Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
31 Ekim 2019 - Perşembe 11:21 Bu haber 85 kez okundu
 
Talepten fazla üretim yapılıyor
Yumurta Üreticileri zor günler yaşıyor. Yumurta üreticisi Ahmet Genç Talepten fazla üretim yapıldığını belirtti.
Yaşam Haberi


Afyonkarahisar'ın ekonomisine soluk veren en önemli sektörlerden birisi yumurtacılık sektörüdür. Üretici Ahmet Genç,Yumurta üretiminde merkez konumunda olan Afyonkarahisar, sektörün borsası durumunda olduğunu belirtti.

Afyonkarahisar 2018 yılında 79 milyon dolar ile Türkiye'de en çok yumurta ihracatı yapan Şehir olduğunu belirten Yumurta üreticisi Ahmet Genç; “Yumurta ihracatının büyük bir kısmı Irak'a yapılmaktadır. Son dönemlerde, Irak'a yumurta ithalatının durması nedeniyle Afyonkarahisar'da yumurta kolisinin fiyatı oldukça düştü. Diğer Ülkelerin ürünlerini ihraç etmek için ne kadar çaba gösterdiğini biliyoruz. Bu konuda merkezi Irak hükümeti ile gerekli görüşmeler yapılarak, yumurta ithalatçılarımızın sorunları için gerekli girişimler yapılmalıdır" dedi.

Protein karşılığı en ucuz olan ürün

Genç "Yumurtanın fiyatı gerçekten geçmişten beri en çok tepki çeken veya hem üretici hem de tüketici tarafından tepkiye neden olmuş bir konudur. Şimdi yumurtanın fiyatına pahalı demek için biraz geniş düşünmek gerekir. En kolay ulaşılabilir, en ucuz protein kaynağı dediğimiz yumurtayı bir sofraya getirmek için bunun maliyetini de gözardı etmemek gerekir. Şu anda maliyetini anca kurtaran bir ürün sofralarımıza gelirken ederini iyi düşünmemiz gerekiyor. Bir malın ve emeğin değerinden ziyade ederine dikkat etmek lazımdı. Protein karşılaştırması yaptığımız zaman, karşılığı en ucuz olan ürün, en besleyici ürün, en kolay ulaşılabilen ürün yumurtadır. Yumurtanın ederi pahalı değildir. Geçmişte edilen zararların bertarafı için bugünkü şartlarda borcu olan üreticimizin kar etmesi zordur. Bugünkü ekonomik durumda sorunlarımız var. Bazı sorunları aşmamız gerekir ki üreticimiz gerçek kara ulaşsın” diyerek sözlerini tamamladı.

Talep ve üretimin eşitlenmesi gerekiyor

Yumurta Üreticisi Ahmet Genç ; “Tavukçuluk sektöründe faaliyet gösteren entegre işletmeler, teknoloji yönünden,ileri ülkeler seviyesinde çok modern işletmelere sahiptirler. Avrupa ve orta doğunun en modern kanatlı kombinalarına sahip etlik piliç entegrasyonları,çevremizde dünyanın en büyük ithalatçı ülkeleri bulunmasına rağmen yeterli ihracat yapamamaktadırlar. Rusya, Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri, Ortadoğu Ülkeleri etlik piliç ithalatında dünyanın önde gelen devletleri olup hemen hepsi komşumuz durumundadırlar. Yeni Üretim Tesisleri kurulmasının kontrol altına alınması; Ülkemizdeki tavukçuluk tesisleri, iç pazar talebinin ihtiyacının üzerinde üretim yapabilecek ve üretim fazlasını da ihraç edilecek kapasiteye sahiptir. İhracat imkânları kısıtlandığı durumlarda iç pazar, üretilen ürünü tüketememekte ve bu da krize yol açmaktadır. Bu nedenle arz talep ve üretimin eşitlenmesi gerekiyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Selçuk Taşkın Özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Talepten, fazla, üretim, yapılıyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 06.07.2020
Bugün
19° - 33°
Salı
20° - 34°
Çarşamba
17° - 29°
Afyon

Güncelleme: 06.07.2020
İmsak
03:43
Sabah
05:32
Öğle
13:08
İkindi
17:02
Akşam
20:33
Yatsı
22:14
Arşiv Arama
Haber Yazılımı