Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 09:53 Bu haber 83 kez okundu
 
Türkiye'nin yarısı evinden çıkmıyor
Normalleşme süreci ile ilgili yapılan anket sonuçları açıklandı. Türkiye’nin farklı illerinden 1300’ü aşkın katıldığı anketin sonuçlarına göre; her 4 kişiden 3’ü “maskesiz asla” diyor. Ankete katılan her 2 kişiden birinin evde kalmaya, ellerini sık sık yıkamaya ve sosyal mesafeye dikkat etmeye devam ediyor. Ankete göre Anadolu şehirleri çalışmak için iş yerlerine dönerken, İstanbul evden çalışmaya devam ediyor.
Gündem Haberi


 

 

Koronavirüs salgının, kullanıcılarının alışveriş ve yaşam alışkanlıkları üzerindeki etkisini araştıran özel bir firma, “normalleşme” süreci ile ilgili anketin sonuçlarını açıkladı. 1300’ü aşkın kişinin katılığı ankette; Maske kullanımı, hijyen kuralları ve sosyal mesafe konularında davranış biçimini ve normalleşme sürecinin etkileri ile ilgili önemli bulgular sunuyor.

HER 5 KİŞİDEN BİRİNİN İLK NORMALLEŞME ADIMI KUAFÖR OLDU

Ankete katılan her 2 kişiden biri sosyal izolasyona devam ettiğini paylaşırken, her 4 kişiden biri yeni normalle birlikte özlediği arkadaşlarıyla görüştüğünü belirtti. Ankete katılan her 5kişiden biri için normalleşmenin ilk adımı kuaföre gitmek oldu.

NORMALLEŞTİM DİYENLERİN ORANI %6

Ankete göre AVM’ye gittiğini belirtenlerinin oranının yüzde 15, sevdiği bir restorana gidenlerin oranı ise yüzde8 oldu. Salgın öncesi hayatına döndüğünü söyleyenlerin oranı yüzde 6’dakalırken tatile gidenlerin oranı yüzde 5 seviyesinde kaldı.

YENİ NORMALDE EN ÇOK UYULAN KURAL MASKE OLDU

 

“Yeni normal dönemde hangi önlemleri almaya devam ettin?” sorusuna her 4 kişiden 3’ü maske takmadan hiçbir yere gitmiyorum diye yanıt verirken; her 2 kişiden biri evde kalmaya devam ettiğini, ellerini sık sık yıkadığını ve sosyal mesafeyi her zaman koruduğunu söyledi. Her 10 kişiden 3’ü ise marketten aldığı ürünleri yıkamaya devam ettiğini belirtti.

10 KİŞİDEN 8’İNE GÖRE HIZLI NORMALLEŞTİK

 

Ankete katılan her 10 kişiden 8’iyeni normal dönemde tüm önlemleri almaya devam ettiğini paylaşırken, yüzde 13’ü“Toplu taşımalara binmeye başladım", yüzde 7’si “Sosyal mesafeye çok dadikkat etmiyorum” dedi. Ankete katılanların yüzde 92’si vaka sayılarındaönümüzdeki dönemde artışın görülebileceğini düşünürken “çok hızlı normalleştik”diyenlerin oranı yüzde 80 oldu. Anket sonuçlarına göre ikinci dalga endişesi deyüksek seyretti, ikinci dalganın gelmesinden korkuyorum diyenlerin oranı yüzde77 oldu.

TATİLE GİTMEKTEN KORKUYORUZ

Yaz sıcaklarının kendini htirmesi ile tatil tartışması da büyüyor. Ankete katılanların yüzde58’inin tatile gitmeyi düşünmediğini belirttiği ankete göre tatilini yazlığında geçirmeyi planlayanlar yüzde 17, tatil için ev kiralamayı düşünenler yüzde 10,önlem alan otellere gitmeyi düşünenler yüzde 9 oldu. Bu yılın yükselen bir diğer tatil trendi tekne tatilini değerlendirmek isteyenlerin oranı ise yüzde 4oldu. Tatilden endişe duymuyorum diyenlerin oranı yüzde 3 ile sınırlı kaldı. Ankete katılanların yüzde 71’i cafe ve restoran gibi mekanlara hala gitmediğini belirtirken yüzde 21’i evin yakınındaki mekanlara gidilebileceğini, yüzde 9’uise çoktan gitmeye başladığını paylaştı.

İZMİRLİLER HERKESTEN ÖNCE BERBERE, KUAFÖRE KOŞTU

Ankete göre en hızlı normalleşen il Adana olurken, normalleşmeyle birlikte berber ve kuaföre en çok giden il İzmir oldu. Ankete göre Anadolu şehirleri çalışmak için iş yerlerine dönerken, İstanbul evden çalışmaya devam ediyor. HİSAR

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Türkiye'nin, yarısı, evinden, çıkmıyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 09.08.2020
Bugün
17° - 31°
Pazartesi
17° - 30°
Salı
16° - 29°
Afyon

Güncelleme: 08.08.2020
İmsak
04:23
Sabah
05:58
Öğle
13:09
İkindi
16:57
Akşam
20:09
Yatsı
21:37
Arşiv Arama
Haber Yazılımı