Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
26 Kasım 2019 - Salı 10:46 Bu haber 724 kez okundu
 
Reçetesiz antibiyotik kullanımı yanlış
Sağlık Müdürlüğü, “Antibiyotik Farkındalık Haftası” etkinlikleri kapsamında kamuoyunu bilgilendirdi.
Sağlık Haberi


Halk sağlığını tehdit eden antibiyotik direnci ve akılcı antibiyotik kullanımı hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlayan “Antibiyotik Farkındalık Haftası” vesilesiyle Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Birimi Uzmanı Ecz. Özgür Ata, Kanal 3 televizyonunda yayınlanan “Pınar Akarsu İle 2’den 4’e” adlı programa katılarak antibiyotikler, antibiyotik direnci, akılcı antibiyotik kullanımı ve akılcı antibiyotik kullanımı konularında hastalara düşen sorumluluklar hakkında bilgi verdi.

Canlı olarak yayınlanan ve 2 saat süren programda antibiyotiklerin tarihçesine, bakteriyel ve viral enfeksiyon farkına, antibiyotikler hakkında doğru bilinen yanlışlara da değinen Ezc. Özgür Ata, grip ve soğuk algınlığı gibi viral solunum yolu enfeksiyonlarında, antibiyotiklerin etkinliğinin olmadığını da vurguladı. Akılcı antibiyotik kullanımında hekimden hastaya tüm sorumluluk sahibi tarafların yapması gerekenleri de söyleyen Ecz. Ata, vatandaşları antibiyotik reçeteleme süreci hakkında bilgilendirdi.

Ecz. Ata, antibiyotik reçete etmesi yönünde hekime ısrarcı olmanın ve reçetesiz antibiyotik kullanımının yanlışlığını da bir kez daha yineledi.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Reçetesiz, antibiyotik, kullanımı, yanlış,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 04.08.2020
Bugün
17° - 30°
Çarşamba
17° - 33°
Perşembe
17° - 34°
Afyon

Güncelleme: 04.08.2020
İmsak
04:17
Sabah
05:54
Öğle
13:09
İkindi
16:59
Akşam
20:14
Yatsı
21:45
Arşiv Arama
Haber Yazılımı