301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Kasım 2019 - Cumartesi 10:28 Bu haber 69 kez okundu
 
UNESCO’nun gizli kahramanı Afyonkarahisar’lı kadınlar
Türkiye'de Gaziantep ile Hatay'ın ardından gastronomi alanında 2019 UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı"na Afyonkarahisar da dâhil oldu.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar Mutfağı konusunda Afyonkarahisar Valiliği, belediye başkanlığı, Zafer Kalkınma Ajansı ile kentteki sivil toplum kuruluşlardan oluşan ekibin, "UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı" ile ilgili uzun süredir çalışmaları başarıyla sonuçlandı.

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Berna Tokman bu başarının arkasında ki gizli kahramanların Afyonkarahisar’lı kadınların olduğunu belirterek; “Kentin coğrafi işaret tescili almış lokum, sucuk, haşhaş, keşkek ile patatesli köy ekmeği başta olmak üzere yöresel lezzetleri ve tatlıları markalaşma yönünde ilerliyor. Valilik, belediye başkanlığı ile Zafer Kalkınma Ajansı’nın başarısının büyük, tabi kadınlarımızı unutmamak lazım. Asıl emek onların. Onların el lezzetleri ve yaratıcılıkları olmasa bu süreç biraz daha uzayabilirdi. Afyonkarahisar Mutfağımız UNESCO 'Yaratıcı Şehirler Ağı'na dahil olmasıyla hem kadınlarımızın el lezzetleri hem de kentimizin lezzetleri tescillenmiş oldu. Artık, Afyonkarahisar'ımız marka şehir oldu" ifadelerini kullandı.

Tokman; “Afyonkarahisar mutfağı ile ilgili çalışmalara Afyonkarahisar’lı kadınların katkı vermeye devam edeceklerini vurgulayarak; “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin şehirlerinin sosyal, ekonomik ve kültürel kalkınmalarına katkı sağlamayı hedefleyen söz konusu ağa üye olan şehirler, yerel yaratıcılık, tanıtım ve görünürlüklerini artırmayı hedeflemekte. UNESCO’nun kültürel çeşitliliğin desteklenmesi doğrultusundaki görüşlerini paylaşmaktadır. Bizimde artık bu görüşlerimizi ve lezzetlerimizi tüm dünya bilecek. Kültürel mirası korumanın, kollamanın, gastronomiye sahip çıkmanın herkesin görevi. Çünkü her şey topraktan başlıyor, Afyonkarahisar çok verimli ve geniş bir toprağa sahip. Her şey organik bu yüzden lezzetli ürünler yetişiyor.Eğer bugün Afyonkarahisar bu başarıyı yakalamış ve konuşuyorsak bu nimetler soframızı zenginleştirdiği için kadınlarımızın sayesindedir. Çiftçilere ve kadınlara verdiğimiz değerden dolayıdır. Biz dünyada termal turizm kentleri arasında da önemli bir merkez haline nasıl geldiysek bu işte de önemli bir merkez haline geleceğiz” dedi.

TOBB Afyonkarahisar Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Berna Tokman,2019 UNESCO "Yaratıcı Şehirler Ağı"na Afyonkarahisar'ın dahil olmasına ilişkin de konuşarak. “Bunlar bizim için çok önemli. Çünkü artık şehirlerimizin markalaşması gerekiyordu ve biz bunu başardık. Biz de kadınlarımız ile birlikte elimizden gelen her şeyi yapıp Afyonkarahisar'ımızı marka şehir haline getirme gayreti içerisinde olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bunun için il yöneticilerimiz, siyasilerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızca ve girişimci iş kadınlarımız ile önemli çalışmalar yaptık. Bunların sonuçlarını da en güzel bir şekilde aldık. Biz Kadın Girişimciler Kurulu olarak kadın sorunlarına duyarlılık gösterdik. Kadınların hukuki haklarını, finansal kaynaklara ulaşmada kadın ve genç girişimcilerin yaşadığı zorlukları, çalışma isteklerini, iş hayatında cinsiyet eşitliğinin sağlanması gerektiğini gündeme getirdik.Kadın işsizliği sorununun çözümü için Afyonkarahisar’da eğitimler ve seminerler verdik, paneller düzenledik buda başarılarımızı arttırdı” dedi.

Kadınlarımıza yol gösterdik

Tokman, “Gelişmiş bir toplum olmak için kadınlarımız sosyal hayata, üretim süreçlerine siyasetten spora, sanattan iş dünyasına karar mekanizmalarında daha fazla yer almalılar. Bunun çözümünün kadınlarımıza özgüven kazandırma ve eğitimden geçtiğinin bilincindeyiz. Kadınlara yol göstermeyi her zaman kendimize amaç edindik.Tarihin tüm izlerine bakıldığında kadının varoluşu ve emeği görülecektir. Bir toplumun temelinin sağlamlığı kadına verdiği değer ile ölçülür. Kadınlar, hiçbir nefret ve şiddetin odak noktasına yerleştirilemez. Kadınlarımızın ötekileştirilmediği, arka plana itilmediği, medeni ve maneviyatla dolu bir imkân verildiğinde neler yapabileceklerini bir kez daha gösterdiler. Artık Afyonkarahisar’ımız marka şehir oldu” diyerek sözlerini tamamladı.

Selçuk Taşkın özel

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: UNESCO’nun, gizli, kahramanı, Afyonkarahisar’lı, kadınlar,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:30
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:21
Yatsı
21:59
Arşiv Arama
Haber Yazılımı