor.” Alaattin YEŞİLÇAY’IN ÖZEL HABERİ

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Yok, olmaya, yüz, tutmuş, meslek,, Semercilik,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Az Bulutlu
Güncelleme: 10.07.2020
Bugün
16° - 30°
Cumartesi
16° - 31°
Pazar
16° - 33°
Afyon

Güncelleme: 10.07.2020
İmsak
03:46
Sabah
05:34
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:32
Yatsı
22:12
Arşiv Arama
Haber Yazılımı