301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 10:45 Bu haber 62 kez okundu
 
Sigaraya yapılan zam ekonomiye büyük zarar veriyor
Afyonkarahisar Bakkallar Odası Başkanı Başkan’ı Cengiz Üstün sigaraya yapılan zam sonrası içicinin kaçak tütüne yöneldiğini ve buda ekonomiye büyük zarar verdiğini belirtti.
Yaşam Haberi


Üstün; “Uluslararası firmaların ana bayileri genelde yurt dışında. Türkiye de satılan her bir ürünün geliri yurt dışına gidiyor. Biz buna karşıyız. Neden gelir Türkiye’de değil de yurt dışın da kalıyor” dedi.

Afyonkarahisar Bakkallar Odası Başkanı Başkan’ı Cengiz Üstün Sigaraya yapılan zam ile üreticilerin merdiven altında satılan tütünlere yöneldiğini belirterek büyük vergi kaybı yaşandığını belirtti. Üstün;“ Devletimizin yaptığı zam sonrası vatandaşlar genelde kaçak tütün satan yerlere yöneldi. Buda vergi kaybı oluşturuyor. En son rakamlar açıkladı ve bu kayıp 10 Milyar TL olduğunu gözlemledik. Keşke biz haklı çıkmasaydık. Bu tip zamlardan sonra denetimler sıklaştırılmalı. Gerçek ekonomi bizim bakkalarda ki ürünler ve pazar esnafının tezgâhında ki fiyatlardır. Bizim yıllar önce devlet planlama teşkilatı vardı. Bu teşkilat kapatıldıktan planlamalarda kimler nasıl yapıyor anlamış değiliz.  Bu tip politikalardan uzaklaşmamız lazım. Artık ekonomik tedbirleri almamız lazım” ifadelerini kullandı.

İçici merdiven altında satılan tütüne yöneldi

Zam’dan dolayı bir satış kaybımız olduğu aşikar diyerek sözlerini sürdüren Üstün; “Ama içici bırakmadı aksine merdiven altında satılan tütüne yöneldi. Buda devletimiz için büyük bir vergi kaybına neden oldu. Tamam devletimiz sigarayı bıraktırmak için böyle bir yöntem geliştirdi. Ama bıraktırmayı bu şekilde değil de eğitim ve tedaviyle bıraktırmak daha doğru olacağını düşünüyorum. Önleyici tedbir alarak hem vergi kaybının önüne geçilmiş olur hem de vatandaşların merdiven altına yönelmesi önlenmiş olur” dedi.

Bizi büyük mağazaların düşmanı ilan ettiler

Bir diğer konunun ise büyük mağazalar olduğunu belirten Üstün; “Bizi büyük mağazaların düşmanı ilan ettiler. Fakat bilmedikleri bir konu var. Uluslararası firmaların ana bayileri genelde yurt dışında. Türkiye de satılan her bir ürünün geliri yurt dışına gidiyor. Biz buna karşıyız. Neden gelir Türkiye’de değil de yurt dışın da kalıyor. Biz buna haykırıyoruz. Bu süreçten ABD’de geçmiş ama onlar gerekli önlemleri alarak haksız rekabetin önüne geçtiler. Şimdi bunun ekonomiye verdiği zararı siz düşünün. Bu Pazar 300 Milyarlık bir pazar. Büyük mağazalar kendi ülkelerinden getirdikleri ürünleri Türkiye’de ederinin kat kat üstünde satıyor ama gelir Türkiye’de kalmıyor” diyerek sözlerini tamamladı.

Selçuk Taşkın özel

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: Sigaraya, yapılan, zam, ekonomiye, büyük, zarar, veriyor,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
Güncelleme: 28.05.2020
Bugün
- 19°
Cuma
- 16°
Cumartesi
- 18°
Afyon

Güncelleme: 28.05.2020
İmsak
03:44
Sabah
05:30
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:21
Yatsı
21:59
Arşiv Arama
Haber Yazılımı