301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
04 Aralık 2019 - Çarşamba 11:17 Bu haber 90 kez okundu
 
Vatandaşların daha duyarlı olması lazım
Türkiye Engelli Meclisi Temsilcisi Altınokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hakan Erdoğan 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Erdoğan; “engelliler için halkın duyarlı olması lazım” dedi.
Yaşam Haberi


Erdoğan;  “Sadece Belediye ve Valiliklerin çabalarıyla bu engeller aşılmaz. Ancak toplumsal birleşmeyle bu sorunlar çözülebilir" ifadelerini kullandı.

Türkiye Engelli Meclisi Temsilcisi Altınokta Körler Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Hakan Erdoğan 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir açıklama yaptı . Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “1992 yılında Birleşmiş Milletler aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü Dünya Engelliler Günü olarak ilan etti. Bu kararın ardından BM İnsan Hakları Komisyonu 5 Mart 1993 tarihli ve 29 sayılı bildirisi ile üye ülkelerce 3 Aralık gününün engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla tanınmasını istedi. Her yıl olduğu gibi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü farklı etkinliklerle ele alınıyor. Birçok özel eğitim kurumunda, bakanlıklarda, televizyonlarda bu güne yönelik etkinlikler yapılmaktadır. Engelliler için kurulmuş dernekler, federasyonlar ve üst örgütleri bu günler çerçevesinde toplumu bilgilendirme çalışmaları yapmakta. Engelli insanların yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, biz engellilerin normal bir hayat sürebilmemiz ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkündür. Bu anlamda, bizlere acıma duyguları ile yaklaşmak yerine, sahiplenmek bizleri sevmek ve saygı göstermek biz engelli bireylere yaşama sevinci verecektir. Biz toplumun aynasıyız, Resulullah'ın mirasıyız. Kentsel olarak yaşamış olduğumuz fiziki şartlardan tutun, bizler engeller noktasında kanuni ve hukuki haklarımızın gasp edilişine kadar birçok noktada engel yaşıyoruz. Bu engellere neden olan fiziki şartların oluşmasında bize en fazla engel olan duyarsız olan vatandaşlarımız... Bu noktada halkın duyarlı olması lazım. Sadece belediye ve valiliklerin çabalarıyla bu engeller aşılmaz. Ancak toplumsal birleşmeyle bu sorunlar çözülebilir” diyerek sözlerini tamamladı. Gülşen Kumral

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Vatandaşların, daha, duyarlı, olması, lazım,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 24.05.2020
Bugün
- 18°
Pazartesi
- 23°
Salı
- 22°
Afyon

Güncelleme: 24.05.2020
İmsak
03:48
Sabah
05:32
Öğle
13:00
İkindi
16:53
Akşam
20:18
Yatsı
21:54
Arşiv Arama
Haber Yazılımı