301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
02 Aralık 2019 - Pazartesi 11:41 Bu haber 90 kez okundu
 
“Perde Güçlü Kadınlar İçin Açılıyor”
Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesinde Gönüllü Hanımlar Derneği tarafından hazırlanan “Perde Güçlü Kadınlar İçin Açılıyor” projesinin tanıtımı yapıldı.
Yaşam Haberi


İlçede 2013 yılında kurulan Sandıklı Gönüllü Hanımlar Derneği (SANHANDER) üyeleri tarafından hazırlanan ve Kaymakamlık, Belediye ile Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından desteklenen “Perde Güçlü Kadınlar İçin Açılıyor” projesinin tanıtımı gerçekleştirildi. Esnaf ve Sanatkarlar Odası Toplantı salonunda yapılan tanıtım toplantısında konuşan Dernek Başkanı Fulya Bolcal, İçişleri Bakanlığına sundukları projenin kabul edildiğini ve çalışmaların başladığını aktardı.

"BİRAZ DAHA GELİŞMEK İSTEDİK"

Gönüllü Hanımlar Derneği’nin 44 üyesinin oynanan oyunlarda sahne aldığını belirten Bolcal gazetecilere yaptığı açıklamada; “Bugün projemizin tanıtımını gerçekleştireceğiz. Proje ekibiz ve işbirlikçi kurumlarımız tarafından “Perde Güçlü Kadınlar İçin Açılıyor” isimli projemizi tanıtacağız. 44 kişiden oluşan bir ekibiz. Proje üyelerimizde kendi ekiplerimizden oluşuyor. Birçoğu ev hanımı ekibimizin. İçişleri Bakanlığına bir proje teklifinde bulunduk. Kurulduğumuzda önceki yıllarda da kültür geceleri küçük oyunlar ve skeçler yapıyorduk. Tiyatrolar yapıyorduk. Eskiden yaşanmış hikayelerden oluşan, gelin kaynana çekişmeleri, traji komik olayları ele aldık. Ama bir süre sonra kilitlendik ve yapamamaya başlayarak gelişme ihtiyacı htik. Antalya’da, Ankara’da yaptığımız kültür gecelerinde oyunlar yaptık, çok beğendiler ayakta alkışladılar ama bir yerde kesildik ve aynı tekrarlara giriştik aynı tekrarlara giriştik ve yapamamaya başladık. Biraz daha gelişmek istedik” dedi.

“İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN BU DÖNEMDE KABUL EDİLEN TEK PROJE”

Gelişim ihtiyacı nedeniyle bir proje hazırladıklarını anlatan Bolcal, şunları kaydetti: “Sunduğumuz proje teklifi İçişleri Bakanlığı tarafından kabul edildi. Üstelik bunun en önemli özelliği Afyonkarahisar’da bu dönemde kabul edilen ve İçişleri Bakanlığı tarafından desteklenen tek proje. Bununda gururu içindeyiz. Bir tiyatro eğitmeni ayarladık kendisiyle anlaştık ve Afyonkarahisar’dan gelip bize tiyatro eğitimi veriyor. Tiyatro eğitimin yanı sıra bizim projemiz 10 ay sürecek olan uzun bir proje bunun yanında resim eğitimi, sinama eğitimi alacağız. Ayrıca Eskişehir, Ankara, Sandıklı tabiki ve Afyonkarahisar’da da tiyatro oyunları sergileyeceğiz. Tiyatro oyunlarını izleyeceğiz oldukça geniş kapsamlı bir proje. Kadınlarımızı hayatın her alanında önlerde görmek istiyoruz. Tiyatroda da önde göreceğiz inşallah Sandıklı ve çevre illerde bu bilinci aktara bilmeyi düşünüyoruz. Hedefimiz bu. Tiyatro hocamızın söylediği gibi “Tiyatro insanı insana, insanca anlatma sanatıdır” dolayısıyla bundan sonra inşallah sonuna kadar şevkle çalışarak projemizi tamamlayacağız. Ayrıca gelen tüm kadınlarımızın kişisel gelişimine de olumlu etkiler sağlıyor tiyatro. Perde bundan sonra güçlü kadınlar için açılacak." Daha sonra derneği üyesi kadınlar tarafından yörede yaşanan gelin, kaynana çekişmelerine örnek olan 'Sıkı Bağla' isimli tiyatro oyunu sahnelendi. AA

Kaynak: Editör: aysel büyükkorkmaz
 
Etiketler: “Perde, Güçlü, Kadınlar, İçin, Açılıyor”,
Yorumlar
Resmi İlan

               

Bizim Gazete
Ulusal Gazeteler
Öne Çıkanlar
Alıntı Yazarlar
Afyon
Mevzi Sağanak
Güncelleme: 03.06.2020
Bugün
- 19°
Perşembe
- 20°
Cuma
10° - 24°
Afyon

Güncelleme: 03.06.2020
İmsak
03:39
Sabah
05:27
Öğle
13:01
İkindi
16:55
Akşam
20:25
Yatsı
22:05
Arşiv Arama
Haber Yazılımı